Data publikacji:

Jaki prezent od rodziców dla państwa młodych?

Młoda para często nie oczekuje żadnego prezentu ślubnego od rodziców. Wystarczy fakt, że obie rodziny zwykle są zaangażowane w organizację wesela, i co za tym idzie, także jego częściowe finansowanie. Tymczasem niektórzy z rodzicieli chcą wręczyć nowożeńcom coś jeszcze. Jaki prezent od rodziców dla państwa młodych warto podarować? Sprawdźcie nasze pomysły.

Polecamy: 15 pomysłów na tani prezent na wesele

prezent od rodziców dla państwa młodych

Jaki prezent od rodziców dla państwa młodych będzie najlepszy?

Prezent ślubny to rzecz zupełnie umowna i nie wszyscy rodzice się na niego decydują, między innymi ze względu na to, że często rodzice finansują całe wesele włącznie z poprawinami. Wiele nowoczesnych par odchodzi jednak od tego zwyczaju i zaprasza rodziców na wesele w charakterze gości – wtedy wypada, aby otrzymali oni jakiś prezent w zamian.

Koperta z pieniędzmi to najprostszy z możliwych podarunków ślubnych. Nierzadko rodzicom nie wystarcza taka forma obdarowania i szukają czegoś więcej. Jaki prezent od rodziców dla państwa młodych najbardziej ucieszy nowożeńców? Powinno to być albo coś symbolicznego, związanego ze wkroczeniem na nową drogę życia, albo coś praktycznego, co przyda się na co dzień w małżeństwie.

Rodzinna pamiątka jako prezent od rodziców dla młodej pary

W roli prezentu od rodziców dla młodej pary sprawdzi się doskonale rodzinna pamiątka, przekazywana od pokoleń. To może być cokolwiek – cenna biżuteria, kryształowe naczynia, zabytkowa zastawa stołowa, pamiątki z podróży czy też obraz. Samo przekazanie podarunku stanowi piękny symbol przedłużania rodu, co więcej, przyszli małżonkowie będą mogli przekazać tę pamiątkę dalej, swoim dzieciom.

Sfinansowanie podróży poślubnej to strzał w dziesiątkę

Wielu rodziców decyduje się na sfinansowanie podróży poślubnej pary młodej. Taki prezent od rodziców dla młodej pary jest bardzo wartościowy, ponieważ z reguły organizacja wesela pociąga za sobą takie koszty, że przyszłego męża i żony nie stać na drogie wycieczki i odkładają oni podróż poślubną w czasie lub nawet nigdy jej nie odbywają. Wyprawa do Tajlandii, Turcji czy też na Maltę z pewnością pozostawi po sobie wiele miłych wspomnień, zapewni również zasłużony wypoczynek.

Inne popularne miejsca na podróż poślubną to:

 • Floryda;
 • Francja;
 • Grecja;
 • Islandia;
 • Portugalia;
 • Szkocja;
 • Włochy.

Rodzice mogą sfinansować pobyt zorganizowany przez biuro podróży, dołożyć się do lotów/noclegów lub przekazać parze młodej odpowiednią kwotę z przeznaczeniem na wyjazd poślubny.

Domowe sprzęty nadadzą się idealnie na prezent dla Państwa Młodych

Jako prezent ślubny od rodziców sprawdzi się doskonale wyprawka dla młodych. W jej skład mogą wejść różnorodne artykuły przydatne w codziennym życiu, takie jak:

 • komplet eleganckich firanek i/lub zasłon – bardzo efektowne są np. firany zdobione kryształkami, które odbijają światło. Przed zakupem warto dopytać o dokładne rozmiary okien oraz ich liczbę;
 • komplet pościeli – jako prezent ślubny nadadzą się egzemplarze wykonane z satyny lub atłasu, podobnie jak w przypadku firanek, warto dopytać młodych o wymiary kołdry;
 • sprzęt elektroniczny – np. odkurzacz, zmywarka, parowar, ekspres do kawy lub Thermomix znacznie ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków związanych z gotowaniem czy też sprzątaniem;
 • zastawa stołowa – piękny serwis obiadowy, nie dość, że nadaje się na prezent ślubny, to jeszcze może w przyszłości posłużyć jako pamiątka rodzinna i zostać przekazany dalej kolejnym pokoleniom;
 • zestaw garnków i patelni – nowy komplet garnków i patelni przyda się w każdej kuchni, niezależnie od tego, czy para młoda dużo gotuje, czy też nie.

Inne ciekawe propozycje prezentów dla państwa młodych

Poniżej prezentujemy kilka innych ciekawych pomysłów na prezent dla nowożeńców. W tej roli doskonale sprawdzą się np.:

 • rośliny doniczkowe – jeśli młoda para lubi otaczać się w mieszkaniu żywą zieloną dżunglą, z pewnością ucieszy ją podarunek w postaci rośliny doniczkowej. Na prezent ślubny są często wybierane lasy w słoiku, monstery (szczególnie cenna i rzadka jest ta o biało-zielonych liściach), skrzydłokwiaty (odmiana o dużych liściach) oraz storczyki;

 • drzewka i krzewy owocowe – to bardzo przemyślany prezent, pod warunkiem, że młodzi mieszkają w domu. Rytuał sadzenia drzew ma ogromne znaczenie symboliczne – upamiętnia ważne wydarzenia, nawiązuje do cyklu życia, oznacza także powstanie czegoś nowego oraz powitanie w rodzinie nowych członków;
 • prezenty personalizowane – tutaj pole do popisu jest przeogromne. Karafka z grawerem, duży album rodzinny, ręczniki z haftem, szkatułka na kosztowności z dedykacją – w dzisiejszych czasach praktycznie każdy upominek można spersonalizować tak, aby był on jedyny w swoim rodzaju.

Jaki prezent od rodziców dla państwa młodych wybrać? Jeśli budżet na to pozwala, można im kupić mieszkanie lub samochód

Gdy budżet na to pozwala, rodzice mogą sfinansować samochód, dołożyć się do kredytu na mieszkanie lub nawet sfinansować w całości mieszkanie dla pary młodej. Taki podarunek z pewnością ułatwi start w dorosłym życiu, przyspieszy również decyzję państwa młodych związaną z założeniem rodziny.


Autorka: Alicja Hudzik