Data publikacji:

Janusz Zajdel – książki. Jakie książki Janusza Zajdla wybrać?

Janusz Zajdel i jego książki to bez wątpienia jedne z najcenniejszych skarbów polskiej literatury. Utwory, które wyszły spod pióra autora, są błyskotliwe, świeże i niezmiennie aktualne, mimo iż od czasu ich powstania minęło już kilka dekad. Cały dorobek pisarza to kilka powieści i zbiorów opowiadań, a każda z tych pozycji jest warta poznania. Za najbardziej oryginalne uznaje się utwory należące do nurtu fantastyki socjologicznej, nawiązujące do sytuacji politycznej oraz problemów dotykających współczesny świat. Jeśli cenisz pobudzającą do refleksji literaturę science fiction, a nie znasz jeszcze Zajdla i jego książek, koniecznie po nie sięgnij. Na pewno się nie zawiedziesz.
janusz zajdel książki

Janusz Zajdel – książki, które warto poznać

Janusz Zajdel i książki, które tworzył, są prawdziwym fenomenem. Wielbiciele jego twórczości są zdania, że wśród polskich autorów literatury science fiction nie ma drugiej osoby obdarzonej tak bogatą wyobraźnią i jednocześnie poruszającej tak ciekawe i ważne tematy.
Czy Janusz Zajdel tworzył książki dla każdego? Najciekawsze powieści i opowiadania należące do jego dorobku wymagają wiedzy o zjawiskach społeczno-politycznych, zwłaszcza o systemach totalitarnych i czasach PRL, w których tworzył autor. Jego utwory spodobają się każdemu inteligentnemu czytelnikowi, ceniącemu zaskakujące pomysły, błyskotliwy humor i poważne rozważania – wszystkie te elementy są tu połączone w zgrabną całość. Zobacz najlepsze książki SF i nie tylko Janusza Zajdla.
Książki Zajdla, które warto przeczytać:
  • Relacja z pierwszej ręki”
  • „Cylinder van Troffa”
  • „Limes inferior”
  • „Wyjście z cienia”
  • „Paradyzja”

Relacja z pierwszej ręki

Janusz Zajdel tworzył wyjątkowe opowiadania. Zabawne, smutne, skłaniające do namysłu, a przede wszystkim błyskotliwe. „Relacja z pierwszej ręki” to antologia stworzona przez żonę autora i pierwszą czytelniczkę jego utworów. Zbiór 33 opowiadań stanowi przekrój twórczości, który pozwoli ci poznać spojrzenie na rzeczywistość charakterystyczne dla autora oraz jego styl.
Jeśli lubisz krótkie, lecz treściwe formy, spróbuj zacząć poznawanie twórczości Zajdla właśnie od opowiadań. Każde z nich napisane jest doskonałym językiem, który zgrabnie i w sposób niezwykle pomysłowy przedstawia poglądy i przemyślenia autora. Mimo swoich lat, te utwory nie straciły nic ze swojej aktualności. Każdy z nich jest inny, lecz wszystkie skłaniają do refleksji o kondycji człowieka i świata.

Cylinder van Troffa

Podróżowanie w czasie mocno działa na wyobraźnię twórców i odbiorców ich dzieł, dlatego literatura science fiction często porusza ten temat. Janusz Zajdel i jego książki nie są tu wyjątkiem. Autor uchwycił ten koncept w ciekawy sposób, oferując swoim czytelnikom niezwykłą i dopracowaną powieść, której treść skłania do rozważań o naturze człowieka oraz współczesnym świecie i kierunkom, w jakich on zmierza.
„Cylinder van Troffa” należy do klasyki nurtu socjologicznego science fiction. W przeciętnej długości powieści autorowi udało się poruszyć tak istotne tematy jak stopniowa degradacja moralna człowieka, przeludnienie planety czy produkcja energii. Historia, którą przedstawił Zajdel, jest wciągająca i zaskakująca, dlatego nie sposób nudzić się podczas jej poznawania. To rozrywka na najwyższym poziomie, a jednocześnie baza dla wielogodzinnych refleksji.

Limes inferior

Janusz Zajdel – jaka jest jego najlepsza książka? Na tak postawione pytanie wielu wielbicieli twórczości autora odpowiada bez wahania: „Limes inferior”. To dystopia przedstawiająca czarną wizję świata, który mógłby czekać nas w przyszłości.
Sztucznie wykreowany Agroland jest jasno podzielony, w pełni zautomatyzowany i ściśle kontrolowany. Nie ma w nim miejsca na wolność. Mistrzowsko stworzona fabuła powieści nie pozostawia obojętnym na akcję i trzyma w napięciu aż do zakończenia, dlatego książka nie tylko skłania do rozważań, ale jest również doskonałą rozrywką intelektualną.
Janusz Zajdel jest mistrzem tworzenia książek, które skłaniają do spojrzenia na postęp cywilizacyjny w krytyczny sposób. Jeśli zadajesz sobie pytania, co jest ważniejsze: wolność czy bezpieczeństwo, jak technologizacja życia wpływa na możliwość zachowania prywatności i czy można w sztuczny sposób stworzyć świat idealny, „Limes inferior” z pewnością jest pozycją dla ciebie.

Wyjście z cienia

Zajdel i jego książki potrafią oddać klimat orwellowski i tak jest właśnie w przypadku „Wyjścia z cienia”. Tematyka spotkań z Obcymi nie opuszcza wyobraźni miłośników fantastyki. A co, jeśli przybysze z kosmosu zajmą się porządkowaniem życia na Ziemi, powołując się na dobro jej mieszkańców? Czy będą wówczas naszymi przyjaciółmi, czy wręcz przeciwnie?
W książce temat inwazji kosmitów jest jedynie pretekstem do ukazania aktualnych autorowi realiów politycznych, czyli czasów PRL. Analogia jest oczywista, a sam zamysł ciekawy. Ponieważ powieść jest tak silnie zakorzeniona w sytuacji politycznej, najwięcej skorzystają z niej osoby dobrze orientujące się w polskiej historii powojennej.

Paradyzja

Kolejna antyutopia w dorobku Janusza Zajdla. Z książki wyłania się ponury obraz rzeczywistości PRL i innych systemów, w których uszczęśliwianie ludzi poprzez ich ścisłą kontrolę prowadzi do katastrofy. System totalitarny jest tu ukazany w sposób, który nie pozostawia złudzeń, że jest to czyste zło.
Świat Paradyzji, kosmicznej kolonii, poznajemy, gdy z Ziemi wyrusza na nią dziennikarz, którego oficjalnym zadaniem jest napisanie reportażu o tamtejszej rzeczywistości. Wraz z nim powoli zapoznajemy się z systemem, który czytelnikowi jawi się jako więzienie, podczas gdy dla mieszkańców jest codziennością, której w żaden sposób nie kwestionują. Utwór opisuje doskonale minione czasy, treść jest jednak uniwersalna. Obecnie z powodu postępu technologicznego może nawet bardziej aktualna niż wcześniej.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym