Data publikacji:

Jaki prezent na chrzciny od dziadków wybrać?

Chrzest Święty jest bardzo ważnym dniem w życiu każdego katolika. Jest to jednak także ogromne święto dla jego najbliższych – rodziców, chrzestnych oraz dziadków. Nic więc dziwnego, że każdy z nich czuje potrzebę ofiarowania dziecku prezentu na pamiątkę. Jaki wybrać? Czym się kierować?

Polecamy: Praktyczny prezent na chrzciny

prezent na chrzciny od dziadków

Kluczowa kwestia – prezent praktyczny czy symboliczny?

Wybierając prezent na chrzest, zawsze pojawia się wątpliwość, czy prezent z tak ważnej okazji powinien być praktyczny (w domyśle posłuży dziecku i rodzicom przez kilka lat), czy symboliczny, czyli zostanie na całe życie, lecz prawdopodobnie nie będzie używany. To trudna kwestia i wiele osób decyduje się na kompromis, kupując zarówno prezent praktyczny i symboliczny. Inną możliwością jest kupienie pamiątki, która będzie służyć latami, na przykład złotą biżuterię.

Sentymentalna pamiątka Chrztu Świętego od dziadków

Jednym z częściej wybieranych prezentów symbolicznych od dziadków na chrzest jest obrazek z grawerem. Można wybierać z wielu wzorów oraz kształtów. Często spotykane są z podobizną patrona lub Matki Boskiej. Co więcej, taki obrazek można wzbogacić wygrawerowana dedykacją. Będzie on stanowił piękną pamiątkę.

Z okazji chrztu można obdarować dziecko także srebrnym smoczkiem lub łyżeczką. Na tych pięknych przedmiotach dziadkowie mogą dodać wygrawerowaną dedykację, zawierającą życzenia oraz datę sakramentu.

Fantastycznym pomysłem na prezent dla dziecka z okazji chrztu jest także obraz z Aniołem Stróżem lub ikona z podobizną patrona. Mogą być one powieszone nad łóżeczkiem. Zapewnią ochroną oraz stanowić będą piękną pamiątkę Chrztu Świętego. Obrazy tego typu można znaleźć w wielu przedziałach cenowych i stylach, tak aby mógł być również punktem centralnym dziecięcego pokoju.

Ciekawym rozwiązaniem są także trójwymiarowe kryształy. Mogą zawierać różnorodne symbole religijne, podobiznę patrona lub Anioła Stróża.

Religijny prezent od dziadków z okazji Chrztu Świętego

Jaki prezent na chrzest od dziadków jest często wybierany? Biblia lub biblia dla dzieci. Można dołączyć do niej piękną, odręcznie wpisaną dedykację. Jest to z pewnością prezent pamiątkowy, podkreślający rangę sakramentu, lecz może być także wykorzystywany w dorosłym, codziennym życiu. Pięknie wydana biblia pozwoli dziecku zaznajomić się z filarami wiary, do której właśnie dołączyło. Biblia dla dzieci również jest świetnym pomysłem na prezent, szczególnie że będzie mogła zostać szybciej użyta.

Fantastycznym prezentem na chrzest jest także różaniec. Rodzice oraz chrzestni będą mogli uczyć na nim dziecko, a także pozostanie piękną pamiątką na całe życie. Można zdecydować się także na różaniec dziecięcy, którego kolorowe koraliki powinny zainteresować już kilkulatka.

Praktycznym oraz symbolicznym prezentem na chrzest od dziadków jest także złoty krzyżyk lub medalik. W polskiej tradycji utarło się, że chłopcom ofiarowuje się krzyżyki, a dziewczynkom medaliki, lecz nie jest to sztywna zasada. Tego rodzaju prezent będzie zarówno na całe życie, jak i będzie mógł być noszony, przypominając o roli sakramentu oraz miłości dziadków.

Praktyczny prezent jako pamiątka Chrztu Świętego

W wielu sytuacjach najlepszym prezentem dla dziecka z okazji chrztu jest coś praktycznego, co przysłuży się zarówno jemu, jak i młodym rodzicom. Najczęściej wybieranym przedmiotem kupowanym w ten sposób jest wózek. To spory wydatek, dlatego bez problemu można złożyć się wśród rodziny. Dzięki temu dziecko będzie bezpieczne. Ciekawym prezentem jest także niania elektroniczna. Z pewnością usprawni ona codzienne funkcjonowanie całej rodziny. Pozwoli ona na stałą kontrolę nad bezpieczeństwem maluszka. Przydatnym prezentem dla dziecka jest również bujaczek. Uspokaja on płacz, pozwala obserwować świat i uczestniczyć w życiu domowników.

Niekiedy odpowiednim prezentem jest także zapas pieluch lub kaszek. Po krótkiej konsultacji z rodzicami można kupić prezent, który z pewnością się przyda i zostanie zużyty. Dla dzieci, które właśnie rozszerzają dietę, bardzo praktycznym prezentem jest również krzesełko do karmienia. Warto wybrać takie z pasami bezpieczeństwa i zdejmowanym blatem. Do rozszerzania diety dziecka świetnie sprawdza się także parowar. Pozwala on na przygotowywanie świeżych i pełnowartościowych posiłków każdego dnia.

Dla rodziców mieszkających na co dzień w innym mieście niż dziadkowie warto kupić łóżeczko turystyczne. Przyda się zarówno podczas wyjazdów wakacyjnych, jak i zachęci do częstszego odwiedzania dziadków.

Oryginalne prezenty od dziadków z okazji Chrztu Świętego

Jaki prezent na chrzest od dziadków będzie najbardziej nietuzinkowy i zapadający w pamięć? Pięknym prezentem jest kupon na sesję zdjęciową. Może dotyczyć ona jedynie dziecka, rodziców lub wszystkich najważniejszych członków rodziny. Z pewnością będzie to piękna pamiątka na całe życie. Sesja może być przeprowadzona także podczas Chrztu Świętego, a na koniec zachowana w formie albumu. Dzięki dodaniu dedykacji, zarówno dziecko, jak i rodzice będą zachwyceni takim prezentem.

Prezentem jednocześnie symbolicznym i sentymentalnym jest ofiarowanie dziecku rodzinnej pamiątki. Świetnie sprawdzi się tu łańcuszek z krzyżykiem noszony przez dziadka lub medalik po prababci. Będzie to nie tylko piękna pamiątka tego dnia, ale także niezwykły podarunek przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nie musi być to jednak wyłącznie biżuteria. Taką samą rolę pamiątki spełni szkatułka, obraz lub inny przedmiot obecny w rodzinie od lat.

Wyjątkowo praktycznym, lecz rzadko spotykanym prezentem jest także konto oszczędnościowe. To jednocześnie wsparcie wnuka oraz wygodne rozwiązanie na następne lata. Dzięki tak przechowywanym prezentom, gdy dziecko dorośnie, będzie miało łatwiejszy start.

Autorka: Ewa Malinowska