Data modyfikacji:

Jakie drzwi zewnętrzne do domu i mieszkania?

Dobre drzwi zewnętrzne powinny chronić mieszkańców nie tylko przed chłodem, lecz także przed hałasem i włamaniami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas ich kupowania? Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego, a jakie do mieszkania? Sprawdź w artykule!

drzwi wejściowe

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów domu. W końcu w połączeniu z dobrym zamkiem stanowią idealną ochronę przed włamywaczami. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru idealnych drzwi?

Pierwszym parametrem są ich wymiary. Standardowe drzwi zewnętrzne powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości i 2 m wysokości – tak, aby swobodnie pomieściły się w nich dwie osoby.

Dobre drzwi zewnętrzne powinny spełniać trzy główne funkcje.

  • Ochrona przed włamaniem – jeśli mieszkasz w bloku, zwróć uwagę głównie na zakup dobrego zamka. Natomiast do domu jednorodzinnego warto kupić drzwi zewnętrzne antywłamaniowe. Zwróć uwagę na klasy odporności na włamanie oznaczane literami RC.
  • Dźwiękoszczelność – ten parametr z kolei ma znaczenie zarówno, gdy mieszkasz w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Izolacyjność akustyczna drzwi wyrażana jest w decybelach – im wyższa, tym lepiej. Warto postawić na drzwi o wartości powyżej 30-40 dB.
  • Ochrona przed zimnem i wiatrem – to jedna z najważniejszych funkcji, jaką mają spełniać drzwi zewnętrzne. Przez nieszczelne drzwi chłód i wiatr mogą przenikać do domu i obniżać temperaturę panującą w środku.

    Dlatego warto wybrać drzwi z porządnym wypełnieniem. To, w jakim stopniu drzwi chronią przed zimnem i wiatrem, opisuje wskaźnik zwany przenikalnością cieplną. Zazwyczaj wynosi między 0,8 a 2,5 W/m2K.

Kupując drzwi zewnętrzne, zwróć uwagę również na to, czy są trwałe i solidne. Ważne, aby były odporne na zniszczenia mechaniczne i chemiczne. Warto wybrać drzwi objęte kilkuletnią gwarancją.

Jakie drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego?

Zastanawiasz się, jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego? Przede wszystkim muszą doskonale chronić przed zimnem i wiatrem. Wybierz drzwi o niskiej przenikalności cieplnej.

Ponadto warto zastanowić się nad kupnem porządnych drzwi antywłamaniowych. Są, co prawda, znacznie droższe niż inne modele, ale naszym zdaniem warto. W końcu mieszkańcy domów jednorodzinnych są nieco bardziej narażeni na włamania.

Jakie drzwi zewnętrzne do mieszkania w bloku?

Do mieszkania w bloku warto wybrać drzwi o doskonałej izolacyjności akustycznej. Nie chcesz chyba słuchać codzienne, co dzieje się na korytarzu. Sprawdź również, jakie wymiary powinny mieć drzwi do mieszkania w twoim budynku.

Poza tym warto pamiętać, że drzwi zewnętrzne muszą koniecznie otwierać się do wewnątrz. Wynika to z przepisów przeciwpożarowych.

Drzwi zewnętrzne metalowe lub stalowe

Drzwi zewnętrzne stalowe lub metalowe gwarantują bardzo dobrą ochronę przed włamaniami. Są niedrogie i solidne.

Ich jedynym minusem jest fakt, że trudno je ocieplić, dlatego zazwyczaj nie zapewniają tak dobrej ochrony przed zimnem, jak np. drzwi drewniane.

Drzwi zewnętrzne przeszklone

Drzwi zewnętrzne szklane są zazwyczaj wykonane ze szkła hartowanego. Są wytrzymałe i bardzo efektowne.

Do domu jednorodzinnego warto postawić na drzwi zewnętrzne z szybą, przez którą będą wpadać promienie słoneczne, pięknie doświetlając wnętrze. Niestety drzwi szklane nie są zazwyczaj dźwiękoszczelne.

Drzwi zewnętrzne drewniane nowoczesne

Nowoczesne drzwi drewniane są wytrzymałe i bardzo szczelne. Doskonale chronią przed zimnem i wiatrem.

Ponadto pięknie się prezentują, zwłaszcza w domu jednorodzinnym. Nie są za to zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Drzwi zewnętrzne plastikowe

Drzwi zewnętrzne plastikowe, a więc wykonane z PCV, są niedrogie i łatwo dostępne. Ponadto gwarantują dość dobrą izolację akustyczną i termiczną. Nie są za to zbyt odporne na włamania.

W internecie znajdziesz mnóstwo modeli drzwi zewnętrznych różnego rodzaju. Na pewno znajdziesz idealny produkt do swojego domu.

Autorka: Olga Wacholc