Data modyfikacji:

Karaluchy w domu. Skąd się biorą i jak zwalczyć karaluchy?

Śmiało można stwierdzić, że karaluchy ostro rywalizują z pająkami w kategorii „najbardziej obrzydliwe stworzenia na świecie”. Z pająkami jest jednak o tyle łatwiej, że zwykle nie pojawiają się w mieszkaniu gromadami. Skąd biorą się karaluchy, jak je wytępić i co robić, by zapomnieć o ich istnieniu na lata?
karaluch

Karaluchy w domu – jak je rozpoznać?

Karaluchy, zwane też karaczanami, to owady żyjące na świecie od milionów lat. Jest ich ponad 4000 gatunków, ale tylko 4 z nich uważane są za szkodniki.

Zazwyczaj nie przyglądamy się szczególnie owadom, które biegają po naszych mieszkaniach – szybki ruch kapcia załatwia sprawę. Zanim jednak zaczniesz czytać, jak zlikwidować karaluchy w domu, musisz mieć pewność, że rzeczywiście masz z nimi do czynienia.

Karaluchy mają od 1 do 2 centymetrów długości. Charakteryzuje je brązowa barwa, podłużny tułów, trzy pary odnóży, długie czułki oraz twardy pancerz. Robaki te zazwyczaj bytują w kuchni, gdzie najłatwiej znajdują pożywienie.

Skąd się biorą karaluchy w domu?

Karaluchy uwielbiają resztki jedzenia i ciepło. Żywią się produktami sypkimi, pieczywem, owocami, a nawet marchwią czy ziemniakami – generalnie zatem każde mieszkanie jest dla nich miejscem, w którym zawsze znajdą posiłek. Szczególnie „kuszące” są dla karaczanów odpady, dlatego właśnie występują w zsypach na śmieci albo w zapuszczonych mieszkaniach.

Warto jednocześnie wiedzieć, że karaluchy wytwarzają specyficzne feromony, którymi przyciągają inne robale z tej grupy. Z tego powodu robaki te występują w grupach, a nie osobno.

Jak wytępić karaluchy?

Niemal każdy, kto zauważył w swoim mieszkaniu dodatkowych „lokatorów”, natychmiast zadaje sobie pytanie, jak wytępić karaluchy. Przede wszystkim należy pamiętać, że to bardzo trudne zadanie. Intruzy te potrafią bardzo długo żyć bez pożywienia (nawet ponad miesiąc), a co najgorsze – mogą chować się w przeróżnych zakątkach mieszkania.

Są tak sprytne, że potrafią przetrwać nawet generalny remont. Dla przykładu, często wchodzą do mieszkania rurami. Jeśli problemem jest sąsiad, który nie dba o porządek i „zezwala” na obecność robali, to ryzyko, że przejdą one prędzej czy później do naszego lokum, jest niestety ogromne.

Niemniej istnieją trzy metody na zwalczanie tych insektów. Który sposób na karaluchy w domu jest najlepszy?

Domowe sposoby

Skuteczną pułapką na karaluchy będzie na przykład cukier wymieszany z boraksem – dzięki temu dodatkowi szybko padną. Inna metoda to nasączenie szmatki piwem (podobno karaczany bardzo je lubią) i włożenie jej do miski.

Kiedy karaluchy wejdą do środka, należy tylko je przykryć, a potem zlikwidować. Jeśli zastanawiasz się, jak zwalczyć karaluchy w sposób naturalny, to spróbuj użyć boraksu albo piwa.

Profesjonalny środek na karaluchy

Domowe sposoby mogą być niestety mało skuteczne – zwłaszcza jeżeli zależy nam na jak najszybszym zabiciu wszystkich albo większości owadów.

Alternatywą są środki specjalistyczne, które stosuje się we wszystkich zakamarkach mieszkania, a które mogą mieć postać płynów, sprayów, pułapek, lepów czy odstraszaczy.

Należy jednak pamiętać, że środki te nie są bezpieczne dla domowników. Mogą zaszkodzić szczególnie małych dzieciom, więc na czas ich działania (zwłaszcza gdy chodzi o spraye i płyny) maluchy powinny przebywać poza domem.

Pomoc specjalisty

Jeżeli nic nie pomaga i wciąż nie wiesz, jak zwalczyć karaluchy w domu, to pozostaje tylko jedno rozwiązanie – skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy oferującej dezynsekcję.

Wymaga to dwukrotnej wizyty ekipy (druga dezynsekcja powinna zostać przeprowadzona 4 tygodnie po pierwszej), ale zyskujemy roczną gwarancję na brak robali w domu.

Autor: R. Wojtaś