Data publikacji:

Jaka klawiatura mechaniczna do 200 zł? Ranking klawiatur do 200 zł

Marzy ci się gamingowa klawiatura mechaniczna, ale masz mocno ograniczony budżet? Nawet za stosunkowo niewielkie pieniądze możesz kupić niezły sprzęt, który sprawdzi się podczas grania. Zobacz, jaka klawiatura mechaniczna do 200 zł jest warta uwagi.
Jaka klawiatura mechaniczna do 200 zł? Ranking klawiatur do 200 zł

Czym jest klawiatura mechaniczna?

Wyrożniamy dwa podstawe rodzaje klawiatur: mechaniczne i membranowe. Klawiatury mechaniczne przez długi czas były zapomnianym „reliktem” pionierskiej epoki komputerów osobistych, która przypada na lata 80. XX wieku. Za sprawą graczy, którzy spopularyzowali je w ostatnich latach, są one dziś jednak niezwykle poszukiwane także przez przeciętnych użytkowników pecetów.
W klawiaturze mechanicznej każdy przycisk ma swój własny mechaniczny przełącznik, rejestrujący nawet bardzo delikatny lub szybki nacisk. Przełączniki wydają charakterystyczny głośny, ale bardzo satysfakcjonujący „klik”.
Wyróżnia się kilka rodzajów mechanicznych przełączników, a ich nazewnictwo zależy przede wszystkim od producenta sprzętu. Najczęściej można natrafić na przełączniki Cherry MX, aczkolwiek coraz częściej pojawiają się autorskie Kailh, Romer-G czy Razer Switch.
Różnice pomiędzy przełącznikami polegają przede wszystkim na precyzji oraz szybkości reakcji na wciśnięcie klawisza. Istotnym aspektem jest także kultura pracy urządzenia. Im tańsze przełączniki, tym większe prawdopodobieństwo, że będą wydawały głośniejszy dźwięk podczas klikania. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto więc zapoznać się charakterystyką danego rodzaju przełączników. Zdarza się, że producenci oferują ten sam model w kilku wariantach posiadających inny typ przycisków.
Obecność przełączników w konstrukcji ma wiele zalet. Po pierwsze, nawet tania klawiatura mechaniczna do 200 zł będzie odznaczała się bardzo szybkim czasem reakcji. Ma on spore znaczenie dla graczy, zwłaszcza tych bawiących się w kompetytywnych tytułach wieloosobowych.
Klawiatury mechaniczne bez problemu rejestrują też jednoczesne wciśnięcie wielu klawiszy, o czym możemy zapomnieć, korzystając ze zwykłego sprzętu. Cechę tę doceniają nie tylko miłośnicy gamingu, ale również osoby, które dużo piszą na komputerze.
Dla porównania, w klasycznych modelach membranowych, które stanowią większość sprzedawanych klawiatur na rynku, przyciski zakończone są gumową końcówką. Po wciśnięciu napiera ona na połączone ze sobą folie (membrany) z wydrukowanymi kontaktami i przewodami przesyłającymi sygnał do komputera. Urządzenia tego typu odznaczają się dłuższym czasem reakcji przycisków, a także sporą podatnością na uszkodzenia. Szkodzą im zwłaszcza zalania płynami, które bardzo łatwo prowadzą do nieodwracalnego zniszczenia sprzętu. Sprzęt jest więc mało dokładny i ma ograniczoną żywotność, jego główną zaletą jest jednak niska cena – w sklepach znajdziemy bez problemu modele w cenie zaledwie kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych.
W porównaniu do urządzeń membranowych, modele mechaniczne mogą pochwalić się znacznie większą żywotnością oraz trwałością. Przełączniki w lepszych modelach mogą wytrzymać nawet do siedemdziesięciu milionów kliknięć. Co więcej, w razie uszkodzenia niektórych przycisków możemy wymienić kilka przełączników, przez co nie jesteśmy zmuszeni do wyrzucania całego sprzętu.

Czym charakteryzuje się klawiatura mechaniczna do 200 zł?

Jaka klawiatura mechaniczna będzie dobrym wyborem w przedziale cenowym do 200 zł? Decydując się na tanią klawiaturę mechaniczną, musicie liczyć się z tym, że nie będzie posiadała najwyższej klasy przełączników oraz rozbudowanego oprogramowania jak urządzenia high-endowe. Jeśli jednak jesteście graczami, to i tak zdecydowanie lepiej jest kupić klawiaturę mechaniczną do 200 zł, niż męczyć się z kiepskim sprzętem, niedostosowanym do grania.

Najlepsze klawiatury mechaniczne do 200 zł

Jaka będzie dobra klawiatura mechaniczna do 200 zł? Zobaczcie nasz ranking klawiatur.

Ibox Aurora K-3

Jaką klawiaturę podświetlaną kupić? Klawiatura mechaniczna do 200 zł Aurora K-3 korzysta z brązowych przełączników. Jej ogromnym atutem jest bardzo dobra jakość wykonania – obudowę zrobiono z wytrzymałego aluminium. Dodatkowym plusem klawiatury Iboksa jest dołączona do zestawu podpórka pod nadgarstki.

Redragon DragonBorn

Interesująca kompaktowa klawiatura mechaniczna do 200 zł, wyposażona w podświetlane LED. Model został zaprojektowany z myślą o graczach i posiada w sumie 61 przycisków z przełącznikami Redragon Red.

MSI Vigor GK30

Propozycja MSI to pełnowymiarowy model hybrydowy ze specjalnym przełącznikami tłokowymi połączonymi z membraną o żywotności dwunastu milionów cykli. Sprzęt ma regulowane podświetlenie RGB oraz odporną na zachlapania konstrukcję.

TUF Gaming K1 RGB

Duża mechaniczna klawiatura gamingowa do 200 złotych, posiadająca przełączniki TUF Gaming. Jej zaletą jest dynamiczne podświetlenie RGB, pokrętło do regulacji głośności, a także trwała rama z tworzywa sztucznego odpornego na zalanie i odpinana podpórka na nadgarstki.

SPC Gear GK-530

Klawiatura SPC Gear GK-530 wygląda dosyć skromnie (brak klawiatury numerycznej), ale są to tylko pozory. Dzięki ograniczeniu liczby klawiszy producentowi udało się wykorzystać lepszej jakości przełączniki (Kailh Brown) bez konieczności podwyższania ceny produktu. Ta tania klawiatura mechaniczna do 200 zł ma aż 18 efektów podświetlenia przycisków.
Zdjęcie: Envato Elements