Data modyfikacji:

Jakie parapety wewnętrzne i zewnętrzne wybrać?

Montaż parapetów to nieodłączny etap wykańczania mieszkania czy budynku. Do zadań parapetów należy przede wszystkim zabezpieczenie dolnej części wnęki okiennej przed uszkodzeniami oraz uszczelnienie newralgicznego miejsca montażu.

Ponadto parapety pełnią funkcję dekoracyjną. Jakie parapety wewnętrzne i zewnętrzne warto wybrać?

kobieta czytająca książkę na parapecie

Jakie parapety zewnętrzne?

Parapety zamontowane na zewnątrz budynków muszą sprostać znacznie większym wyzwaniom, niż ich odpowiedniki osadzone w środku mieszkania.

Niskie temperatury, wiatr, deszcz czy intensywne słońce w dużym stopniu wpływają na kondycję parapetów. Jakie parapety zewnętrzne wybrać?

  • Kamienne – najczęściej parapety zewnętrzne z kamienia naturalnego wykonuje się z granitu. Prezentują się elegancko i są ponadczasowe, ale przede wszystkim cechuje je wytrzymałość – są odporne na kaprysy pogody oraz uszkodzenia.

    W efekcie będą służyć w dobrym stanie przez długi czas. Ich minusem jest wysoka cena zakupu – parapety z kamienia naturalnego to jedno z najdroższych rozwiązań na rynku.

  • Konglomeratowe – to dobra alternatywa dla drogich parapetów kamiennych. Modele wykonane z konglomeratu powstają na skutek połączenia kamiennego miału oraz żywic syntetycznych.

    W efekcie parapety tego typu do złudzenia przypominają naturalne odpowiedniki i są równie wytrzymałe, ale znacznie tańsze.

  • Stalowe – parapety wykonane z ocynkowanej blachy to popularne i minimalistyczne rozwiązanie. Są dość odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, ale niestety są podatne na zarysowania.

    Parapety stalowe dobrze komponują się z nowoczesnymi bryłami budynków.

  • Płytki ceramiczne – to kolejne popularne rozwiązanie, które świetnie wpisuje się w estetykę stylu rustykalnego i domów o tradycyjnej bryle.

    Parapety z płytek ceramicznych najczęściej są wykonane z klinkieru lub gresu, czyli materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne oraz na zarysowania.

  • Drewniane – parapety zewnętrzne wykonane z drewna stosuje się dość rzadko, przede wszystkim przez wzgląd na konieczność ich regularnej konserwacji.

    Drewno należy zabezpieczać przed działaniem wilgoci oraz intensywnego promieniowania słonecznego.

Jak dobrać parapet zewnętrzny? Z reguły dopasowuje się je do stolarki okiennej, aby tworzyły spójną kompozycję. Warto jednak spojrzeć na to szerzej – dobrze dobrany parapet powinien pasować do bryły budynku oraz elewacji.

Przykładowo do nowoczesnych domów o nieskomplikowanej architekturze, czyli tzw. nowoczesnych stodół, świetnie pasują parapety zewnętrzne kamienne, konglomeratowe czy stalowe.

Z kolei jeśli wykańczasz dom utrzymany w tradycyjnej estetyce, z wielospadowym dachem i elewacją w klasycznej odsłonie, dobrym pomysłem będą parapety ceramiczne.

Jakie parapety wewnętrzne?

  • Drewniane – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Parapety wewnętrzne drewniane sprawdzają się lepiej, niż ich zewnętrzne odpowiedniki – nie trzeba ich regularnie konserwować, a w zestawieniu z drewnianą podłogą czy panelami prezentują się znakomicie.
  • Kamienne – parapety wewnętrzne z kamienia naturalnego powstają z granitu lub marmuru. Ten pierwszy materiał cechuje się większą wytrzymałością, jednak drugi prezentuje się bardziej dekoracyjnie, ale niestety trzeba go impregnować, ponieważ zacieki z wody mogą powodować odbarwianie materiału.
  • Z konglomeratu – parapety wewnętrzne konglomeratowe są najczęściej wykonane z kruszywa marmurowego i żywic syntetycznych. W efekcie są znacznie tańsze niż ich naturalne odpowiedniki i bardzo wytrzymałe.
Jak dobrać parapet wewnętrzny? Aby uzyskać spójną kompozycję, najlepiej jest dopasować parapety do podłogi oraz stolarki drzwiowej.