Data publikacji:

Jakie łyżwy kupić?

Zastanawiasz się, jakie łyżwy kupić? Pamiętaj, że muszą być nie tylko ładne, lecz przede wszystkim wygodne. Na rynku znajdziesz mnóstwo modeli – łyżwy skórzane, plastikowe, figurowe, hokejowe… Zobacz, jakie łyżwy kupić dla początkującego, a jakie dla osoby zaawansowanej.

łyżwy

Jakie łyżwy kupić – co musisz wiedzieć

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak nauczyć się jazdy na łyżwach, musisz wybrać odpowiednie łyżwy. Z naszego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie łyżwy kupić?
  2. Jaki rozmiar łyżew?
  3. Jakie kupić łyżwy – hokejowe czy figurowe?
  4. Jaki materiał łyżew wybrać?
  5. Klamry a sznurowadła – jakie łyżwy wybrać?
  6. Jakie łyżwy kupić dla początkującego?
  7. Jakie łyżwy wybrać dla zaawansowanych?
  8. Jaki rodzaj łyżew kupić?

Jakie łyżwy kupić? Określ swoje potrzeby

Przed nami kolejny sezon na sporty zimowe. Pora przyjrzeć się jednemu z najpopularniejszych sportów zimowych – łyżwiarstwu. Dostępność miejskich lodowisk sprawia, że coraz więcej osób zaczyna jeździć na łyżwach – amatorsko i profesjonalnie. Czy ty również się do nich zaliczasz? A może dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną sportu? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, z pewnością zastanawiasz się, jakie łyżwy kupić.

Choć na większości lodowisk można wypożyczyć łyżwy, są to zazwyczaj zniszczone, niewygodne i niewyprofilowane buty, w których łatwo o kontuzję. Dlatego lepiej zainwestować we własną parę. Jakie łyżwy kupić do jazdy rekreacyjnej dla początkującego, a jakie dla osoby zaawansowanej – łyżwy figurowe czy hokejowe? Zobacz nasz poradnik.

Jaki rozmiar łyżew?

Najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy zakupie łyżew, jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Chcesz zamówić łyżwy przez Internet? Jeśli tak, musisz dokładnie zmierzyć stopę. Przygotuj kartkę papieru i obrysuj starannie nogę. Zaznacz najdalej wysunięte punkty i zmierz odległość między nimi. Następnie uwzględnij zapas ok. 0,5 cm i wybierz odpowiedni rozmiar łyżew. Gdy już dostaniesz przesyłkę, zmierz buty w godzinach wieczornych – wtedy stopa jest największa.

Jakie kupić łyżwy – hokejowe czy figurowe?

Zastanawiasz się, jakie kupić łyżwy – hokejowe czy figurowe? Łyżwy figurowe to idealny wybór dla osób, które chcą tańczyć lub robić akrobacje na lodzie. Mają dłuższą płozę, która jest zakończona z przodu ząbkami. Są lekkie i delikatne. Zazwyczaj wykonuje się je ze skóry. Z tego powodu początkujący łyżwiarze mogą mieć problem z ich używaniem, jednak nie jest to zasadą. Jakie łyżwy figurowe kupić? Zwróć uwagę na jakość zastosowanego materiału, stabilność buta, rodzaj zapięcia oraz oczywiście wygodę noszenia.

Łyżwy hokejowe doskonale nadają się do szybkiej jazdy oraz, oczywiście, do gry w hokeja. Są sztywniejsze i masywniejsze niż łyżwy figurowe. Zazwyczaj wykonuje się je z plastiku lub innego tworzywa sztucznego. Jakie łyżwy kupić na początek? Łyżwy hokejowe dobrze zabezpieczają kostkę, dlatego idealnie nadają się jako łyżwy do nauki. Nie da się w nich jednak wykonywać skomplikowanych akrobacji i gorzej dopasowują się do stopy niż łyżwy figurowe. Jakie kupić łyżwy hokejowe? Przede wszystkim dobierz odpowiedni rozmiar, tak aby but nie uciskał twojej stopy podczas jazdy. Zwróć uwagę także na jakość i solidność wykonania.

Jaki materiał łyżew wybrać?

