Data modyfikacji:

Jakie kije do biegania wybrać?

Jeśli kochasz bieganie i wycieczki w góry, możesz połączyć te dwie pasje ćwicząc trail running. Biegi górskie to aktywność, która przyniesie ci całe mnóstwo korzyści. Aby je uprawiać, niezbędne będą dobre kije do biegania. Zobacz, jak dobrać kijki do biegania.

kije do biegania

Dlaczego warto używać kijów do biegania?

Jogging joggingowi nierówny. Bieganie po parku to coś zupełnie innego niż trening na bieżni elektronicznej. Jeszcze innym rodzajem aktywności są biegi górskie – sport wymagający i kontuzyjny.

Wiele osób zastanawia się, czy kije do biegania nie są jedynie zbędnym balastem podczas treningu. Warto pamiętać, że biegi górskie odbywają się zwykle po nierównym terenie, co zwiększa ryzyko upadków oraz kontuzji. Właśnie przed tym chronią najlepsze kije do biegania – są cennym punktem podparcia podczas przemierzania górskich wertepów.

Kijki do biegania po górach spełniają jeszcze jedną ważną rolę – pomagają górskim nowicjuszom przyzwyczaić się do joggingu w trudnych warunkach. Z czasem twoja koordynacja ulegnie polepszeniu, dzięki czemu łatwiej będzie ci biegać po górach bez podpory.

Kijki do biegania po górach: wsparcie dla twoich stawów i mięśni

Kije do biegania w górach przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz biec po bardzo stromej trasie. Przemierzanie takich dróg to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla mięśni, ale i stawów. Kije do trail runningu zmniejszają ryzyko kontuzji i przeciążeń.

Najlepsze kije do biegania, czyli jakie?

Jak dobrać trekingowe kije do biegania, aby były prawdziwymi sprzymierzeńcami w górskim treningu? Podczas zakupu kieruj się przede wszystkim poniższymi zasadami.

Kijki do biegania: jak dobrać długość?

Dobre kije do biegania powinny być dopasowane do wzrostu sportowca. Jak dobrać kije do biegania? Najlepiej, jeśli oparte o podłoże sięgają do wysokości twoich łokci. Jeżeli chcesz zamówić kijki do biegania po górach przez Internet, zmierz wysokość od podłoża do łokci.

Wybierz wytrzymałe, lekkie kijki do biegania

Popularne kije do biegania wykonane są z karbonu, który łączy w sobie lekkość i trwałość. Unikaj modeli aluminiowych – są bardzo podatne na wygięcia!

Końcówki kijków do biegania po górach

To właśnie zakończenia kijów do biegania odpowiadają za właściwe podparcie. Są najbardziej odporne na ścieranie, a co jakiś czas należy je wymieniać. Najlepsze okażą się końcówki wyprodukowane z węglików spiekanych (z tego samego materiału wykonuje się niektóre wiertła) lub wysokiej jakości gumy.

Rękojeści kijków do biegania

Aby trening w górach był przyjemny, kijki do biegania muszą dobrze leżeć w dłoni. Zrezygnuj z tych, które posiadają plastikowe rękojeści – to niemal pewne, że wywołają odciski. Najlepszym wyborem będą rączki z gumy lub pianki. Bardzo ważne, aby rękojeści kijów były antypoślizgowe.

Funkcjonalność

Kijki do biegania powinny być łatwe w przenoszeniu. Polecamy modele składane, które można kupić wraz z wygodną torbą.

Ile kosztują dobre kije do biegania?

Na kijach do biegów po górach nie warto oszczędzać. Modele renomowanych marek są wykonane z dobrych materiałów, a to oznacza, że wystarczą ci na dłużej. Za parę kijków do trail runinngu zapłacisz średnio od 150 do 200 zł. Pamiętaj, że tańsze modele z reguły przeznaczone są do nordic walkingu i mogą nie zdać egzaminu podczas intensywnych biegów górskich.

Kije do biegania będą cennym wsparciem dla każdego, kto zainteresował się trail runningiem. Sprawdź, jak wygląda trening z kijami trekkingowymi!

Autorka: Joanna Stanuch