Jazda na rolkach to niezwykle atrakcyjna aktywna forma spędzania wolnego czasu, którą wybierają zarówno dorośli, jak i dzieci. Jak w przypadku każdego sportu, podczas zabawy nietrudno o upadki i kontuzje. Dotyczy to zwłaszcza osób, które dopiero co szlifują swoje umiejętności. Podpowiadamy zatem, jakie ochraniacze na rolki wybrać.
Po rolki sięga bardzo wielu fanów aktywnego stylu życia. Dostępne na rynku modela przeznaczone są zarówno do rekreacyjnej jazdy po parkowych alejkach, jak również do wykonywania ryzykownych zjazdów, a także szalonych trików.
Kask to podstawowe zabezpieczenie rolkarza, dlatego warto unikać kupowania tanich modeli od anonimowych producentów. W najbardziej ekstremalnych przypadkach kask może ochronić nasze życie. Najczęściej jednak pozwoli uniknąć urazów głowy i guzów podczas wywrotek. Solidne produkty przeznaczone dla rolkarzy są zazwyczaj bardzo lekkie i posiadają systemy wentylacji, poprawiające komfort, zwłaszcza latem oraz podczas intensywnej jazdy.
Kaski obowiązkowo powinny zakładać dzieci, wszyscy początkujący rolkarze, a także doświadczone osoby parające się jazdą wyczynową, w skateparkach, a także na miejskich ulicach i placach. Kask na rolki wykonany jest zazwyczaj z jednoelementowej obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego, która od wewnętrznej strony wyłożona jest gąbką lub pianką absorbującą uderzenia. Jest on mocowany na głowie przy pomocy regulowanych pasków z materiału. Odpowiedni model dla siebie lub dziecka dobieramy korzystając z podawanego przez producentów sugerowanego obwodu głowy użytkownika. Głowę mierzymy poziomo tuż nad brwiami, używając zwykłego centymetra krawieckiego.
Rozróżniamy trzy kategorie ochraniaczy, które zabezpieczają najbardziej narażone na uszkodzenia partie ciała rolkarza. Każdy z nich kupimy osobno, ale zazwyczaj najtańszy jest zakup gotowych zestawów.
Nadgarstki rolkarza są szczególnie narażone na uszkodzenia podczas upadków, ponieważ instynktownie staramy się podeprzeć ręką, unikając kontaktu z ziemią. Łatwo więc w tym przypadku o stłuczenia, nadwyrężenia mięśni, a nawet złamania kości. Zapinany na rzepy ochraniacz usztywnia nadgarstek, zapobiegając części potencjalnych kontuzji. Ochraniacze na nadgarstki nie są uniwersalne i dopasowujemy je do wzrostu oraz wagi ciała użytkownika. Czasami producenci rozróżniają też dodatkowo modele damskie i męskie.
Rozmiary ochraniaczy na nadgarstki:
Kontuzja kolana podczas jazdy na rolkach nie zdarza się zbyt często, ale może nieść ze sobą poważne konsekwencje, ograniczając naszą mobilność oraz nie pozwalając na duży wysiłek fizyczny. Warto podkreślić, że nakolanniki nie ograniczają ruchów rolkarza i nie usztywniają jego nóg. Ich zadaniem jest bowiem jedynie amortyzacja upadków oraz ochrona przed zadrapaniami skóry. Nakolanniki zalecane są w szczególności dzieciom oraz początkującym amatorom jazdy.
Ochraniacze składają się z elastycznego paska z długimi zaczepami lub rzepami, a także skorupy wykonanej z tworzywa sztucznego, która zabezpiecza okolice rzepki kolanowej. Od strony wewnętrznej posiadają najczęściej oddychający materiał, zapobiegający dyskomfortowi podczas dłuższej jazdy. Dodajmy, że modele do jazdy wyczynowej są zazwyczaj bardziej przylegają do ciała, tak by maksymalnie ułatwić wykonywanie ruchów.
Aby nakolanniki skutecznie spełniały swoje zadanie, trzeba je oczywiście dobrze dopasować, dlatego też producenci oferują modele w rożnych wielkościach oraz wersjach przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn. Znaczenie ma tu szerokość opaski, którą możemy samodzielnie zmierzyć przy pomocy centymetra krawieckiego na wysokości rzepki.
Przykładowe rozmiary nakolannika na rolki:
Ochraniacze przydatne szczególnie dzieciom oraz osobom początkującym. Kształtem i konstrukcją przypominają modele nakolanowe. Składają się z elastycznej opaski wykonanej z oddychającego syntetycznego materiału, którą dopina się przy pomocy rzepów lub zacisków. Na stałe przymocowana jest do niej miska z tworzywa sztucznego, która amortyzuje bezpośrednie uderzenia i chroni rolkarza przed urazami. Nałokietniki producenci oferują zazwyczaj w zestawach z nakolannikami o tym samym rozmiarze.
Pewne poczucie bezpieczeństwa oraz lekką ochronę przed urazami zapewnia także odpowiednio dobrany strój na rolki. Dotyczy to zwłaszcza początkujących miłośników sportu, którzy są najbardziej narażeni na drobne otarcia skóry czy siniaki. Jazdę zaleca się więc w bluzach lub bluzkach z długimi rękawami, które pomogą nam przetrwać niespodziewane upadki i poślizgi. Podobne zabezpieczenie zapewnią też spodnie z długimi nogawkami. Nie trzeba też dodawać, że początkujący rolkarze powinni raczej unikać korzystania z cennej lub zupełnie nowej odzieży.
Warto też zwrócić uwagę na to, by ubrania nie ograniczały zanadto swobodnych ruchów podczas jazdy. Równocześnie nie powinny one być jednak zbyt luźne. Ochraniacze na łokcie lub kolana zazwyczaj bez problemu założymy bezpośrednio na strój, chyba że wybraliśmy wyjątkowo grubą bluzę i spodnie.