Data modyfikacji:

Jaka jest kolejność książek Jojo Moyes?

Jeśli interesują cię wciągające, życiowe powieści z nutką romantyzmu, a nie znasz żadnej z książek Jojo Moyes, to koniecznie musisz nadrobić te zaległości. Zanim jednak zamówisz którąś z pozycji, dowiedz się, w jakiej kolejności czytać Jojo Moyes – książki pełne emocji. W poniższym artykule krótko opisujemy książki autorstwa Jojo Moyes.

jojo moyes książki

Lista książek brytyjskiej pisarki Jojo Moyes

Autorka zadebiutowała w 2002 roku. Od tamtej pory ukazało się kilka powieści Jojo Moyes – książki można czytać po kolei, ale też każda z nich stanowi osobną historię.

  1. Zakazany owoc
  2. Kolory pawich piór
  3. Srebrna zatoka
  4. We wspólnym rytmie
  5. Ostatni list od kochanka
  6. Zanim się pojawiłeś
  7. Dziewczyna, którą kochałeś
  8. Razem będzie lepiej
  9. Kiedy odszedłeś
  10. Moje serce w dwóch światach

Zakazany owoc

Dość wysoko oceniona przez czytelników książka rozpoczyna się historią Celii i Lottie. Dziewczyny dorastają razem i przyjaźnią się do momentu, w którym jedna z nich zakochuje się w mężczyźnie, z którym nigdy nie powinno łączyć ją uczucie. Wciągająca, piękna opowieść o miłości, przeznaczeniu, upadku i skutkach naszych działań. Idealna pozycja na wieczór z herbatą i ciepłym kocem.

Kolory pawich piór

Polskojęzyczna wersja książki Jojo Moyes pojawiła się dopiero w 2019 roku, w oryginale pozycja została wydana 15 lat wcześniej. To opowieść o kobiecie, Suzanne, która nie radzi sobie ze swoim życiem, chociaż właściwie ma wszystko, co potrzebne jest do szczęścia. Gdzieś w tle pojawia się tajemnicza historia matki, która przed laty, z nikomu nieznanych powodów, uciekła od męża. Czy Suzanne uwolni się w końcu od ciężaru niewiedzy i otworzy się na miłość?

Srebrna zatoka

Kolejny przykład na to, jak z upływem lat zmieniał się styl Jojo Moyes. Książki „Srebrna zatoka” przez wiele lat nie było w polskich księgarniach – polskojęzyczna wersja została wydana dopiero w 2019 roku. Tymczasem jest to dopiero piąte dzieło autorki, powstałe 12 lat wcześniej.

„Srebrna zatoka” to opowieść o uciekającej przed nowoczesnością i przeszłością Lisie. Kobieta znajduje schronienie w urokliwym zakątku Australii, jednak los nie pozwala jej długo cieszyć się samotnością. Czy ulegnie czarowi Mike’a, który reprezentuje wszystko, od czego uciekała? Warto się tego dowiedzieć i przekonać się, że czasem od nienawiści do miłości dzieli tylko jeden krok.

We wspólnym rytmie

Czy porzucona kobieta może zacząć zachowywać się w sposób zupełnie dla siebie nietypowy? Oczywiście, o czym boleśnie przekonała się bohaterka książki, Natasha. Zraniona, zawstydzona i pełna gniewu, buduje wokół siebie mur złożony z obojętności i chłodu. Niespodziewanie przebija go mała Sara, dziewczynka poznana w wyjątkowo dziwnych, wręcz podejrzanych okolicznościach. Czy pokaże Natashy, że wciąż warto kochać?

Ostatni list od kochanka

Podbijająca serca historia o tym, jak czyjeś perypetie mogą wpłynąć na nasze własne życie. W „Ostatnim liście od kochanka” poznajemy ciekawską dziennikarkę, Ellie, która trafia na ciekawą miłosną historię sprzed lat – historię, po której zostały tylko listy. Naturalnie Ellie postanawia dowiedzieć się, jak zakończył się związek zamężnej Jennifer z Anthonym.

Małe śledztwo zmienia życie samej Ellie, która również spotyka się z kimś, kto jest w stałym związku. Wysoko oceniana, piękna historia, która dowodzi talentu Jojo Moyes. Książki nie można ominąć!

Przeczytaj także: Olga Tokarczuk - przegląd książek noblistki

Zanim się pojawiłeś

„Zanim się pojawiłeś” to pozycja znana wielu z nas. Urzekająca, chwytająca za serce, a przy tym zwyczajnie zabawna. Książka o młodej, niefrasobliwej Lou, która otrzymuje posadę opiekunki bogatego bankiera, od lat wyciska łzy.

Cierpienie, wielka miłość, bezradność i konieczność podejmowania najtrudniejszych decyzji w życiu to tylko niektóre rzeczy, z którymi przyjdzie zmierzyć się głównej bohaterce. Powieść pięknie zekranizowano, niemniej zdecydowanie lepiej jest najpierw sięgnąć po książkę – choćby dla porównania.

książki yoyo moyes

Dziewczyna, którą kochałeś

I tutaj autorka porusza temat emocji u porzuconej kobiety. „Dziewczyna, którą kochałeś” to barwna historia Liv – dziewczyny, która zamiast cieszyć się życiem w małżeństwie, topi rozpacz w kolejnych lampkach wina. Jej ból koi tylko pewien portret, będący prezentem zaręczynowym. Kiedy więc ktoś planuje jej go odebrać, kobieta odkrywa w sobie zaskakujące pokłady energii… do walki.

Razem będzie lepiej

Tym razem mamy dojrzalszą bohaterkę, w dodatku obarczoną ogromem problemów. Beznadziejna praca, problemy finansowe, były mąż, który nie płaci alimentów na dwójkę dzieci – to tylko niektóre kłopoty, z którymi musi zmagać się Jess. Wydaje się, że nagły wyjazd i dodatkowy pasażer nie poprawią sytuacji życiowej kobiety. A może jednak będzie inaczej?

„Razem będzie lepiej” warto mieć w swojej biblioteczce. I sięgać po nią za każdym razem, gdy wydaje nam się, że wszystko idzie nie tak, jak powinno.

Kiedy odszedłeś

Wracamy do doświadczeń Lou, znanej czytelnikom z „Zanim się pojawiłeś”. Bohaterka nie rozpamiętuje tego, co ją spotkało, ale próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Czy jej się to uda i czy z tak przejmującej, smutnej historii można wynieść coś dobrego?

„Kiedy odszedłeś” to obowiązkowa lektura dla fanów „Zanim się pojawiłeś”. Pozycja jest mniej dramatyczna, ale autorka wciąż potrafi chwytać za serce – jak nikt inny.

Moje serce w dwóch światach

Piękna, wysoko oceniona przez czytelników kontynuacja historii Lou. Odpowiada na pytanie, czy dziewczyna o złotym sercu znajdzie w końcu miłość. Pomóc ma jej w tym Nowy Jork – miasto spełniania marzeń. Jednak jak z twórczością Jojo Moyes bywa, nie wszystko ostatecznie okazuje się takie, jak się zapowiadało.

Kim jest Jojo Moyes?

Jojo Moyes, a dokładnie Paulina Sara Jo Moyes, jest dziennikarką i pisarką z Wielkiej Brytanii. Kształciła się na Royal Holloway and Bedford New College w Londynie, następnie ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie na City University.

Swoją pierwszą książkę wydała w 2002 roku, po czym jej kariera nabrała rozpędu. Jako jedna z niewielu autorek aż dwa razy otrzymała Romantic Novel of the Year Award. Ma troje dzieci.