Data publikacji:

Keyboard dla początkujących. Jak nauczyć się grać na keyboardzie?

Chcesz nauczyć się gry na instrumencie klawiszowym? Zainwestuj w keyboard! To idealny wybór dla początkujących. Jest stosunkowo tani, a dzięki wielu trybom i wbudowanym funkcjom prosty do opanowania. Jak nauczyć się grać na keyboardzie? Jaki instrument wybrać? Sprawdź w artykule!

keyboard dla początkujących

Jak wybrać keyboard dla początkujących?

Keyboard to idealny instrument dla początkujących muzyków. Można nauczyć się na nim gry na pianinie, fortepianie czy nawet organach. Dużym plusem keyboardów jest fakt, że są to instrumenty elektroniczne. Można na nich dostosować nie tylko głośność dźwięku, lecz także jego barwę. Uderzając w klawisze, możesz słyszeć dźwięki pianina, gitary czy nawet śpiewającego chóru.

Ponadto keyboardy są znacznie tańsze niż pianina i fortepiany. Ich kolejną zaletą jest fakt, że można do nich podłączyć słuchawki. Dzięki temu nauka gry na instrumencie w mieszkaniu nie będzie problemem dla sąsiadów i innych domowników.

Przeczytaj także: Stroik do gitary: jaki wybrać?

Jaki keyboard wybrać na początek? Najlepiej zdecydować się na instrument, który ma co najmniej 61 klawiszy, czyli 5 pełnych oktaw. Zwróć uwagę także na obecność metronomu. Znacznie ułatwi ci naukę. Ponadto koniecznie zainwestuj w keyboard do nauki z klawiaturą dynamiczną. Oznacza to, że głośność dźwięku jest zależna od tego, jak mocno uderzysz w klawisz.

Sprawdź również, jakie dodatkowe funkcje ma wybrany instrument. Możliwość zmiany brzmienia czyni grę ciekawszą, a wbudowane utwory z instrukcją, jak je zagrać, znacznie ułatwiają samodzielną naukę w domu.

Jak nauczyć się grać na keyboardzie?

Masz dwie opcje. Pierwszą z nich jest zapisanie się na lekcje lub do nauczyciela. Drugą zaś samodzielna nauka w domu.

Jeśli chcesz nauczyć się grać na keyboardzie od podstaw, koniecznie zacznij od nauki nut. Najpierw zapoznaj się z zapisem nut na pięciolinii, a potem zacznij uczyć się ich na klawiaturze.

Następnie możesz przejść do nauki prostych utworów. Najpierw naucz się prawej i lewej ręki osobno, a potem poćwiczyć ich koordynację razem. Stopniowo ucz się coraz trudniejszych utworów, ćwicząc również dynamikę, artykulację i styl.

Możesz także uczyć się, jak grać na keyboardzie, oglądając filmiki i tutoriale na YouTubie.

Keyboard dla początkujących: ranking

Jaki keyboard na początek wybrać? Sprawdź nasz krótki ranking najpopularniejszych produktów!

1. Yamaha PSR-E363: najlepszy keyboard dla początkujących

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje keyboard PSR-E363 kultowej marki Yamaha. To doskonały instrument w dobrej cenie. Oferuje 61 klawiszy, aż 536 brzmień i 18 zestawów perkusyjnych. W porównaniu do wcześniejszego modelu marki polifonia została rozszerzona do aż 48 głosów, większa jest również liczba akompaniamentów.

Keyboard zawiera również 154 utwory, których można nauczyć się samodzielnie w domu. Jest wyposażony w wiele innych przydatnych funkcji. To idealny keyboard do nauki.

2. Yamaha PSR-E463: doskonały keyboard dla początkujących i nie tylko

Drugie miejsce w rankingu zajmuje kolejny keyboard marki Yamaha. Ma 61 klawiszy, a także aż 75 brzmień oraz 235 akompaniamentów. Jest wyposażony również w przydatne funkcje Quick Sampling, Groove Creator oraz pokrętła do zmiany efektów w czasie rzeczywistym. Keyboard sprawdzi się również u osób, które chcą zacząć swoją przygodę z graniem na imprezach i przyjęciach.

3. Roland FP-30: kompaktowy keyboard dla początkujących

Trzecie miejsce w naszym rankingu zajmuje keyboard dla początkujących marki Roland. Ten nieduży instrument zawiera aż 88 klawiszy. Ma wbudowane różne funkcje, kilka utworów i 8 brzmień, a także moduł Bluetooth. Dzięki temu możesz przesłać nagrane utwory prosto do aplikacji.