Data publikacji:

Jaki procesor, zasilacz, płyta główna do RTX 4080?

Karty graficzne firmy Nvidia z serii GeForce RTX 4000 zadebiutowały w sprzedaży pod koniec 2022 roku. Zaoferowały one kolejny skok wydajności w porównaniu do układów z serii RTX 3000, oferując równocześnie pełne wsparcie dla nowych wersji technologii producenta, takich jak DLSS. Największą uwagę entuzjastów przykuły najmocniejsze GPU z nowej rodziny, wśród których znalazł się GeForce RTX 4080. Aby w pełni skorzystać z jego potencjału, niezbędne są równie mocne podzespoły komputera. Podpowiadamy, jak dobrać do niego odpowiedni procesor, płytę główną oraz zasilacz.
procesor do rtx 4080

GeForce RTX 4080 – podstawowe informacje

GeForce RTX 4080 zadebiutował w sklepach w listopadzie 2022 roku. Układ został wykonany zgodnie z najnowszą architekturą o nazwie Lovelace, w procesie produkcyjnym 5 nm. Karta oferuje ogromną moc obliczeniową, a także została zoptymalizowana do pracy z technologią DLSS w wersji 3.0, pozwalającą na bezstratne upscalowanie rozdzielczości obrazu w czasie rzeczywistym.
Model 4080 radzi sobie bez problemu z wszystkim najnowszymi grami, pozwalając cieszyć się płynną rozgrywką w najwyższym możliwym poziomie detali graficznych. Jest on stworzona z myślą o pracy w rozdzielczości 4K lub wyższej, pozwalając cieszyć się w niej nawet ponad 100 klatkami na sekundę. Produkt śmiało może zająć miejsce w rankingu najlepszych kart graficznych.
Specyfikacja:
  • Technologia – 5 nm
  • Zegar rdzenia – 2230–2520 MHz.
  • Typ pamięci – GDDR6X
  • Obsługiwany interfejs – PCI-Express 4.0
  • Maksymalna ilość pamięci – 16 GB
  • Rdzenie CUDA – 9728
  • TDP – 320 W
  • Jaki procesor do RTX 4080?

    Osoby, które stać na nowego RTX-a 4080, zazwyczaj nie mają problemów z wyborem procesora, sięgając najczęściej po najszybsze układy aktualnie dostępne na rynku. Tak wymaksowana konfiguracja peceta znajduje jednak wyłącznie zastosowanie, gdy wykorzystywany jest on też do profesjonalnych zadań, takich jak projektowanie graficzne czy edycja filmów.
    Na jaki procesor się zdecydować? Gracze oraz entuzjaści nowych technologii mogą nieco zaoszczędzić, wybierając tańsze układy z wyższej półki, które w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na działanie karty. Są to przeważnie procesory AMD Ryzen 7 oraz Intel Core i7.

    Polecane procesory do karty GeForce RTX 4080

    1. Ryzen 7 7700X

    Ośmiordzeniowy procesor od AMD z zegarem pracującym w częstotliwościach 4,5–5,4 GHz, który obsługuje pamięci DDR5 oraz standard PCI-e w wersji 5.0. Układ sprawdzi się świetnie zarówno w grach, jak i w bardziej zaawansowanych zadaniach, bardzo dobrze uzupełniając moc modelu 4080. Jego wadą jest to, że osiąga dość wysokie temperatury przy mocnym obciążeniu, wymaga więc dobrego chłodzenia (CPU jest sprzedawany bez fabrycznego wentylatora).

    2. Intel Core i7-13700K

    Jeżeli wolimy postawić na układ firmy Intel, który będzie współgrał z RTX-em 4080, nie możemy wybrać lepiej. Procesor wyposażony jest w szesnaście rdzeni, a jego zegar pracuje w częstotliwościach w zakresie od 2,5 GHz do 5,3 GHz. Wadą modelu jest wysokie zapotrzebowanie na energię, co idzie w parze z dużymi ilościami generowanego ciepła. Do obsługi CPU niezbędne jest więc dobre chłodzenie.

