Data modyfikacji:

Jaki styropian pod wylewki wybrać?

Odpowiednia izolacja podłogi jest bardzo ważnym elementem podczas ocieplania domu. Niestety wiele osób o tym zapomina, a jak się okazuje, założenie styropianu znacznie poprawia komfort cieplny mieszkania i zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Wielu inwestorów zastanawia się więc, jaki styropian pod wylewki wybrać.

styropian pod wylewki

Styropian na podłogę pod wylewkę to zupełnie coś innego niż standardowy styropian. Mimo że ich skład chemiczny jest bardzo podobny, a nawet taki sam, to zazwyczaj te dwa produkty różnią się od siebie jakością i właściwościami.

Najważniejsze cechy styropianu pod wylewki

Pod wylewki należy zastosować styropian twardy, który jest znacznie bardziej wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i nie ugina się pod ciężarem. W końcu będzie znajdował się pod podłogą. Najczęściej do takiego zadania wykorzystuje się styropian ESP 100 lub ESP 80. Jednak w ostatnim czasie na rynku możemy także zakupić podłogowy styropian czarny grafitowy. Jest on znacznie lepszy, ponieważ potrafi najdłużej utrzymać ciepło.

Dzięki grafitowi jest niezwykle wydajny i ma bardzo małe przewodnictwo cieplne, dlatego też warto zastanowić się nad jego zastosowaniem. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że jego cena jest nieco wyższa niż standardowego białego, który potocznie nazywany jest dalmatyńczykiem.

Czy izolacja podłogi w budynku jest konieczna?

Twardy styropian jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na niszczenie biologiczne, czyli niegroźne mu jest szkodliwe działanie mikroorganizmów. Jego największą zaletą jest to, że idealnie izoluje. Styropian podłogowy ma także świetne właściwości izolujące. Posiada bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, więc izoluje najlepiej ze wszystkich styropianów. Dlatego, jeśli zależy nam na tym, aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nieruchomości, to warto postawić na ten produkt. Dodatkowo fachowo wykonana izolacja tym styropianem pozwala nam zachować również niską temperaturę podczas wysokich temperatur w okresie lata.

Termoizolacja podłogi wcale nie jest koniecznością, ale jeżeli chcemy sobie zagwarantować większy komfort mieszkalny oraz oszczędności za ogrzewanie, to warto zainwestować w styropian pod wylewki. Warstwa izolacyjna bardzo dobrze sprawdza się na parterze, ponieważ nie musimy wtedy martwić się zimną posadzką. Warto również wiedzieć o tym, że położenie styropianu pod wylewkę, nie jest bardzo kosztowne. Można go położyć podczas budowania domu, ale także później, na gotową posadzkę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zmniejszy się wtedy wysokość pomieszczenia.

Jaką grubość styropianu wybrać na posadzkę?

Inwestorzy bardzo często zastanawiają się, ile styropianu należy położyć pod wylewkę. Najczęściej przyjmuje się, że na grunt niezbędny będzie styropian posiadający grubość 15 cm. Zapewni on wtedy maksymalny komfort cieplny.

Grubość styropianu na posadzkę może być różna i dużo zależy od wysokości mieszkania, zamontowanych drzwi oraz innych dodatkowych czynników. W większości sklepów budowlanych będziemy mogli zakupić styropiany podłogowe, które mają grubość od 5 do 20 cm. Czasami też u producenta możemy zamówić konkretną grubość styropianu, która jest nam niezbędna do wylewki.

Ile styropianu należy zastosować na podłogę na piętrze? W większości przypadków może to być standardowa grubość 5 cm. Taki styropian w zupełności wystarczy, aby zapewnić nie tylko odpowiedni komfort cieplny, ale także ciszę, jeśli zależy nam na izolacji akustycznej pomiędzy piętrami w budynku. W ten sposób piętro będzie miało bardzo dobrą izolację cieplną, a dodatkowo nie będziemy musieli słyszeć stukania na przykład butów podczas chodzenia domowników.

Który styropian zastosować pod ogrzewanie podłogowe?

Zawsze, kiedy decydujemy się na to, aby wykonać w swoim domu ogrzewanie podłogowe, musimy także przemyśleć decyzję o zakupie odpowiedniego styropianu. Jego zastosowanie pozwoli nam uniknąć strat ciepła, a w ten sposób działanie całej instalacji będzie znacznie bardziej efektowne i wydajne. Styropian, który chcemy położyć pod ogrzewanie podłogowe, najlepiej, gdy będzie miał minimalną grubość 8 cm. Oczywiście można zastosować grubszy, ponieważ im będzie go więcej, tym lepszą ochronę przed zimnem sobie zapewnimy.

Jeżeli chodzi o styropian na gruncie, to dla temperatury na poziomie 22 stopni Celsjusza dobrze, aby był grubszy niż 9 cm. Dużo tutaj jednak zależy od wysokości pomieszczenia oraz rodzaju ogrzewania podłogowego, jakie zdecydowaliśmy się zamontować. Zawsze można także poradzić się pracownika sklepu budowlanego, który pomoże nam wybrać najlepiej dopasowany rodzaj styropianu pod wylewki i ogrzewanie podłogowe.

Autor: Dominik Jankowski