Data modyfikacji:

Jaki rower stacjonarny kupić? 

Rower stacjonarny to świetny kompan do poprawienia kondycji w domowym zaciszu. Na rynku znajdziemy wiele modeli, które spełnią oczekiwania wielu użytkowników. Sprawdź, jaki rower stacjonarny będzie dla ciebie najlepszy!

rower stacjonarny

Jakie rowery stacjonarne są dostępne na rynku? 

Moda na rowery stacjonarne nie przeminęła i tego typu konstrukcje nadal cieszą się sporą popularnością szczególnie w okresie później jesieni i zimy, gdy aura za oknem nie sprzyja podróżowaniu na dwóch kółkach. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto kupić, to wiedz, że stacjonarny rower sprawdzi się u osób, którym zależy na podtrzymaniu dobrej kondycji. Taki sprzęt można również wykorzystać do rozgrzewki, czy spokojnej jazdy po treningu.

W rowerach stacjonarnych kluczową rolę odgrywa system oporowy, mający za zadanie symulować podjazdy i zmusić użytkownika do wysiłku. W sklepach znajdziemy trzy rodzaje sprzętu. Zobacz, jaki rower stacjonarny wybrać.

Rower stacjonarny mechaniczny 

Mało skomplikowana budowa mechanizmu oporowego sprawia, że tego typu rowery są dostępne w atrakcyjnych cenach. Za pomocą specjalnego pokrętła zwiększany jest poziom tarcia koła, co uniemożliwia szybką jazdę i sprawia, że musimy włożyć więcej wysiłku w jazdę. Tego typu konstrukcje są niestety hałaśliwe i podczas wieczornej jazdy może ona dawać się sąsiadom we znaki.

Jednak do zalet należy zaliczyć prosty serwis, który nie wymaga skomplikowanej wiedzy. Rowery stacjonarne magnetyczne polecamy amatorom, którzy od czasu do czasu chcą poprawić swoją kondycję.

Rower stacjonarny magnetyczny 

W rowerach magnetycznych system oporowy jest zbudowany na bazie specjalnego hamulca magnetycznego. W ten sposób mamy więcej możliwości dopasowania oporu, co dla wielu użytkowników jest istotne.

Takie rowery stacjonarne lepiej symulują wzniesienia i przeprowadzenie treningu jest zdecydowanie efektywniejsze. Bardzo mocną stroną rowerów magnetycznych jest niski poziom generowanego hałasu. Dzięki temu można z niego korzystać o każdej porze.

Rower stacjonarny elektromagnetyczny 

To zdecydowanie najlepsze rowery stacjonarne dostępne na rynku. Ceny tego typu urządzeń nie są niskie, ale w zamian otrzymujemy zaawansowany system oporowy, który ma wbudowany procesor. Dzięki temu system jest w stanie generować opór w sposób inteligentny.

Użytkownicy dostają ogromne możliwości wyboru tras, konkretnych wzniesień, a także spersonalizowanych treningów. Jaki rower stacjonarny dla ambitnych amatorów i osób, które chcą przeprowadzić pełny trening? Model elektromagnetyczny to najlepszy wybór!

Jaki rower stacjonarny wybrać? Modele pionowe, poziome i spinningowe

Mechanizm oporowy w rowerze jest bardzo ważny, ale kolejnym niezwykle istotnym elementem jest zajmowana pozycja. Wybierając konkretny typ roweru, możesz dopasować go do swoich potrzeb i tym samym czerpać prawdziwą przyjemność z jazdy, co w przypadku rowerów stacjonarnych nie jest takie oczywiste. 

Sprawdź także: Orbitrek do domu. Ranking polecanych modeli

Rowery pionowe 

Pozycja zajmowana na tego typu modelach przypomina tę znaną z klasycznych rowerów. Zaletą tego typu sprzętów jest możliwość personalizacji pochylenia. Mimo to taka pozycja może nie być wystarczająco dobra dla osób borykających się z problemami pleców.

Rowery poziome 

Rower stacjonarny poziomy ma specjalne oparcie, dlatego użytkownicy zmagający się z bólami kręgosłupa na pewno docenią komfortową pozycję. Z rowerów poziomych chętnie korzystają osoby starsze, a także użytkownicy z nadwagą. Dzięki takiemu rowerowi stacjonarnemu można podtrzymać kondycję, jednocześnie dbając o zdrowie.

Rowery spinningowe 

Jaki rower stacjonarny wybrać na intensywne odchudzanie? Modele spinningowe są przeznaczone dla użytkowników, którzy chcą wykonać kompletny trening. Konstrukcja takiego urządzenia jest bardzo zbliżona do roweru szosowego. Pozycja użytkownika jest bardzo pochylona, natomiast pedały są wyposażone w specjalne noski lub bloki do wpięcia butów.

Mocne interwały czy jazda przez długie godziny to dla takiego sprzętu idealne warunki. Jeżeli planujesz jazdę rekreacyjną, to rower spinningowy nie będzie odpowiedni. Jednak dla sportowców, a także ambitnych amatorów to znakomity wybór!

Na jakie parametry w rowerze stacjonarnym należy zwrócić uwagę? 

Oprócz wcześniej wspomnianych parametrów warto zwrócić uwagę na wymiary roweru stacjonarnego. Niektóre modele zajmują sporo miejsca, dlatego trzeba liczyć się z tym, że część pokoju może być zajęta przez taki sprzęt.

Podczas zakupów sprawdź, jakie regulacje oferuje dany rower. Zwykle można zmienić wysokość siodełka, kierownicy, a także kąt nachylenia siodełka. W nieco droższych modelach znajdziemy możliwość przesunięcia siodełka czy kierownicy. W sprzętach z elektroniką spójrz na to, jakie opcje treningowe są dostępne.

Rower stacjonarny składany dla osób z ograniczoną ilością miejsca 

Jeżeli masz ograniczoną ilość miejsca w domu, to rower stacjonarny składany będzie dla ciebie znakomitym wyborem. W zdecydowanej większości przeważają rowery magnetyczne, które umożliwią przeprowadzenie efektywnego treningu. W porównaniu do standardowych rowerów stacjonarnych ceny składanych wersji nie są wygórowane.

Jaki rower stacjonarny najlepiej wybrać? 

Wybór rowerów stacjonarnych jest ogromny i z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Rowery mechaniczne to najlepszy wybór dla jeżdżących w domu od czasu do czasu. Do prostych treningów lepiej wybrać rower magnetyczny. Dla ambitnych amatorów i zawodowców opór elektromagnetyczny będzie z pewnością najlepszy. Ceny rowerów stacjonarnych zaczynają się od kilkuset złotych i mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy.

Autor: Bartłomiej Mazurek