Soundbary to coraz częściej spotykane urządzenia w polskich salonach. Zastępują one z powodzeniem dość słabe głośniki montowane w nowoczesnych panelach TV, pozwalając cieszyć się krystalicznym i mocnym dźwiękiem podczas wieczornych seansów z ulubionymi serialami lub filmami. Dzięki swojej kompaktowej budowie pasują też do niewielkich mieszkań, oszczędzając miejsce, które zajmowałyby tradycyjne kolumny. Wysokiej klasy modele oferują możliwości zbliżone do znacznie droższych zestawów kina domowego. Podpowiadamy zatem, jaki soundbar do 2500 złotych wybrać. Zobacz nasz poradnik, jak wybrać soundbar, ranking polecanych produktów.
Co lepiej wybrać soundbar czy kino domowe? Soundbar z zewnątrz przypomina wąską i czarną listwę, którą zawiesza się lub ustawia bezpośrednio pod ekranem telewizora. We wnętrzu niepozornej obudowy urządzenia ukrytych jest od kilku do nawet kilkunastu głośników, które współpracują ze sobą, generując dźwięk zbliżony do tego, jaki uzyskujemy korzystając z wielu standardowych kolumn/satelitów.
Urządzenia potrafią symulować pięcio-, siedmio- lub nawet dziewięciokanałowe nagłośnienie przestrzenne. Dodatkowo wiele soundbarów do 2500 złotych wyposażonych jest także w osobny głośnik niskotonowy (tzw. subwoofer), który ustawiamy obok telewizora, pozwalający cieszyć się mocnymi i wyrazistymi basami.
Soundbary podłączamy do telewizora za pomocą jednego kabla HDMI, co pozwala uniknąć kłopotliwej plątaniny kabli, z którą muszą mierzyć się posiadacze zestawów kina domowego. Większość modeli soundbarów wspiera też łączność bezprzewodową, dzięki czemu telewizor oraz inne urządzenia (komputer, telefon czy tablet) skomunikujemy z głośnikiem za pośrednictwem technologii Bluetooth.
Na soundbar do 2500 złotych decydują się osoby stawiające na rozwiązania z wyższej półki. W przedziale cenowym do 1500 do 2500 złotych znajdziemy jeden z najlepszych modeli na rynku, które powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających konsumentów, którzy z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na instalację klasycznego zestawu kina domowego.
Soundbary do 2500 złotych wykonane są wysokiej jakości materiałów. W przypadku sprzętu tej klasy producenci zwracają też szczególną uwagę na wygląd urządzenia. Wiele modeli zaskakuje więc nowoczesnym i przykuwającym oko designem swojej obudowy, dzięki któremu stanowią one gustowny element dekoracyjny salonu.
Soundbary w cenie do 2500 złotych odznaczają się jednak przede wszystkim świetnym brzmieniem, które słyszalne jest już przy pierwszym uruchomieniu sprzętu. Podzespoły sprzętu tej klasy wykonane są bowiem z premiowych komponentów, w tym głośnikowych przetworników, które gwarantują mocny i czysty dźwięk pozbawiony nieprzyjemnych zniekształceń.
Parametr określa ilość energii elektrycznej trafiającej do urządzenia, która przekłada się na maksymalny poziom głośności. Soundbary do 2500 złotych to modele dysponujące mocą średnio od 300 do nawet 700 W. Najmocniejszy sprzęt znajdzie zastosowania przede wszystkim w dużych pomieszczeniach. Pamiętajmy, że podawana przez producenta moc sumuje moc listwy soundbara, a także znajdujących się w zestawie dodatkowych głośników (np. subwoofera).
Im wartość ta jest wyższa, tym urządzenie oferuje lepszą symulację dźwięku przestrzennego. Kanały dźwiękowe zapisywane są w formacie 2.1, 5.1, 7.1 itd. Pierwsza cyfra informuje nas o liczbie standardowych głośników wbudowanych w listwę, a druga o liczbie subwooferów w zestawie.
W przypadku soundbarów do 2500 złotych, takich jak np. Samsung HW-Q800A, spotkamy się też ze sprzętem w formacie 3.1.2. Ostatnia cyfra wskazuje w tym przypadku na liczbę wolnostojących lub wbudowanych w urządzenie dodatkowych głośników, które skierowane są w stronę sufitu. Pozwalają one rozproszyć się dźwiękowi po całym pomieszczeniu, wzmacniając efekt przestrzennego audio. Patent ten wykorzystywany jest przez najnowsze standardy Dolby Atmos i DTS:X.
Poza estetycznym wykończeniem obudowy niezwykle ważną kwestią w przypadku każdego soundbara jest możliwość jego montażu. W zależności od potrzeb sprawdzamy więc, czy model posiada np. uchwyty do zawieszania na ścianie lub łatwy dostęp do portów połączeniowych. Niektórzy producenci oferują modele w niestandardowych kształtach, przeznaczonych np. do telewizorów o zakrzywionych ekranach.
W przypadku soundbara do 2500 złotych otrzymujemy bogaty wybór możliwości skomunikowania urządzenia z telewizorem lub innym sprzętem audio. Poza kablami HDMI, Toslink czy USB, głośniki w tej cenie wykorzystują Bluetooth, a także domowe sieci Wi-Fi.
Soundbary do 2500 złotych odznaczają się bogatym kompletem dodatkowych funkcji, których nie znajdziemy w tańszym sprzęcie. Wiele modeli posiada wbudowane radio internetowe i analogowe FM oraz jest sterowana przy pomocy dedykowanej aplikacji lub pilota. Na uwagę zasługuje także opcja automatycznego dostrajania dźwięku do pomieszczenia, zapewniająca optymalny odsłuch bez potrzeby ręcznej kalibracji poszczególnych kanałów soundbara.