Data publikacji:

Kindle 10 vs PaperWhite 4. Który czytnik wybrać?

Amazon Kindle to od wielu lat niekwestionowany lider na rynku czytników książek. Nic dziwnego: technologia e-ink, z której korzysta urządzenie, sprawia, że ekran do złudzenia przypomina kartkę papieru, dzięki czemu m.in. nie męczymy tak szybko wzroku. W tym artykule porównamy dwa czytniki: Kindle 10 vs PaperWhite 4. Porównamy ich możliwości, cenę i doradzimy, na który warto zwrócić szczególną uwagę.
kindle 10 vs paperwhite 4

Czytnik Kindle – krótka charakterystyka

Jaki czytnik e-book wybrać? Zobacz, czym charakteryzują się urządzenia Amazona do czytania e-booków.
Wielu użytkowników czytników Kindle już nie wyobraża sobie bez nich życia. Lekkość i poręczność urządzenia, prostota i wygoda użytkowania, intuicyjne menu, a nawet ułożenie poszczególnych elementów sprawia, że trudno przestawić się na inne urządzenia tego typu. Co tak naprawdę jednak wyróżnia Kindle’a spośród pozostałych czytników?
Zacznijmy przede wszystkim od ekranu. Każdy Kindle posiada ekran wykonany w technologii e-ink, zwanej po polsku e-papier. To technologia, która imituje zwykły papier, w rezultacie czego nie męczy za bardzo wzroku. Poza tym e-ink ma jeszcze jedną ważną zaletę: nie odbija światła, dzięki czemu e-booki doskonale się czyta w świetle słonecznym.
Kolejną ważną cechą, która wiąże się z powyższą, jest długi czas pracy na jednym ładowaniu baterii. E-ink jest bardzo energooszczędny, ponieważ pobiera energię tylko w momencie zmiany wyświetlania kontentu (np. podczas zmiany strony). Urządzenia, które wykorzystują e-papier, potrafią wytrzymać wiele dni na jednym ładowaniu.

Kindle 10 – cechy charakterystyczne

Przejdźmy do konkretnych modeli Kindle. Jaki wybrać? Zastanawiasz się, który z czytników – PaperWhite 4 vs Kindle 10 – będzie lepszy? Zacznijmy od krótkiej charakterystyki Kindle 10.
Kindle 10 to najbardziej klasyczny model czytników Kindle’a, który obecnie jest dostępny na rynku. Jest on również najtańszy ze wszystkich tego typu urządzeń Amazona. Jego premiera miała miejsce w kwietniu 2019 roku i zastąpił on Kindle’a 8. Kindle 10 obecnie jest dostępny w kolorze białym. Kosztuje około 400 zł (w wersji bez reklam). Dostępne języki: angielski (UK i US), włoski, francuski, japoński, niemiecki, rosyjski, holenderski, portugalski, chiński oraz hiszpański.
To pierwszy tańszy model czytnika Amazona, który posiada podświetlany wyświetlacz o rozdzielczości 800 × 600 px i przekątnej 6 cali. Urządzenie jest bardzo lekkie: waży 174 g. Bez ładowania potrafi wytrzymać nawet do miesiąca.
Kindle 10 posiada 8 GB wbudowanej pamięci (do 2020 roku była dostępna jedynie opcja 4 GB), co pozwoli stworzyć pokaźnych rozmiarów bibliotekę. Obsługuje formaty: MOBI, Kindle Format 8, Kindle, txt, PDF, html, doc, docx, a także png, gif, oraz jpeg, a także AAX. Łączność z urządzeniem możliwa jest dzięki złączu mikro-USB, Wi-Fi oraz Bluetooth.

Kindle PaperWhite 4 – cechy charakterystyczne

Kindle PaperWhite to czytnik, który miał premierę jesienią 2018 roku. PaperWhite 4, podobnie jak Kindle 10, posiada łącze Bluetooth oraz Wi-Fia także obsługuje formaty: MOBI, Kindle Format 8, Kindle, txt, PDF, html, doc, docx, a także png, gif, i jpeg, a także AAX.
Największą różnicą w porównaniu z Kindle 10 jest prawie dwukrotnie większa rozdzielczość ekranu (300 ppi vs 167 ppi), co głównie będzie miało znaczenie np. przy czytaniu mangi. Jak jeszcze w porównaniu wypada PaperWhite 4 vs Kindle 10? Z pewnością różnicę obu urządzeń widać w cenie. PaperWhite 4 w wersji z reklamami kosztuje od 430 zł, a w wersji bez reklam – około 700 zł. Jeśli zaś chodzi o pojemność, w sprzedaży jest wersja z pamięcią 32 GB.
Kindle PaperWhite jest też nieco cięższy niż Kindle 10, ponieważ waży o… 8 g więcej niż wspomniane urządzenie. Poza tym PaperWhite 4 jest wodoodporny.

Kindle 10 vs PaperWhite 4 – który wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, który czytnik – Kindle 10 vs PaperWhite 4 – kupić, zwróć uwagę, że różnice między nimi nie są zbyt wielkie (chyba że cenowe). W sytuacji, w której zaczynasz swoją przygodę z czytnikami e-booków, Kindle 10 będzie dla Ciebie wystarczający. Jeśli zaś jesteś fanem komiksów bądź potrzebujesz większej pojemności urządzenia, zdecyduj się na PaperWhite 4.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus