Data modyfikacji:

Jaką kartę graficzną do 1500 zł wybrać?

Jaką kartę graficzną wybrać? Ceny GPU w ostatnich miesiącach mocno poszły w górę. Dla kogo karta graficzna do 1500 zł będzie dobrym wyborem? Sprawdzamy, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupów oraz które modele są warte uwagi w tym przedziale cenowym.
karta graficzna do 1500

Co to jest karta graficzna?

Karta graficzna to nic innego jak jeden z ważniejszych podzespołów, jaki znaleźć można na pokładzie każdego komputera. Ten element odpowiada za wyświetlane na ekranie komputera obrazy. Dodatkowo karta graficzna wspiera działanie procesora, czyli innego kluczowego podzespołu w komputerze, dzięki czemu zwiększa się wydajność całego sprzętu.
Karty graficzne podzielić można na dwie podstawowe kategorie: karty graficzne zintegrowane oraz karty graficzne dedykowane. Czym obie wersje karty graficznej różnią się od siebie oraz którą z nich wybrać? A także czy w cenie, która nie przekracza 1500 zł, znaleźć można dobrą kartę graficzną oraz jaka jest najlepsza karta graficzna do 1500 zł?
Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, który zawiera także informację o tym, jakie są obecnie najczęściej polecane karty graficzne, dlatego warto zapoznać się z jego treścią przed zakupem nowej karty graficznej.

Rodzaje kart graficznych

Wybierając kartę graficzną, można spotkać dwa podstawowe określenia, które pozwalają podzielić karty graficzne na dwie grupy: karty graficzne zintegrowane oraz dedykowane. Co oznacza każda z tych nazw?
Zintegrowana karta graficzna oznacza, że GPU zostało wbudowane bezpośrednio w procesor komputera. W takim układzie karta graficzna dzieli z procesorem wewnętrzną pamięć RAM komputera, co ma znaczący wpływ na wydajność samej karty graficznej.
Gdzie najczęściej znaleźć można zintegrowaną kartę graficzną? Taki układ zazwyczaj wykorzystuje się w komputerach w wersji budżetowej, które świetnie sprawdzają się do prostych prac biurowych oraz podstawowego, codziennego użytkowania komputera.
Kluczowe zalety, jakie posiada zintegrowana karta graficzna, to mniejszy pobór prądu podczas pracy oraz znacząco większa wytrzymałość baterii w przypadku laptopów.
Z kolei dedykowana karta graficzna to odrębny podzespół w komputerze, który w przeciwieństwie do zintegrowanej karty graficznej nie dzieli pamięci RAM z procesorem. Dedykowana karta graficzna ma swoją odrębną pamięć – VRAM, która jest przeznaczona na obliczenia GPU oraz przetwarzania danych.
Dedykowaną kartę graficzną znaleźć można najczęściej na pokładzie komputerów z wyższej półki, które przeznaczone są do gier oraz obsługi zaawansowanych programów komputerowych.
Dedykowana karta graficzna jest znacznie bardziej wydajna niż karta graficzna w formie zintegrowanej. Co więcej, dedykowana karta graficzna ma możliwość upgrade’u.

Najlepsza karta graficzna do 1500 zł – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej karty graficznej nie jest łatwy, dlatego aby mieć pewność, że wybrany model to najlepsza karta graficzna do 1500 zł, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy takim wyborze. Poniższa lista kluczowych parametrów karty graficznej z całą pewnością ułatwi to zadanie.
Taktowanie karty graficznej to niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie karty graficznej. Taktowanie przekłada się bezpośrednio na wydajność całej karty graficznej, dlatego wybierając ten element, należy zwrócić uwagę na taktowanie rdzenia karty oraz taktowanie pamięci VRAM. Taktowanie karty graficznej wyrażane jest w megahercach, a wszyscy specjaliści są zgodni co do tego, że im więcej MHz, tym lepiej działa karta graficzna.
Szyna karty graficznej to nic innego jak system odpowiadający za przepływ danych między pamięcią a układem graficznym. Dlaczego szyna karty graficznej jest tak ważna? Odpowiada ona za całą pracę karty graficznej, dlatego warto wybrać model z szyną o jak największej ilości bitów.
Pamięć VRAM to nic innego jak podręczna pamięć służąca do zapisu danych karty graficznej, które są na bieżąco przez nią wykorzystywane do prowadzonych obliczeń. Oczywiste jest, że bardziej skomplikowane obliczenia komputera zużywają jednocześnie więcej pamięci VRAM, dlatego osoby, które planują wykorzystać swój komputer do zaawansowanych programów, powinny zdecydować się na kartę graficzną o możliwe jak największej ilości pamięci VRAM.

Polecane karty graficzne – ranking

Jaka jest najlepsza karta graficzna do 1500 zł? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zazwyczaj wybór uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników. Zatem jak wybrać kartę graficzną, aby mieć pewność, że jest to najlepsza karta graficzna do 1500 zł? Z całą pewnością w takim wyborze może pomóc poniższe zestawienie, w którym znajdują się najczęściej polecane karty graficzne z tej półki cenowej.

GeForce RTX 2060 VENTUS GP OC 6 GB GDDR6

Karta graficzna do 1500 zł, która jest obecnie najczęściej wybieranym modelem, to GeForce RTX 2060 VENTUS GP OC 6 GB GDDR6. Karty graficzne z tej serii zapewniają dobre działanie dzięki zastosowaniu dwóch wydajnych wentylatorów TORX 2.0 wyposażonych w dwurzędowe łożyska kulkowe. Ta karta graficzna charakteryzuje się częstotliwością rdzenia na poziomie 1710 MHz oraz pamięcią 6 GB.

ASrock Radeon Rx 6600 Challenger

Kolejnym polecanym modelem, który uznawany jest jako najlepsza karta graficzna do 1500 zł, jest model ASrock Radeon Rx 6600 Challenger. Ta karta graficzna także posiada dwa wentylatory, a specjalnie zaprojektowane łopatki kierunkują powstały strumień powietrza na aluminiowy radiator, aby chłodzące powietrze jeszcze lepiej rozpraszało powstałe ciepło. Wielkość pamięci RAM w tym przypadku wynosi 8 GB, a jej częstotliwość to 14 000 MHz.

Asus RX 6600 DUAL 8 GB GDDR6

Jaka karta graficzna do 1500 zł może jeszcze znaleźć się na liście, na której znajdują się polecane karty graficzne? Z całą pewnością warto wspomnieć o modelu Asus RX 6600 DUAL 8 GB GDDR6, który został wyposażony w 8 GB pamięci RAM o częstotliwości 14 000 MHz. Co więcej, ta karta graficzna ma częstotliwość rdzenia na poziomie 1620/1847 MHz oraz szynę danych określoną na 128 bitów.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!