Data publikacji:

Jaki statyw do aparatu wybrać?

Statyw na aparat jest jednym z podstawowych akcesoriów każdego profesjonalnego fotografa. Zaopatrzyć się w niego muszą również osoby, które chcą wykonać sesje produktowe do swojego sklepu czy vlogerzy i osoby prowadzące działalność związaną z portalami społecznościowymi. Dobór odpowiedniego statywu do aparatu często jednak okazuje się być dość sporym wyzwaniem. Dowiedz się, jaki statyw do aparatu wybrać oraz na co zwracać uwagę podczas zakupów.
jaki statyw

Jak wybrać statyw do aparatu? Ile powinien kosztować dobry statyw na aparat?

Warto wiedzieć o tym, że kupując statyw na aparat, lepiej będzie przygotować się na nieco większy wydatek niż kilkadziesiąt złotych. Statywy w tych cenach – dostępne w elektromarketach, a nawet zwykłych sklepach wielkopowierzchniowych – nierzadko okazują się bardzo nietrafionym wyborem. Słabe wykonanie, brak stabilności i możliwości regulacji to nie to, co pomoże nawet fotografowi amatorowi. W skrajnych przypadkach wybór niewłaściwej jakości statywu może doprowadzić do uszkodzeń i upadków sprzętu fotograficznego, który był o wiele droższy niż nawet kilka takich statywów.
Przyzwoite statywy wcale nie muszą być drogie – znajdziemy je w cenach już od około 200 złotych wzwyż. Szczególnie za pierwszy statyw do lustrzanki nie warto przepłacać, ponieważ wraz z rozwojem umiejętności fotograficznych może okazać się, że nasze potrzeby są zgoła inne, a wymiana statywu na inny i tak będzie konieczna. Mając już pewne doświadczenie z fotografowaniem przy użyciu tego akcesorium, łatwiej jest określić swoje potrzeby.

Na co zwracać uwagę, wybierając statyw do lustrzanki?

Jaki powinien być statyw do lustrzanki? Wybierając statyw, trzeba zwrócić uwagę w szczególności na to, gdzie zamierzamy go stosować. Najwyższe statywy wybieramy najczęściej do studia oraz do fotografowania w plenerze, np. krajobrazów. Do portretów czy zdjęć promocyjnych, przykładowo dla hoteli czy deweloperów, najlepiej sprawdzi się statyw średniej wielkości. Jeśli zamierzamy kręcić vlogi przy biurku lub wykonywać fotografie produktowe niewielkich rzeczy, dobrym wyborem będzie bardzo mały statyw, który łatwo ustawić na stole. Oprócz tego warto zwracać uwagę na parametry, takie jak:

Głowica

Nie jest obecna w każdym statywie, jednak powinna znaleźć się w większości modeli lepszej jakości. To prawdopodobnie najważniejszy element każdego statywu, który utrzymuje aparat w określonej pozycji. W najniższej jakości statywach głowica może samoistnie zmieniać swoje położenie i uniemożliwiać wykonanie dobrego zdjęcia. Wyróżnia się głowice filmowe oraz fotograficzne, zatem wybierając statyw, trzeba wziąć pod uwagę również jego przyszłe przeznaczenie.

Waga

Zasadniczo im lżejszy statyw, tym lepszy. Wynika to głównie z tego, że o wiele łatwiej będzie go transportować, przenosić z miejsca na miejsce oraz rozkładać. Wybierając konkretny model, trzeba porównywać ze sobą statywy tej samej wielkości, ponieważ oczywiście im wyższy statyw, tym cięższy.

Ilość sekcji

Najlepsze będą statywy z ilością sekcji pomiędzy 3 a 5 w przypadku średnich i dużych akcesoriów. Ilość sekcji jest istotna, jednak raczej nie najważniejsza, kiedy wybieramy odpowiedni produkt dla siebie. W pewnym momencie trzeba zdecydować, czy bardziej zależy nam na stabilności, czy możliwości złożenia statywu do jak najmniejszych rozmiarów. O ile w warunkach studyjnych nie ma to większego znaczenia, o tyle w plenerach może okazać się szalenie ważne.

Statywy podróżnicze – na co zwracać uwagę?

Jaki statyw na aparat wybrać w podróż? Statywy podróżnicze rządzą się nieco innymi prawami niż pozostałe rodzaje akcesoriów do fotografii. Powinny być przede wszystkim lekkie i możliwe do złożenia do wymiarów jak najbardziej kompaktowych. Atrakcyjną opcją będzie także możliwość zamocowania statywu na plecaku lub torbie z zewnątrz – pozwoli to uniknąć jego rysowania i zaoszczędzić miejsce wewnątrz.
Jeśli dużo podróżujemy w zimie, doskonałym pomysłem będzie zakup statywu, w którym gumowe nóżki można wymienić na kolce, świetnie radzące sobie nawet z lodem czy śniegiem. W tym przypadku istotne będą również haczyki na obciążniki, które pozwolą ochronić sprzęt przed wiatrem. Atrakcją dla większości fotografów będzie możliwość rozstawiania statywu w nietypowych konfiguracjach nawet na bardzo nierównym terenie.

Statywy nietypowe na aparat

Na rynku dostępne są również statywy nietypowe dla osób o szczególnych potrzebach. Przykładem takich produktów są modele naramienne, w których za stabilność aparatu odpowiada właściwie sam użytkownik. Ich stosowanie nie jest jednak tak bezsensowne jak się wydaje, ponieważ bardzo chętnie korzystają z nich osoby nagrywające i fotografujące podczas rozmaitych wydarzeń oraz eventów. Chwalą je sobie również vlogerzy – wówczas sprzęt staje się bardziej odporny na drgania ręki w pionie, natomiast umożliwia swobodne przemieszczanie aparatu lub kamery w poziomie.
Ciekawą alternatywą dla klasycznych wersji statywów są statywy elastyczne. Ich nogi można dogiąć w sposób adekwatny do potrzeb, a akcesorium ustawić nawet na wyjątkowo nierównym ternie czy owinąć wokół latarni, betonowego słupka lub drzewa. Statywy elastyczne mają jednak ograniczoną liczbę zastosowań oraz udźwig – najprawdopodobniej nie poradzą sobie z lustrzanką, która może okazać się dla nich zbyt ciężka. To jednak, podobnie jak w poprzednim przypadku, jeden z ulubionych statywów osób intensywnie związanych z mediami społecznościowymi. Takie akcesorium pasuje do ich specyfiki pracy.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!