Data publikacji:

Jaki kamień szamotowy do pizzy wybrać?

Do wypiekania pizzy niczym z pizzerii potrzebny jest kamień. Można używać go zarówno w tradycyjnym piecu opalanym drewnem, jak i w zwykłym piekarniku w domu. Dużą popularnością cieszą się kamienie szamotowe. Dzięki nim pizza jest chrupiąca i pozbawiona nadmiaru wilgoci. Jaki kamień szamotowy do pizzy sprawdza się najlepiej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas jego wybierania. Wskazówki pomogą Ci dopasować typ kamienia szamotowego do Twoich preferencji kulinarnych.  

Czym jest kamień szamotowy? 

Kamień szamotowy do pizzy powstaje na bazie glinokrzemianów i krzemionki. Są to naturalne substancje występujące w przyrodzie. Mogą mieć kontakt z żywnością bez ryzyka, że do pizzy przedostaną się szkodliwe związki. Kamień szamotowy nadaje się zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Jego użytkowanie jest proste i nie wymaga długiej nauki gotowania. Równie proste jest utrzymanie kamienia w czystości. 
Kamienie szamotowe mają okrągły kształt. Są płaskie i gładkie. Układa się na nich surową pizzę, a następnie wkłada się ją wraz z kamieniem do pieca lub piekarnika. Dzięki kamieniowi pizza wypieka się szybciej i równomierniej. W tradycyjnych włoskich domach można znaleźć kamienie do pizzy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeśli lubi się smaki rodem z Italii, kamień do pizzy szamotowy to obowiązkowy element wyposażenia kuchni. 

Jakie zalety ma kamień do pizzy szamotowy? 

Jaki kamień do pizzy wybrać? Kamień szamotowy umożliwia przygotowanie bardzo cienkiej i idealnie chrupkiej pizzy. Jego struktura doskonale zatrzymuje ciepło i sprawia, że cała pizza wypieka się w równym tempie. Atutem kamienia szamotowego jest niewielka grubość. Akcesorium z reguły ma 2-3 cm i bez trudu mieści się nawet w niewielkiej kuchni. Można przechowywać je również na działce w pobliżu grilla, gdyż kamień jest przystosowany do gotowania na ruszcie. Mimo niewielkiej grubości, szamotowy kamień do pizzy waży nawet od 4 do 8 kg i nie spala się nad ogniem. 
Porowata struktura kamienia sprawia, że z ciasta na pizzę usuwana jest woda. Dzięki temu unika się efektu opadającej, miękkiej pizzy. Gotowe danie jest chrupiące i dobrze trzyma się w dłoni. Kawałki pizzy nie mają lejącej formy, lecz przypominają prawdziwą włoską pizzę, serwowaną w najlepszych restauracjach w Rzymie, Neapolu lub Mediolanie. 
Na kamieniu do pizzy można wypiekać zarówno surowe ciasto, jak i pizzę mrożoną. W drugim przypadku zawsze powinno się pamiętać, że na rozgrzanym kamieniu nie układa się produktu wyciągniętego prosto z zamrażalnika. Szok termiczny związany z kontaktem mrożonej pizzy z kamieniem może doprowadzić do uszkodzenia akcesorium.  
Co ważne, kamień do pizzy szamotowy może być wykorzystywany nie tylko do pizzy pieczenia pizzy. Równie dobrze można przygotować na nim grillowane warzywa, mięso, a nawet zapiekanki. Dania tego typu mają zupełnie inny smak i aromat niż w przypadku, gdy przygotowuje się je w naczyniu żaroodpornym lub na blasze. Kamień szamotowy przydaje się zatem kulinarnym amatorom, którzy z chęcią eksperymentują z nowymi smakami i potrawami. 

Kamień do pizzy szamotowy czy granitowy? 

W sklepach z akcesoriami gastronomicznymi dostępne są kamienie do pizzy szamotowe i granitowe. Te drugie są trwalsze, lecz mają również wyższą cenę. Do domowego użytkowania z powodzeniem wystarczą kamienie do pizzy szamotowe. Kamień granitowy jest zbyt ciężki do używania go w piekarniku, gdyż nośność przeciętnego rusztu nie wynosi więcej niż 10 kg. Granit może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, podobnie jak zbyt gruby i ciężki kamień szamotowy - akcesoria o grubości 6 cm ważą nawet kilkanaście kilogramów. 
Zdjęcie: OxanaDenezhkina / Envato Elements
Autor: Monika Kocher