Data modyfikacji:

Jakie kółka do rolek wybrać? Twardość i rodzaje kółek do rolek

Sekretem bezpiecznej i przyjemnej jazdy na łyżworolkach są odpowiednie kółka. Ich jakość stanowi o płynności ruchów, prędkości i stabilności. Jakie kółka do rolek kupić, aby popularna aktywność sprawiała najwięcej frajdy? Sprawdź, jak dobrać rodzaj i twardość kółek do rolek.

kółka do rolek

Jakie kółka do rolek? Rozmiary kółek do rolek

Jeśli przyjrzysz się kółkom do rolek, zauważysz, że znajdują się na nich pewne oznaczenia, np. „78/82A”. Pierwsza liczba w oznaczeniu wskazuje na średnicę w milimetrach, z kolei druga – twardość kółka do rolek. Litera odnosi się do tzw. skali Shore’a, wskazującej poziom twardości danego tworzywa.

Jak dobrać kółka do rolek?

Kółka to jeden z najistotniejszych elementów łyżworolek – ich typ ma ścisły związek z tym, jak szybko i po jakim podłożu będziesz jeździć. Zanim więc kupisz własny komplet, dokładnie zapoznaj się z rodzajami kółek ze względu na ich wielkość, twardość i materiał wykonania. Zobacz, jakie kółka do rolek będą dla ciebie najlepszym wyborem.

Kółka do rolek: rodzaje ze względu na wielkość

Wielkość kółek do rolek ma duży wpływ na to, jaką prędkość rozwiniesz podczas jazdy.

Małe kółka do rolek

Jakie kółka do rolek są dobre dla początkujących? Małe kółka to takie, których średnica mieści się w granicach od 45 do 70 mm. Nie rozwijają dużych prędkości i dobrze tłumią drgania, co sprawia, że dobrze sprawdzą się u osób początkujących.

Średnie kółka do rolek

Ich średnica może mieć od 71 do 84 mm. Wybierz je, jeśli rekreacyjna jazda na rolkach nie jest ci obca i potrafisz utrzymać stabilną postawę. Średnie kółka zapewniają dobrą zwrotność, a także pozwalają osiągnąć większą prędkość.

Duże kółka do rolek

Są nimi wszystkie te, których średnica przekracza 84 mm. Jak nietrudno się domyślić, duże kółka pozwalają rozwinąć duże prędkości, dlatego poleca się je zaawansowanym rolkarzom. Ze względu na swój rozmiar są jednak mniej zwrotne, dlatego nie sprawdzą się podczas akrobacji czy jazdy slalomem.

Jaką twardość kółek do rolek wybrać?

Kolejnym parametrem, na ktory trzeba zwrócić uwagę, gdy się zastanawiasz, jakie kółka do rolek wybrać, jesti ch miękkość.

Miękkie kółka (74A-82A)

Sprawdzą się do powolnej jazdy rekreacyjnej po gładkim terenie. Jeśli zastanawiasz się, jakie kółka do rolek na asfalt będą najlepsze, wybierz któreś z tego właśnie zakresu.

Twarde kółka (83A-100A i więcej)

Pozwalają na rozwinięcie dużych prędkości; są również bardzo wytrzymałe. Nadają się do wyczynowej jazdy na rolkach.

Plastikowe, kauczukowe czy gumowe? Jakie kółka do rolek

Najpopularniejszym typem są kółka kauczukowe do rolek, a właściwie te wykonane z podobnego do kauczuku poliuretanu. Łączą odpowiednią miękkość z wytrzymałością oraz tłumieniem drgań, dzięki czemu zapewniają wygodną jazdę rekreacyjną i wyczynową.

Jeszcze lepszym typem kółek do rolek są te wykonane z gumy. Doskonale tłumią drgania i są bardzo ciche. Ich wadą jest jednak bardzo wysoka cena i trudna dostępność.

Najtańszy wybór to kółka plastikowe, które spotykane są zwykle w rolkach dla dzieci. Cechują się słabą wytrzymałością.

Specjalne rodzaje kółek do rolek

Wśród kółek do łyżworolek można wyszczególnić również specjalne odmiany, takie jak kółka do rolek agresywnych. Ten typ sprawdzi się podczas jazdy wyczynowej na rampach i krawężnikach dzięki swojej dużej twardości (ponad 90A).

Na rynku znajdziesz również komplety kółek do freestyle’u – w tym przypadku bardzo często pierwsze i ostatnie koło są większe niż te umieszczone pośrodku, co pozytywnie wpływa na zwrotność. Ten rodzaj kółek umożliwia szybkie wykonywanie trików i akrobacji.

Gdy wiesz już, jakie kółka do rolek znajdziesz na rynku, nie pozostaje już nic innego jak wybór rodzaju odpowiedniego dla siebie. Życzymy przyjemnej jazdy!