Data publikacji:

Jak naprawić kapiący kran w kuchni?

 Nawet kilkanaście litrów wody może w ciągu jednej doby zmarnować cieknący kran. Strata cennej wody i wyższe rachunki to nie wszystko – dochodzi do tego irytujący dźwięk kapiącej wody. Jak naprawić cieknący kran? To prostsze niż myślisz i wcale nie wiąże się z wymianą całej baterii.
kapiący kran

Dlaczego kran cieknie po zakręceniu?

 Początkowo spadające krople pojawiają się na wylewce kranu dość rzadko. Zazwyczaj wystarczy wówczas mocniej dokręcić kurek. Takie objawy daje najczęściej kamień osadzający się na uszczelnieniach. Jeśli woda kapie tylko przez jakiś czas i po chwil ustaje, być może przyczyną jest zapchany perlator, czyli napowietrzacz znajdujący się na końcu wylewki.

Znacznie częstszą przyczyną kapiącego kranu jest jednak uszkodzenie uszczelek. Mogą one zniszczyć się mechanicznie lub sparcieć po wielu latach używania baterii. Stwardniała guma jest podatna na uszkodzenia i sama w sobie nie uszczelnia odpowiednio zaworów. O tym, która uszczelka jest niesprawna, poinformuje źródło wypływu wody. Krople mogą cieknąć nie tylko z wylewki, ale i z innych połączeń. Podejmując się naprawy, najlepiej wymienić za jednym razem wszystkie uszczelki obu głowic, by mieć spokój na dłuższy czas. Znalezienie kompletu uszczelek do popularnych baterii nie powinno być problemem.

Przygotowania do naprawy kapiącego kranu – o tym nie możesz zapomnieć!

Zanim przejdziesz do naprawy kranu, pamiętaj o zakręceniu wody. Zawór główny znajdziesz tuż obok wodomierza. Przygotuj też naczynie na ściekającą wodę oraz niezbędne narzędzia: śrubokręt płaski, klucze imbusowe oraz klucze płaskie – w zależności od rodzaju baterii. Upewnij się, że kran odłączony jest od ciepłej i zimnej wody.

Naprawa cieknącego kranu – krok po kroku

  1. Zdejmij płaskim śrubokrętem plastikową zaślepkę na kurku lub uchwycie (niebieską lub czerwoną).
  2. Odkręć śrubę, którą przykręcona jest śruba.
  3. Kluczem nastawnym lub płaskim wykręć głowicę z kranu.
  4. Odkręć nasadkę mocującą uszczelkę i wyjmij uszczelnienie. Stara uszczelka może przydać się na wzór przed wyjściem do sklepu po nowy element.
  5. . Włóż nową uszczelkę głowicy, a następnie zmontuj wszystko w odwrotnej kolejności. Pamiętaj o dokręceniu samej głowicy.

Jak naprawić cieknący kran jednouchwytowy?

 Baterie kuchenne z kurkami zostały wyparte przez krany jednouchwytowe. Jak poradzić sobie z cieknącym kranem w takim przypadku? Wiele osób wymienia całą baterię na nową, ale nie jest to konieczne. Naprawa jest równie prosta, choć odrobinę droższa. Trzeba jedynie kupić nową ceramiczną lub plastikową głowicę i wymienić element.

Wymianę rozpocznij od zdjęcia zaślepki wskazującej ciepłą i zimną wodę. Pod nią znajduje się śruba, którą należy odkręcić kluczem imbusowym. Po zdjęciu uchwytu odkręć rozetę oraz śrubę kontrującą. Głowica powinna wyjść bez oporu, jednak jeśli jest zaklinowana, wyjmij ją kombinerkami. Nową głowicę załóż w taki sposób, by wypustki znalazły się na swoim miejscu. Dokręć śrubę kontrującą i załóż rozetę. Nałóż uchwyt baterii, dokręć śrubę zabezpieczającą, a następnie umieść plastikową zaślepkę. W ten sposób naprawisz nie tylko cieknącą baterię, ale i taką, w której uchwyt działa ze zbyt dużym oporem.

Nierównomierny strumień kranu – jak sobie z tym poradzić?

 Innym mankamentem kranu może być nierównomierny strumień. Rozchlapywana na wszystkie strony woda wskazuje na zakamienienie lub uszkodzenie perlatora. To niedrogi element, więc możesz wymienić go na nowy. Jeśli jednak masz pod ręką ocet, możesz spróbować rozpuścić i usunąć kamień. Powinno pomóc.
Autorka: Katarzyna Wendzonka