Data publikacji:

Jaki termometr do wędzarni wybrać?

Jeżeli cenimy sobie produkty mięsne wysokiej jakości, a do tego oferujące niezapomniane doznania smakowe, być może powinniśmy zastanowić się nad stworzeniem przydomowej wędzarni. Wędzenie i peklowanie wędlin to prawdziwa sztuka, jednak jeśli podejdziemy do tego procesu dobrze przygotowani, z pewnością osiągniemy sukcesy. Wędliny produkowane domowymi sposobami smakiem i jakością wielokrotnie przewyższają te, który możemy nabyć w sklepie. Budowa własnej wędzarni nie jest zadaniem trudnym, ale z pewnością musimy znać zasady bezpiecznego procesu przygotowania mięsa, wiedzieć, jakie drewno jest odpowiednie, a także jaki termometr do wędzarni należy wybrać. Pomiar temperatury jest bowiem kluczowy dla osiągnięcia zamierzonego efektu.
termometr do wędzarni
Zanim zdecydujemy się na to, jaki termometr do wędzarni będzie nam potrzebny, warto na początek poznać bliżej sam proces wędzenia. Pozwoli nam to lepiej określić nasze późniejsze potrzeby związane z komfortem produkcji własnych wędlin.

Wędzenie to proces, w którego trakcie mięso nie tylko nabiera wspaniałych walorów zapachowych i smakowych, ale jest również jednym z najstarszych sposobów konserwowania produktów. Gorący dym z palonego drewna zabija bakterie i grzyby, podsusza mięso, zapewniając mu dłuższą trwałość.

Do wędzenia najlepiej nadaje się drewno drzew liściastych o dużej twardości, takich jak buk, dąb i olcha, a także drewno z drzew owocowych i klasycznego jałowca. Wędzenie wędlin można przeprowadzić na zimno (w temperaturze 16-22 stopni Celsjusza), na ciepło (22-45 stopni Celsjusza), a także wieloetapowo (w zakresie temperatur od 40 do 90 stopni Celsjusza).

Każda wędzarnia składa się z paleniska na drewno, kanału kominowego odprowadzającego dym oraz komory wędzarniczej, w której umieścimy wędzone produkty. Wędzarnie możemy wymurować albo postawić gotową konstrukcję metalową lub drewnianą. To, na jaką się zdecydujemy, zależy w główniej mierze od naszego gustu i tego, w jakiej kwocie zamierzamy zamknąć inwestycję.

Osoby decydujące się na rozpoczęcie przygody z wędzeniem najczęściej decydują się na bardzo popularną przed laty wędzarnię stworzoną z metalowej beczki. Nie zapewni nam ona spektakularnych efektów, ale pozwala się zaznajomić z procesem wędzenia.

Termometr do wędzarni: jaki rodzaj wybrać?

Po ukończeniu budowy przydomowej wędzarni pozostaje nam już tylko zdecydować się na to, jaki termometr do wędzarni spełni nasze wymagania. Oferta dostępnych rodzajów termometrów jest bardzo szeroka i powinna zadowolić nawet wybrednych klientów.

Termometry analogowe – są to proste urządzenia, wyposażone w wyskalowaną tarczę, wskazówki temperatury oraz sondy. Ich zaletą jest to, że nie potrzebują żadnego zewnętrznego zasilania. Osoby zajmujące się wędzeniem „od święta” i raczej w sposób amatorski często wybierają taki właśnie model termometrów, gdyż mimo że nie są bardzo dokładne, a ich odczyt zawsze obarczony jest niewielkim błędem, to spełniają doskonale swoją funkcję.

Temperaturę w komorze wędzarniczej możemy mierzyć też za pomocą termometru ze szpikulcem. Takie rozwiązanie pozwala nam mierzyć również temperaturę samego mięsa. Termometr z sondą na szpikulcu może też zostać użyty np. do pomiaru temperatury wody w czasie parzenia.
Termometry analogowe, stworzone z myślą o wędzeniu mięs, posiadają najczęściej odpowiednie nakrętki, pozwalające na łatwy ich montaż na ścianie czy drzwiach wędzarni.

Termometry cyfrowe – tego typu modele zapewnią nam dokładniejszy odczyt temperatury niż analogowe odpowiedniki. Najczęściej spotykanym modelem takich termometrów są te wyposażone w sondę zewnętrzną umieszczoną na końcu przewodu o różnej długości. Po umieszczeniu takiej sondy wewnątrz wędzarni możemy kontrolować temperaturę tego pomieszczenia.

W przeciwieństwie jednak do modeli bagnetowych, czyli wyposażonych w sondę na szpikulcu, nie zmierzymy z ich pomocą temperatury wewnątrz wędzonego mięsa. Oczywiście cyfrowe termometry ze szpikulcem również możliwe są do nabycia. Badanie wewnętrznej temperatury mięsa jest ważne i nie powinniśmy go zaniedbać, gdyż pozwala zyskać pewność, że gotowa wędlina będzie miała odpowiednią strukturę i smak oraz jednocześnie będzie bezpieczna do spożycia.
Termometry typu smart – ostatnimi laty w ofertach wielu sklepów pojawiły się inteligentne termometry do grillowania i wędzenia. Wbudowany w nie moduł Bluetooth lub Wi-Fi umożliwia im komunikację ze smartfonem lub laptopem i obserwowanie temperatury na wyświetlaczu urządzenia. Zasięg ich nadajników waha się od 30 do 100 metrów. Są to urządzenia stosunkowo drogie, dlatego powinniśmy się zastanowić, czy rzeczywiście będziemy potrzebowali wszystkich ich funkcji.

Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny termometr do wędzarni?

Jeśli chcemy na poważnie zabrać się za produkcję domowych wędlin, powinniśmy wiedzieć, jaki termometr do wędzarni zapewni nam wszystkie możliwe funkcje i udogodnienia. Najlepszy termometr powinien posiadać z pewnością poniższe cechy:
  • dokonywać dokładnych pomiarów temperatury wewnątrz komory wędzarniczej;
  • pozwalać na pomiar temperatury wewnątrz mięsa;
  • zapewniać łatwość odczytu, nawet w warunkach niskiej widoczności;
  • posiadać opcję podłączenia wielu sond pomiarowych;
  • być wyposażony w Bluetooth lub Wi-Fi, co pozwoli przekazać dane np. do naszego laptopa;
  • być wyposażony w przydatne funkcje – alarm, timer, zmienne skale temperatury mogą okazać się dużym ułatwieniem.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie zawsze będzie nam potrzebny termometr posiadający wszystkie wymienione funkcje. Rozpoczynając naukę wędzenia, powinniśmy przemyśleć, jaki model będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb i do typu wędzarni, jaką posiadamy. Dobra decyzja pozwoli nam cieszyć się pysznym smakiem domowych wędlin.
Autor: Bartosz Szymański