Jakie łyżwy kupić – skórzane czy plastikowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pierwsze są wygodniejsze, ale mniej stabilne. Drugie zaś dobrze trzymają stopę, jednak nie przystosowują się tak idealnie do jej kształtu i mogą uwierać. Jeśli zastanawiasz się, jakie łyżwy wybrać do nauki, postaw na te plastikowe. Lepiej zabezpieczą twoje nogi i kostki przed urazami.

Klamry a sznurowadła – jakie łyżwy wybrać?

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć, gdy zastanawiamy się, jakie łyżwy kupić, jest rodzaj zapięcia. Lepiej postawić na klamry czy sznurowadła? Tutaj jest podobnie jak w przypadku materiału wykonania. Klamry zdejmuje się szybko i wygodnie, jednak nie dostosowują się do stopy tak dobrze jak sznurówki.

Sznurowadła natomiast można precyzyjnie regulować, ale istnieje ryzyko, że rozwiążą się podczas jazdy na lodzie, co może skutkować urazem. Jakie łyżwy kupić na początek? Raczej polecamy takie z klamrami, jednak jest to kwestia indywidualna.

Jakie łyżwy kupić dla początkującego?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą na lodzie? Zastanawiasz się na pewno, jakie kupić łyżwy – hokejowe czy figurowe? Niektórzy twierdzą, że pierwsza opcja jest lepsza dla początkujących. Łyżwy hokejowe są stabilniejsze, dlatego lepiej chronią przed urazami. Zabezpieczają nie tylko kostkę, ale również całą stopę. Jeśli jednak zamierzasz uczyć się tańca lub akrobacji na lodzie, możesz od razu spróbować z figurówkami. Musisz po prostu bardziej uważać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Na pytanie, jakie kupić łyżwy dla początkujących, jeśli chodzi o pozostałe parametry, odpowiedzieliśmy powyżej. Plastikowe, stabilne buty zapinane na klamrę będą lepiej trzymać stopy. Jeśli jednak wolisz inny rodzaj materiału i zapięcia, nic nie stoi na przeszkodzie. Bez względu na to, jakie łyżwy chcesz kupić, musisz zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Dla amatora w zupełności wystarczą podstawowe modele bez żadnych udziwnień, które wcale nie muszą kosztować fortuny. Zainwestuj również w dobre ochraniacze oraz kask, które zabezpieczą cię w razie upadku.

Ciekawą nowością są łyżwy rekreacyjne, które stały się popularne w ostatnich latach. Łączą one cechy figurówek i hokejówek. Takie łyżwy mają zazwyczaj wygodny but wykonany ze skóry, który jest dodatkowo usztywniony tworzywem sztucznym dla zwiększenia stabilności. Jeśli nie możesz zdecydować się, jakie łyżwy kupić do jazdy rekreacyjnej, wybór takiego modelu pośredniego będzie dobrą opcją.

Jakie łyżwy wybrać dla zaawansowanych?

Postaw na profesjonalny model, który pozwoli ci na wykonywanie skomplikowanych akrobacji lub na bardzo szybką jazdę. Jeśli trenujesz łyżwiarstwo figurowe lub taniec na lodzie, zwróć uwagę na parametr sztywności – im większa twardość buta, tym większe możliwości i lepsza precyzja jazdy. Jeżeli natomiast trenujesz hokej na lodzie, postaw na łyżwy ze specjalnym usztywnieniem i wzmocnionymi nitami. Ochroni cię to przed uderzeniem krążka oraz przed urazami podczas szybkiej jazdy.

Jaki rodzaj łyżew kupić?

W Internecie znajdziesz jeszcze inne rodzaje łyżew oprócz tych wymienionych powyżej. Łyżwy regulowane to idealny wybór dla dziecka. Można zwiększać ich rozmiar wtedy, gdy stopa malucha urośnie. Będą idealne jako łyżwy dla dziecka pod choinkę.

Łyżwy saneczkowe natomiast mają postać nakładek na buty z dwoma płozami. Są stabilniejsze niż inne rodzaje łyżew, dlatego świetnie sprawdzą się u dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z jazdą na lodzie.

Autorka: Olga Wacholc

Autor: Olga Wacholc