Data publikacji:

Jakie kieliszki do białego wina wybrać?

Z pewnością nieraz słyszałeś o doborze kształtu kieliszków do konkretnego gatunku wina. Jednak czy wiesz, dlaczego poszczególne typy trunków warto podawać w dedykowanych naczyniach? Właściwości kieliszków mogą cię pozytywnie zaskoczyć. Sprawdź, jakie kieliszki warto stosować do białego wina, a jakie do czerwonego.
kieliszki do wina
Czy istnieje bardziej wytworny alkohol niż wino? Jest nieodłącznym elementem wielu ważnych uroczystości, a badania naukowe wskazują, że w umiarkowanych ilościach jest niezwykle zdrowe. Powstała nawet odrębna gałąź nauki zajmująca się winem: enologia. Tak wyjątkowy trunek wymaga równie wyjątkowego podawania. Dowiedz się, jakie kieliszki do białego, a jakie do czerwonego wina wybrać, aby móc bez żadnych przeszkód cieszyć się jego zaletami!

Kieliszki do wina – najważniejsze cechy

Wino to trunek uznawany za wykwintny i elegancki. Jego smakowanie to prawdziwy rytuał, dlatego powinno być podawane w odpowiednich do tego naczyniach. Mowa rzecz jasna o kieliszkach. Aby wydobyć z wina wszystko to, co najlepsze, warto zestawiać je z kieliszkami przeznaczonymi do konkretnego rodzaju trunku.
Zanim podpowiemy, jakie kieliszki stosować do podawania białego, a jakie do czerwonego wina, poznaj ogólne cechy kieliszka idealnego.
  • Kieliszki do wina dla prawdziwego konesera powinny być przejrzyste. Choć na rynku można znaleźć wiele atrakcyjnych, kolorowych modeli, to właśnie odcień napoju powinien być podziwiany w trakcie jego spożywania. Wybierz kieliszki kryształowe lub szklane.
  • Kieliszki do wina powinny mieć długie nóżki, które ułatwiają ich trzymanie bez ogrzewania czaszy.
  • Wybieraj kieliszki o dużej pojemności czaszy, dzięki czemu bez problemu będziesz mógł zamieszać winem.
  • Dobre kieliszki do wina wcale nie muszą być bardzo drogie. Komplet pięknych oraz solidnych kieliszków kupisz już za około 30-40 zł.

Jak gustownie podawać wino?

Każde wino, bez względu na jego rodzaj, należy podawać w czystych i wypolerowanych kieliszkach. Warto pamiętać również o tym, aby nie napełniać kieliszka całkowicie. Za elegancki sposób podawania wina uznaje się wypełnianie naczynia do około ½ pojemności.

Większość win poleca się serwować w temperaturze pokojowej, co sprzyja uwalnianiu ich aromatu. Jak podawać wino z jedzeniem? Zapamiętaj, że im cięższy posiłek, tym cięższe wino. Czerwone wino warto serwować wraz z potrawami mięsnymi (wieprzowiną, wołowiną, baraniną) oraz serami. Wina białe wspaniale pasują do drobiu, ryb i owoców morza.

Czym cechują się kieliszki do wina białego?

Wino białe jest powszechnie lubiane za swoją delikatność. Ma bardzo subtelny aromat, który wymaga odpowiedniego kształtu kieliszka. Tym najbardziej odpowiednim okaże się kieliszek o wydłużonej oraz smukłej czaszy, osadzony na długiej nóżce.

Kieliszek do białego wina ma za zadanie jak najlepiej wydobyć jego aromat, który w porównaniu do wina czerwonego, jest bardzo delikatny. Mały rozmiar czaszy chroni białe wino przed ogrzaniem, a tym samym osłabieniem aromatu.

Czym się różni kieliszek do białego i czerwonego wina?

W takim razie, jaki kieliszek do czerwonego wina wybrać? W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kieliszek z pękatą, dużą czaszą, która zwęża się ku górze. Taki kształt kieliszka pozwala winu uzyskać duży kontakt z powietrzem, co sprzyja uwalnianiu się jego intensywnego aromatu. Szeroka czasza pozwala również na swobodne mieszanie wina w kieliszku.
Warto wiedzieć, że poszczególne gatunki czerwonych win podaje się w bardziej lub mniej pękatych kielichach. Wina typu burgund należy serwować w kieliszkach z dużą czaszą w kształcie tulipana. Cięższe wina, typu Bordeaux, podaje się w kieliszkach z dłuższą, zamykającą się ku górze czaszą.

Czarne i białe kieliszki do wina

Choć jak wspomnieliśmy, zwyczaj nakazuje podawać wino w przezroczystych kieliszkach, coraz więcej osób decyduje się na zakup tych wykonanych z barwionego szkła. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, zwłaszcza jeśli kieliszki kupujesz na własny użytek.

W ostatnim czasie bardzo modne są białe kieliszki do wina, które wspaniale kontrastują zwłaszcza z jego czerwonymi odmianami. Alternatywą mogą być eleganckie kieliszki do wina wykonane z czarnego szkła.

Jak dbać o kieliszki do wina?

Większość producentów kieliszków do wina pozwala na mycie ich w zmywarce. Jeśli jednak chcesz zmniejszyć ryzyko zarysowań i uszkodzeń na ulubionym szkle, kieliszki lepiej jest myć ręcznie. Wystarczy miękka gąbka do naczyń, ciepła woda oraz płyn.

Pamiętaj, że kieliszków do wina nie powinno się myć szorstką powierzchnią gąbki. Po umyciu i wysuszeniu kieliszków, warto je wypolerować. W tym celu najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. W sklepach internetowych znajdziesz również specjalne, miękkie ściereczki do szklanych kieliszków. Kieliszki poleruj okrężnymi ruchami, kierując się od czaszy do nóżki. Umyte oraz wypolerowane kieliszki do wina przechowuj w suchym miejscu, najlepiej dnem do dołu.

A może szklanki do wina?

Osoby, które nie przepadają za kieliszkami, mogą zdecydować się na zakup specjalnych szklanek do wina. Przypominają one kieliszki pozbawione nóżek. Choć jest to dość duże odstępstwo od winnej tradycji, szklanki do wina produkowane są w kształtach, które pozwalają utrzymać jego prawidłową temperaturę oraz aromat.

Wiesz już, jakie kieliszki do białego wina, a jakie do czerwonego warto stosować zgodnie ze sztuką. Picie wina podlega pod specjalny savoir-vivre, który sprzyja delektowaniu się smakiem i aromatem dobrego trunku.
Autorka: Joanna Stanuch