    Jaka płyta główna do RTX 4080?

    Decydując się na potężną kartę graficzną, jaką jest RTX 4080, budujemy komputer, który teoretycznie wystarczy nam na długie lata. Aby umożliwić przyszłą wymianę poszczególnych komponentów oraz skorzystać z pełnej mocy karty, sięgamy po dedykowane płyty gamingowe z wyższej półki cenowej, wyposażone w szybkie złącza PCI-e 5.0, obsługę pamięć DDR5 oraz najnowszych procesorów Intela lub AMD. Modele tego typu wyposażone są również w bardziej zaawansowane chłodzenie chipsetu oraz dysków SSD M.2, oparte na wydajnych radiatorach.

    Najlepsze płyty główne do karty GeForce RTX 4080

    1. Gigabyte X670E AORUS MASTER

    Najwyższej klasy gamingowa płyta główna, która zapewnia wsparcie dla wszystkich najnowszych rozwiązań technologicznych oraz najszybszych procesorów. Urządzenie przeznaczone jest głównie dla entuzjastów.

    2. MSI MPG Z690 Carbon Wi-Fi

    Najlepsza płyta dla RTX 4080 i komputerów z najnowszymi procesorami Intela. Model wyposażony jest dodatkowo w moduł Wi-Fi oraz szereg innych dodatkowych i premiowych funkcji.

    3. MSI MEG X670E ACE

    Świetna gamingowa płyta główna dla karty RTX 4080 oraz pecetów z najnowszymi modelami procesorów firmy AMD. Jej największym minusem jest bardzo wysoka cena sięgająca ponad 3000 złotych.

    Jaki zasilacz do RTX 4080?

    Osoby śledzące rynek GPU w ostatnich latach wiedzą dobrze, że karty, zwłaszcza te z wyższej półki cenowej, pobierają coraz więcej energii elektrycznej. Przekłada się to na duże ilości generowanego ciepła i rosnące rachunki za prąd, a także zmusza entuzjastów do wymiany nawet najlepszych zasilaczy na nowsze i mocniejsze modele, które są w stanie sprostać wymaganiom układów graficznych.
    Według Nvidii, zasilacze obsługujące RTX 4080 muszą dostarczać minimalnie 750 W mocy. Dla bezpieczeństwa eksperci zalecają jednak zostawienie sobie zapasu mocy. Obecnie zaleca się więc stosowanie modeli o mocy 850 W – są one optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy karta sparowana jest z wydajnym procesorem z rodziny Ryzen 7 i 9 lub IntelCore i7 i i9, a także rozbudowanym systemem chłodzenia.
    Dodajmy, że RTX-y 4080 korzystają z nowego typu kabli zasilających wyposażonych w 16 pinów (ATX 3.0). W pudełku z kartą otrzymujemy darmową przejściówkę. Wiele premiowych zasilaczy jest już jednak fabrycznie wyposażona w ten przewód.

    Polecane zasilacze komputerowe do karty GeForce RTX 4080

    1. MSI MPG A850G

    Zasilacz 850 W z pełnym wsparciem dla standardu ATX 3.0 oraz złotym certyfikatem 80 Plus. Zaletą modelu jest też w pełni modułowa konstrukcja oraz względnie kompaktowe rozmiary.

    2. Asus NEZ ROG Loki SFX-L 850 W Platinum

    Premiowy zasilacz 850 W wyposażony w dodatkowe podświetlenie RGB oraz pełną modułową konstrukcję. Model może pochwalić się certyfikatem Platinum 80 Plus.

    3. Corsair RM850x

    W pełni modularny zasilacz 850 W z certyfikatem Gold 80 Plus oraz dziesięcioletnią gwarancją producenta.
    Zdjęcie: Envato Elements