Jaki pistolet lakierniczy dla amatora będzie najlepszy? Który sprzęt wybrać: nisko czy wysokociśnieniowy? Jeśli chcesz wykonać we własnym zakresie prace malarskie z wykorzystaniem dobrego pistoletu lakierniczego, zobacz, jakie są rodzaje urządzeń tego typu oraz jak przygotować się do malowania natryskowego.
Pistolet lakierniczy może znaleźć szerokie zastosowanie podczas różnych prac wykończeniowych w twoim przydomowym warsztacie. Za pomocą urządzenia tego typu można szybko i dokładnie nanieść lakier nie tylko na elementy karoserii samochodowej, ale też na różnego rodzaju części konstrukcyjne, np. słupki ogrodzeniowe, metalowe przęsła czy na meble ogrodowe.
Malowanie natryskowe z pistoletem lakierniczym znacznie przyspiesza przebieg prac. Sprężone powietrze sprawia, że lakier wydobywa się z dyfuzora z dużą siłą, dokładnie kryjąc malowany element. Co więcej, malowanie przy użyciu pistoletu lakierniczego przekłada się na znacznie lepszy efekt wykończeniowy – w ten sposób nie tylko dokładnie naniesiesz preparat wykończeniowy w docelowe miejsce, ale też zminimalizujesz ryzyko pojawiania się zacieków.
Zasadniczo pistolety lakiernicze można podzielić na dwie grupy przez wzgląd na wysokość ciśnienia.
Nazywane pistoletami lakierniczymi HVLP. Poleca się je przede wszystkim do użytku w przydomowym warsztacie, dlatego jeśli zastanawiasz się, jaki pistolet lakierniczy dla amatora wybrać, to może być strzał w dziesiątkę.
Pistolety tego typu dobrze sprawdzają się przy lakierowaniu niewielkich elementów, więc będą pomocne przy różnego rodzaju pracach renowacyjnych czy konserwacyjnych w twojej pracowni. Ich cechą charakterystyczną jest większa liczba otworów w dyszy, co przekłada się na zmniejszenie ciśnienia. Pistolet lakierniczy typu HVLP do efektywnej pracy wymaga zastosowania wydajnej sprężarki.
Czyli pistolety lakiernicze. Stosowane są przede wszystkim w profesjonalnych zakładach lakierniczych, gdzie malowaniu poddawane są duże powierzchnie. Pistolety tego typu charakteryzują się tym, że ich dysza zakończona jest jednym niewielkim otworem, przez który lakier tłoczony jest pod bardzo dużym ciśnieniem, co zapewnia wysoką efektywność i szybkość pracy.
Pistolet lakierniczy HVLP czy HP? Jeśli szukasz pistoletu, który sprawdzi się w domowych zastosowaniach, czyli np. podczas majsterkowania, konserwacji mebli ogrodowych czy elementów ogrodzenia, zdecydowanie warto postawić na pierwszy typ, czyli pistolety niskociśnieniowe.
Kompresor to niezbędny sprzęt podczas malowania natryskowego przy użyciu pistoletu lakierniczego. To dzięki kompresorowi możliwe jest wygenerowanie wysokiego ciśnienia powietrza, pod wpływem którego lakier jest rozpylany przez dysze pistoletu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaki kompresor do malowania.
ZbiornikPoszukując pistoletu lakierniczego dla siebie, zwróć też uwagę na kwestię zbiornika. Może on być położony na górze lub na dole sprzętu. W pierwszym przypadku pojemnik będzie dość mały, co zapewnia precyzję pracy nawet przy obróbce niewielkich elementów. Z kolei zbiornik położony w dolnej części pistoletu z zasady będzie bardziej pojemny, więc sprawdzi się lepiej podczas szerzej zakrojonych działań.
Malowanie natryskowe, chociaż daje świetne efekty i przebiega szybko, nie jest jednak wcale takie proste. Jeśli chcesz uzyskać naprawdę satysfakcjonujący efekt, zobacz, jak malować pistoletem lakierniczym.
Przygotowanie podłoża – to bardzo ważny etap, którego nie należy pomijać. Zanim pistolet lakierniczy pójdzie w ruch, dokładnie oczyść obrabiany element – pozbądź się kurzu, tłustych plam i ewentualnych ognisk rdzy. Na tym ostatnim etapie niezbędne będzie zeszlifowanie korozji. Dobre przygotowanie podłoża do malowania sprawi, że nowy lakier będzie równomiernie do niego przywierał.
Dysza pistoletu powinna zostać ustawiona pod kątem prostym do malowanej powierzchni, co pozwala na dokładne i równomierne rozprowadzenie farby, a także minimalizuje ryzyko pojawiania się zacieków.
Zachowaj odległość około 30 cm od malowanej powierzchni, dzięki czemu uzyskasz maksymalną efektywność malowania i unikniesz ściekania zbyt dużych ilości lakieru.
Cienkie warstwy – to zasada, która odnosi się do malowania większości powierzchni, niezależnie od tego, czy stosujesz tradycyjne narzędzia malarskie, czy stawiasz na dobry pistolet lakierniczy. Lepiej nałożyć kilka cienkich warstw lakieru niż jedną grubą, ponieważ w ten sposób uzyskasz satysfakcjonującą przyczepność.
Maska lakiernicza – to punkt obowiązkowy podczas malowania natryskowego przy użyciu pistoletu lakierniczego. W trakcie prac w pomieszczeniu unosić się będą opary rozpuszczalnika oraz pył lakierniczy, dlatego szczególnie ważne jest skuteczne zasłanianie nosa oraz ust, co przekłada się na ochronę dróg oddechowych.
W tym przypadku najlepiej zdecydować się na atestowaną maskę lub półmaskę lakierniczą. Ten pierwszy model zapewnia ochronę dróg oddechowych oraz oczu, co może być dość krępujące, zwłaszcza dla początkujących użytkowników.
Z kolei półmaski zabezpieczają jedynie dolną cześć twarzy, co przekłada się na większa swobodę użytkowania. Poszukując maski do malowania z udziałem pistoletu lakierniczego, zwróć uwagę, aby wybrany model był wyposażony w dwa rodzaje filtrów: przeciwpyłowe oraz węglowe. Do zestawu dodaj również rękawice ochronne oraz strój.
Poza zgromadzeniem odpowiednich akcesoriów oraz przygotowaniem podłoża, musisz wiedzieć, że malowanie natryskowe wymaga pewnej wprawy. Dlatego zanim zaczniesz malować docelowy element, warto poćwiczyć pracę z pistoletem lakierniczym na innej powierzchni. To pozwoli ci łatwiej uniknąć błędów nowicjusza.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny