Data modyfikacji:

Jaki szampon na suche i zniszczone włosy? 

Suche i zniszczone włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a podstawą jest w tym wypadku właściwy szampon. Zatem jaki szampon na suche i zniszczone włosy wybrać? Jaki skład powinien mieć taki kosmetyk? Zapraszamy do poniższego poradnika po garść ważnych porad i informacji.  
szampon

Jaki szampon na suche i zniszczone włosy? Zwróć uwagę na skład i TEGO unikaj

Najlepszy szampon do włosów to taki, który jest dobrany do typu włosa. Jeśli nie wiesz, jaki szampon na suche i zniszczone włosy wybrać, to przede wszystkim pamiętaj o jednym – składzie kosmetyku. Szczególną uwagę zwróć na zawarte w nim detergenty. Te mogą wywoływać swędzenie, podrażnienie, pieczenie skóry głowy, uczucie jej ściągnięcia, a nawet łupież, nadmierne przetłuszczanie czy wypadanie włosów. Twoje włosy są suche i zniszczone? Unikaj zatem: 

SLS, SLES 

To intensywny detergent i spieniacz o silnym działaniu. Wszystkie mocno pieniące się szampony mogą być więc bogate w te składniki. PS: pamiętajcie, jeśli szampon mocno się pieni to nie znaczy, że lepiej myje! SLS, SLES mają usuwać zanieczyszczenia. Jeśli jednak macie wrażliwą skórę głowy i suche włosy, to unikajcie szamponów z takim detergentem.  

ALS  

ALS może występować pod różnymi nazwami, np.: ammonium dodecyl sulphate, ammonium salt sulfuric acid, monododecyl ester, dodecyl ammonium sulfate, monododecyl ester ammonium salt sulfuric acid, neopon lam, sulfuric acid, monododecyl ester, ammonium salt, akyposal ALS 33, ammonium dodecyl sulfate, ammonium n-dodecyl sulfate, conco sulfate a, dodecyl ammonium sulfate.  

SCS 

W skład SCS wchodzą między innymi pojedyncze cząsteczki SLS oraz inne cząsteczki związków chemicznych. Czy SCS jest zatem bardziej łagodny niż SLS? Nie, działa podobnie, tylko ma nieco inny kształt.  

CAPB 

Mimo że to dość łagodny detergent to nadal wiele osób może reagować na niego uczuleniem. Jeśli więc borykacie się ze swędzącą skórą głowy, jej pieczeniem, łupieżem i wypadaniem włosów, to być może podrażnienie wywołał szampon z CAPB.  

Oprócz detergentów w szamponach podrażnienia mogą wywoływać też konserwanty, np. Methylisothiazolinone i Methylchloroisothiazolinone lub substancje zapachowe, np. Linalool, Limonene, Citronellol.  

A teraz porozmawiajmy o silikonach. Te znajdziecie bardzo często w szamponach dedykowanych włosom suchym i zniszczonym. Czy jednak są one dobre dla takich włosów? Tak, jeśli będziecie prawidłowo ich używać. Przede wszystkim silikony zawsze powinno się zmywać. Niektóre zmyje sama woda, inne odparują same, ale niestety są też takie, do których zmycia jest konieczny produkt z SLS, SLES – i właśnie tych ostatnich powinno się unikać. Zatem jakie to silikony?  

  • Cetyl dimethicone 
  • Stearoxy dimethicone 
  • Stearyl dimethicone 
  • Stearyl methicone 
  • Simethicone 
  • Trimethylsilylamodimethicone 
  • Trimethylsiloxysilicate. 

Szampon dla włosów suchych i zniszczonych – jaki powinien mieć skład? Tego szukaj w produkcie myjącym!

Szampon do włosów suchych i zniszczonych powinien mieć w swoim składzie przede wszystkim emolienty. Co to takiego? To składniki, których głównym zadaniem jest nawilżenie i natłuszczenie włosa oraz suchej skóry głowy. Emolienty chronią kosmyki przed nadmierną utratą wody. Tworzą na ich powierzchni tzw. film ochronny.  

A czym dokładnie są emolienty? To m.in. naturalne oleje, np. z wiesiołka, kiełków pszenicy czy z pestek moreli. Ponadto emolientami będą naturalne masła, np. shea, woski, lanolina oraz alkohol cetylowy. Unikaj w szamponach emolientów syntetycznych – zwłaszcza wazeliny, parafiny oraz olejów silikonowych.  

Drugą grupą składników, która idealnie sprawdzi się dla włosów suchych i zniszczonych, są humektanty. Humektanty pomagają utrzymać wilgoć we włosach. Do znanych humektantów należą m.in.:  

  • mocznik, 
  • kwas hialuronowy, 
  • lecytyna, 
  • miód, 
  • aloes, 
  • panthenol.  

Włosy suche i zniszczone – kosmetyki. Kiedy nie musisz myć włosów szamponem?  

Zastanawiasz się, jak nawilżyć włosy suche i zniszczone, a każdy z używanych dotychczas szamponów tylko nadmiernie je przesuszał? Postaw na mycie włosów metodą OMO. Co to takiego i na czym polega? To mycie wieloetapowe, które składa się z odżywki-mycia-odżywki. Ta metoda świetnie sprawdza się dla wyjątkowo suchych i zniszczonych włosów, np. po rozjaśnianiu. Jak prawidłowo wykonać OMO? 

  • Krok 1: zwilż włosy przed myciem tak jak zwykle 
  • Krok 2: nałóż na włosy odżywkę. Ważne, aby odżywkę nakładać na włosy, a nie na skórę głowy. Zostaw odżywkę na włosach tak długo, jak zaleca producent. Ponadto powinna to być odżywka przeznaczona do spłukiwania, czyli kosmetyk bardziej skoncentrowany.  
  • Krok 3: zmyj odżywkę z włosów 
  • Krok 4: umyj włosy szamponem. Użyj do tego szamponu delikatnego. Zastosuj rady, o których pisaliśmy we wcześniejszej części artykułu.  
  • Krok 5: ponownie nałóż na włosy odżywkę. Na tym etapie sprawdzi się nawet odżywka bez spłukiwania.  

Czy metodę OMO można stosować codziennie? Raczej nie. Najlepiej sprawdzi się do mycia włosów raz w tygodniu. Pozostałe mycia przeprowadzaj tak jak dotychczas, używając delikatnego szamponu. Warto też podkreślić, że w metodzie OMO najlepiej sprawdza się stosowanie dwóch różnych rodzajów odżywek, np. emolientowej na początek i humektantowej na koniec.  

Jak widać, włosy suche i zniszczone wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcesz zacząć podchodzić do niej świadomie, to zmiany wprowadź właśnie od stosowania odpowiedniego szamponu. Najlepiej tego delikatnego, bazującego na naturalnych składnikach i bez silnie podrażniających detergentów czy konserwantów.  

A wy, jakich szamponów używacie do swoich suchych i zniszczonych włosów? 

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.