Data modyfikacji:

Jakie elektrody do spawania domowego? Poradnik

Spawanie to jedna z podstawowych umiejętności każdego majsterkowicza. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze spawarką i nie wiesz, jakie elektrody do spawania domowego będą najlepsze, służymy naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego, jakie są rodzaje elektrod, jak dobrać je do spawanego materiału oraz jakie elektrody pasują do danej metody spawania.

jakie elektrody do spawania domowego

Elektrody spawalnicze: czym są i po co się ich używa?

Aby spawarka mogła wytworzyć łuk elektryczny, niezbędne jest zamknięcie obiegu prądu. Służy do tego elektroda, która jest jednocześnie spoiwem łączącym spawane detale. Elektrody składają się z metalowego rdzenia oraz różnego rodzaju otulin. Mogą mieć różne grubości, długości oraz materiały otulin. Po przyłożeniu elektrody do łączonych elementów, stopiona zostaje zarówno elektroda, jak i materiał rodzimy.

Jakie elektrody się stosuje do spawnia domowego? Pokryte są one otulinami, które mają szereg funkcji. Otuliny osłaniają i stabilizują łuk elektryczny oraz pozwalają uzyskać pożądany efekt końcowy. Wpływają na kształt kropel spoiwa oraz jego skład chemiczny, a także decydują o czasie stygnięcia materiału.

To, jakie elektrody i ich otuliny wybierzesz, wpływa na parametry spawania odpowiednie dla danego materiału, np. kruchość, grubość, wytrzymałość itd. Dobór otulin zależny jest też od pozycji, w jakiej zamierzasz trzymać elektrodę.

Jakie są rodzaje elektrod do spawania domowego?

Aby odpowiedzieć, jakie elektrody do spawania wybrać, przyjrzyjmy się krótko popularnym rodzajom elektrod.

Elektrody rutylowe

Elektrody rutylowe zawierają w otulinie rutyl oraz odtleniacze – żelazomangan i żelazokrzem. Uznawane są za uniwersalne, można nimi bowiem spawać w niemal wszystkich pozycjach (z wyjątkiem pionowej z góry na dół) oraz nadają się do spawania cienkich blach.

Są łatwe w użyciu i łatwo ulegają stopieniu, więc uzyskanie łuku i schludnego spawu nie sprawi problemu nawet początkującym. Zazwyczaj nie wymagają suszenia, jednak jeśli w czasie spawania pojawiają się rozbryzgi, warto je wysuszyć. Wadą elektrod rutylowych może być obniżona trwałość spowodowana dużą zawartością wodoru.

Elektrody kwaśne

Odpowiednie do wytworzenia bardzo gładkiej i cienkiej spoiny. Elektrodami kwaśnymi można spawać głównie w pozycji podolnej i nabocznej.

Otuliny kwaśnych elektrod zawierają duże ilości tlenków żelaza oraz odtleniaczy. Tworzą przez to słabsze spoiny od elektrod rutylowych i zasadowych. Elektrody kwaśne nadają się do spawania prądem stałym z biegunowością dodatnią na elektrodzie, jak i przemiennym.

Elektrody zasadowe

Zawierają mniejszą ilość wodoru, dzięki czemu są mniej kruche niż elektrody kwaśne i rutylowe. Wymagają jednak suszenia przed użyciem w temperaturze 300-350 stopni Celsjusza przez kilka godzin, co w domowych warunkach jest uciążliwe.

Wysuszone elektrody zasadowe należy przechowywać w specjalnych termosach, w innym wypadku zawartość wodoru wzrośnie. Nadają się do spawania we wszystkich pozycjach, z wyjątkiem pozycji pionowej z góry na dół. Można nimi spawać grube elementy metalowe.

Elektrody celulozowe

Elektrody z otuliną celulozową wykorzystywane są głównie podczas spawania na świeżym powietrzu. Świetnie nadają się do spawania w trudnych warunkach pogodowych i nie wymagają dokładnego oczyszczania detali.

Nadają się do spawania w każdej pozycji, w tym pionowej z góry na dół. Nie trzeba ich suszyć, a zawartość wody powyżej 3% poprawia ich działanie. Elektrodami celulozowymi spawa się prądem przemiennym lub stałym z biegunem dodatnim na elektrodzie.

Elektrody mieszane

Na przykład rutylowo-zasadowe, rutylowo-celulozowe, rutylowo-celulozowe. Łączą parametry dwóch rodzajów otulin i przeznaczone są do konkretnych zadań.

Autor: Szymon Sonik