Data modyfikacji:

Jaki kask szczękowy wybrać?

Kask jest niezbędnym elementem wyposażania podczas jazdy na motocyklu, skuterze lub rowerze. Ochroni on głowę swojego użytkownika przed poważnymi stłuczeniami, będącymi wynikiem niespodziewanych wypadków. Dobór odpowiedniego ma więc często krytyczne znaczenia dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Na rynku znajdziemy wiele modeli i rodzajów kasków, których ceny mogą się od siebie dość drastycznie różnić. Wielu fanów jednośladów, poszukując najlepszego rozwiązania, sięga po kask szczękowy. Odpowiadamy, czym się charakteryzuje, a także jak wybrać najlepszy.
Jaki kask szczękowy wybrać?

Kas szczękowy – najważniejsze cechy

Kaski szczękowe to rozwiązanie pośrednie pomiędzy lekkim modelami otwartymi oraz integralnymi, których konstrukcja szczelnie otaczają całą głowę. Ze względu na najczęstsze wykorzystanie, modele szczękowe bardzo często określa się również mianem kasków turystycznych.
Na pierwszy rzut oka kaski szczękowe przypominają klasyczne modele integralne, ale diabeł tkwi w szczegółach. Ich unikalna konstrukcja wyposażona jest w swego rodzaju przyłbicę, która pozwala odchylić w dowolnym momencie element chroniący szczękę motocyklisty. Po zwolnieniu zaczepu możemy zwyczajnie podnieść w górę, a nawet odgiąć za głowę.
Większość nowoczesnych modeli wyposażona jest też w podwójny wizjer. Główny odgina się wraz z elementem szczękowym, mniejszy i wymienny (tzw. blenda) łączy się bezpośrednio z kaskiem i najczęściej zbudowany jest z materiału o właściwościach przeciwsłonecznych. Pozwala to na swobodną jazdę nawet po podniesieniu przyłbicy.

Dla kogo kask szczękowy?

Ze względu na konstrukcję kas szczękowy to doskonałe rozwiązanie do codziennego poruszania się po mieście. Dzięki odginanej przyłbicy możemy coś szybko przekąsić lub wypić, bez ściągania całego kasku, a także porozmawiać przez telefon. Kask szczękowy jest też wybawieniem w bardzo gorące dni, pozwalając ochłodzić twarz oraz uniknąć przegrzania głowy. Cechy te przydają się również podczas dłuższych turystycznych wypadów. Warto dodać, że wielu producentów kasków pozostawia w swoich modelach dedykowane miejsce na zamontowanie interkomu, pozwalającego na szybką komunikację z motocyklowymi lub skuterowymi towarzyszami podroży.

Kask szczękowy czy integralny?

Nie ma co do tego wątpliwości, że po kaski integralne sięga znacząca część kierowców jednośladów. Stanowią one główną konkurencję dla modeli szczękowych, dlatego też to właśnie pomiędzy oboma typami ochraniaczy dokonuje się najczęściej wyboru podczas zakupów w sklepie.
Kaski integralne uznawane są za najbezpieczniejszy i najbardziej solidny rodzaj ochrony głowy dla motocyklisty lub posiadacza skutera. Są więc dobrym rozwiązaniem dla początkujących kierowców, którzy nie są w stu procentach pewni swoich możliwości i umiejętności.
Wśród kasków integralnych znajdziemy też najszerszy wybór modeli w różnych segmentach cenowych. Skorupa kasku integralnego otacza całą głowę, a jego jedynym ruchomym elementem jest regulowany i podnoszony wizjer. W zależności od modelu, kaski tego typu sprawdzają się w praktycznie dowolnych warunkach. Stosują je z powodzeniem sportowcy, jak i niedzielni kierowcy, korzystający z różnych maszyn.
Kaski szczękowe są rozwiązaniem nieco bardziej uniwersalnym, które, co podkreśliliśmy, świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach oraz podczas codziennej jazdy. Dobrej jakości modele szczękowe są więc bardzo komfortowe, choć ze względu na dodatkowe części mechaniczne są cięższe od kasków zamkniętych. Wybór jest więc tutaj kwestią osobistych preferencji i doświadczenia.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze kasku szczękowego?

Podczas zakupu kasku szczękowego zwracamy uwagę na kilka podstawowych parametrów:
  • Posiadane certyfikaty bezpieczeństwa – zadaniem kasku jest przede wszystkim ochrona zdrowia i życia użytkownika, dlatego tak ważne jest, by upatrzony przez nas model posiadał niezbędne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Dlatego też unikamy tanich modeli pozbawionych odpowiednich homologacji.
  • Wizjer i blenda przeciwsłoneczna – dodatkowa blenda przeciwsłoneczna ułatwi jazdę w mocnym świetle i zapobiegnie zmęczeniu wzroku. Niektóre model kasków będą miały na wyposażeniu też przyciemniane lub lustrzane wizjery.
  • Konstrukcja zewnętrzna – kask koniecznie powinien być zrobiony z wytrzymałych tworzyw, kompozytów i materiałów, które są zarazem lekkie i wytrzymałe. Należy zapoznać się z właściwościami materiałów podawanych przez producenta. Warto też zwrócić uwagę na wykonanie mechanizmu podnoszącego szczękę, jest on bowiem najbardziej newralgicznym punktem całej konstrukcji, z tego też powodu sprawdzamy łatwość, z jaką go używamy.
  • Wyściółka oraz wentylacja kasku – wentylacja pozostaje niezwykle istotnym elementem wpływającym na komfort kasku. Dobry model powinien być wyposażony w jak największą liczbę wlotów i wylotów powietrza, które ułatwiają jego cyrkulację i zapobiegają parowaniu wizjera. Warto zadbać, by wysiółka wykonam została z tkaniny o właściwościach antybakteryjnych oraz podbita został gąbką o różnej gęstości (EPS), która doskonale pochłania wstrząsy.
  • Zapięcia – solidny system zapięć i blokad zapobiega przypadkowemu ześlizgnięciu i otwarciu kasku podczas uderzenia. W kaskach stosuje się obecnie najczęściej dwa rodzaje zapięć – mikrometryczne i DD. To drugie stosowane jest najczęściej w modelach sportowych i uznawane jest za bardziej bezpieczne i solidne, acz bardziej kłopotliwe w obsłudze.
  • Izolacja dźwięku – wielu motocyklistów oczekuje od kasków jak najbardziej solidnej izolacji akustycznej, która chroni ich słuch przed odgłosami silnika oraz intensywnego ruchu na drodze. Nawet najcichszy kask szczękowy, ze względu na swoją półotwartą konstrukcję, nie będzie jednak aż tak skuteczny jak modele zamknięte. Warto też podkreślić, że skuteczność poszczególnych produktów musimy sprawdzić sami lub polegać na opiniach znalezionych w sieci, bowiem producenci bardzo rzadko chwalą się właściwościami akustycznymi swego sprzętu. Nawet jeżeli podają jakieś konkretne wartości wyrażone w decybelach, powstają one na podstawie testów w warunkach laboratoryjnych.
Zdjęcie: Envato Elements