Data publikacji:

Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 jest najlepsze?

Moja babcia, tak jak i zapewne babcie wielu z Państwa, zwykła mawiać, że jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Oprócz metaforycznego znaczenia jest w tym powiedzeniu ukryta dosłowna mądrość. Sen jest bardzo ważny. Śpiąc, spędzamy prawie jedną trzecią swojego życia. Warto więc zadbać o jakość naszego snu, a zależy ona od wielu czynników. Od warunków panujących w pokoju, w którym śpimy, przez jakość materaca oraz prześcieradła, na którym śpimy, kończąc na aktywnościach, którym poświęcamy się bezpośrednio przed pójściem spać. Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 zapewni nam spokojny i relaksujący sen?

Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 – z gumką czy bez?

Dobrze dobrane prześcieradło to nie tylko istotny czynnik wpływający na komfort naszego snu, ale również element dekoracyjny. Schludnie zasłane łóżko z dobrze dobraną pościelą oraz prześcieradłem stanowi również element wystroju sypialni. 
Dlatego też warto pochylić się nad tym tematem nieco dłużej i zastanowić się, jakie prześcieradło na materac 160 x 200 będzie dla nas najlepsze – to z gumką czy bez niej?

Prześcieradło bez gumki to po prostu luźno położony na materacu kawałek materiału. Nie posiada on żadnych punktów zaczepiania do materaca. Tym samym podczas snu, kiedy często zmieniamy pozycje, przewracamy się z boku na bok czy mówiąc kolokwialnie „wiercimy się”, prześcieradło to może zwijać się i rolować, uniemożliwiając nam znalezienie komfortowej pozycji do spania. 

Problem ten eliminują również prześcieradła bez gumki wykonane z grubej bawełny, które też mocno przylegają do powierzchni materaca i które ciężko jest przesunąć nawet podczas bardzo niespokojnego snu.
Dodatkowym atutem prześcieradeł bez gumki jest łatwość ściągania ich z materaca – wystarczy do tego jeden stanowczy ruch. Brak gumki wszytej w obrzeżach prześcieradła umożliwia nam również dowolne złożenie prześcieradła i ułożenie go na dowolnym materacu czy też kanapie.

Prześcieradła z gumką wyróżnia wszyta w ich krawędź guma, która umożliwia zaczepienie prześcieradła o materac. Dzięki temu nawet podczas gwałtownych ruchów naszego ciała prześcieradło nie odczepi się od materaca i nie zroluje się. Dodatkowym atutem prześcieradeł z gumką jest łatwość zachowania schludnego wyglądu łóżka. Nie ma bowiem potrzeby, aby codziennie je ścielić i poprawiać prześcieradło, które utrzymywane jest przez gumki w odpowiednim położeniu.

Jakie prześcieradło z gumką na materac 160 x 200 wybrać?

Szukając odpowiedniego prześcieradła z gumką na nasz materac, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać rozmiar prześcieradła do materaca, tak aby jednocześnie można było łatwo je na nie nałożyć, jak i tak, aby prześcieradło mocno przylegało do powierzchni materaca. 

Kolejnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonano prześcieradło, ponieważ każdy z nich będzie zachowywać się zupełnie inaczej, co może przełożyć się bezpośrednio na komfort naszego snu. 

Jaki rozmiar prześcieradła z gumką na materac 160 x 200

Dobór odpowiedniego rozmiaru prześcieradła do rozmiaru łóżka tudzież materaca jest stosunkowo prosty.Z reguły producenci pościeli informują nas na opakowaniu, na jaki rozmiar materaca przeznaczona jest dana pościel, podając jej wymiary, np. 140 x 200, 160 x 200 itd.

Rozmiar pościeli powinien być identyczny z rozmiarem naszego łóżka. Czyli na łóżko o wymiarze 160 x 200 kupujemy prześcieradło o wymiarach 160 x 200. 
Co jeżeli nie wiemy, jakiego rozmiaru jest nasz materac? Możemy go zmierzyć przy użyciu nawet najprostszych miar lub poszukać na materacu metki, na której powinniśmy być w stanie odnaleźć jego wymiary.

Z jakiego materiału prześcieradło wybrać?

Prześcieradła wykonuje się z rozmaitych materiałów, każdy z nich ma swoje niepowtarzalne właściwości, które sprawdzą się doskonale w innych warunkach.
Poniżej znajdziesz listę i krótką charakterystykę niektórych materiałów, z których wykonuje się prześcieradła.

Bawełna

Wadą bawełny jest to, że stosunkowo łatwo się gniecie. Należy ona jednak do naturalnych tkanin, które pozwalają oddychać naszej skórze i całkiem dobrze odprowadzają wilgoć. Rozglądając się za prześcieradłami, natkniemy się na wiele różnych tkanin wykonanych z bawełny:
  • perkal,
  • flanela,
  • satyna,
  • kora,
  • adamaszek,
  • jersey,
  • batyst,
  • makosatyna.

Len

Znany jest ze swoich właściwości izolacyjnych, dzięki czemu dobrze chroni przed chłodem i sprawdza się doskonale w każdej porze roku. Jest to idealny materiał dla tych, którym nie przeszkadza to jak szybko i mocno gniecie się len, który potem ciężko jest doprowadzić do idealnego stanu z racji tego, że jest to materiał trudny w prasowaniu. Dzięki swoim właściwością antyalergicznym len świetnie nadaje się dla alergików. 

Wełna

Wełna, a zwłaszcza wykonany z niej kaszmir, uznawana jest za jeden z najlepszych materiałów na prześcieradło. Dzięki swoim właściwościom zarówno izoluje nas od chłodu zimą, jak i dzięki dobrej wentylacji, zapewnia komfort latem. Dostosowuje się do temperatury naszego ciała i nie przyciąga kurzu, będąc idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Jedwab

Jedwab to niezwykle delikatna w dotyku tkanina, dzięki czemu kontakt naszej skóry z nią działa na nas niezwykle kojąco. Ma podobne właściwości odpychające kurz jak wełna, więc również sprawdzi się doskonale dla alergików.

Mikrofibra

Mikrofibra to syntetyczne włókno łączące w sobie zalety jedwabiu, wełny oraz lnu. Jest niezwykle delikatne i przyjemne w dotyku, jednocześnie ma niezwykłe właściwości hipoalergiczne, podobne do lnu, jak i blokuje rozwój roztoczy! Dodatkowo mikrofibra jest wyjątkowo prosta w użytkowaniu – nie wymaga prania w wysokich temperaturach, jak i prasowania. 

Autor: Paweł Podwieczorek