Data publikacji:

Klawiatura membranowa a mechaniczna. Czym się różnią i którą wybrać?

Osoby, które zdecydują się na komputer stacjonarny, muszą pomyśleć także o niezbędnych dodatkach i akcesoriach, które umożliwiają pełne i prawidłowe korzystanie z urządzenia. Co należy dokupić do komputera stacjonarnego, aby móc z niego w pełni korzystać? Z pewnością należy dokupić odpowiedni monitor, mysz oraz klawiaturę. To właśnie z wyborem tej ostatniej pozycji użytkownicy często miewają problem, ponieważ w sklepach z akcesoriami komputerowymi znaleźć można różne wersje klawiatur. Dostępne są między innymi klawiatury mechaniczne oraz klawiatury membranowe.
klawiatura membranowa a mechaniczna
Chociaż wiele osób zadaje pytanie, która z tych klawiatur jest najlepszym wyborem, to ze względu na różne zastosowanie każdej z nich, nie da się wskazać jednego najlepszego wyboru. Czym zatem różni się klawiatura membranowa od mechanicznej oraz jakie mają zastosowanie? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z poniższym artykułem. Dzięki niemu określisz, które rodzaje klawiatur będą dla ciebie lepszym wyborem.

Czym się różni klawiatura membranowa od mechanicznej?

Aby prawidłowo wskazać różnice, jakie są między klawiaturą membranową a mechaniczną, należy krótko scharakteryzować każdą z nich oraz sklasyfikować sposób jej działania. Obie klawiatury wyróżniają się inną budową, dlatego znajdą zastosowanie w różnych sytuacjach.
Chociaż na klawiaturę mechaniczną decyduje się mniej użytkowników, to ten model wciąż cieszy się popularnością wśród wielu użytkowników. Klawiatura mechaniczna to bardzo charakterystyczny model, który wyróżnia się na tle innych wersji swoją budową oraz sposobem działania. W klawiaturze mechanicznej każdy z klawiszy ma swój osobny, niezależny od innych przełącznik, który odpowiada za działanie tylko jednego klawisza.
Taki system sprawia, że nawet delikatne wciśnięcie klawisza klawiatury od razu wywołuje pożądaną reakcję. Dzięki takiej budowie klawiatura mechaniczna uznawana jest za bardzo czułą oraz wytrzymałą, co jest oczywistą zaletą tego modelu. Klawiatury mechaniczne to wybór idealny dla osób, które chcą wejść w posiadanie klawiatury o znacznie większej masie niż inne wersje tego sprzętu oraz cenią sobie wysoką jakość i wytrzymałość.
Drugi rodzaj klawiatury, czyli klawiatura membranowa, to obecnie najpopularniejszy model wśród wszystkich dostępnych na rynku klawiatur. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Z pewnością duże znaczenie ma tu cena, która jest stosunkowo niska w porównaniu z cenami innych wersji klawiatur, a także jakość, która mimo niskiej ceny – utrzymuje się na wysokim poziomie.
Działanie klawiatury membranowej opiera się o obecność trzech rozciągniętych pod klawiszami membran. Dodatkowo pod każdym klawiszem znajduje się gumowa kulka, która pod wpływem nacisku na klawisz uderza w membranę, a ta z kolei przesyła sygnał do komputera o wykonanej akcji. Warto wiedzieć, że klawisze w klawiaturze membranowej nie są tak czułe, jak w klawiaturach mechanicznych, dlatego aby spodziewać się reakcji komputera, należy wcisnąć je nawet na głębokość 4 mm.
Stale rosnąca popularność klawiatur membranowych wśród użytkowników komputera sprawia, że producenci klawiatur wprowadzają na rynek coraz nowsze i stale udoskonalane modele. Obecnie w sklepach znaleźć można klawiatury membranowe z różnych półek cenowych oraz o różnym wyglądzie.

Klawiatura mechaniczna vs membranowa – jakie jest przeznaczenie każdej z nich?

Oczywiste jest, że obie wersje klawiatur – mechaniczna i membranowa – różnią się od siebie pod wieloma względami. Skąd zatem wiedzieć, która z nich – klawiatura mechaniczna czy membranowa – będzie najlepszym wyborem? Pomocą w poznaniu odpowiedzi na to pytanie z pewnością jest określenie zastosowania klawiatury.
Klawiatura membranowa to idealny wybór niemal dla każdego, dlatego wiele osób sięga po taki model. Klawiatury membranowe są wygodne i odpowiednio wyważone, dzięki czemu świetnie sprawdzają się podczas codziennych aktywności komputerowych, a także dobrze służą osobom, które dużo piszą z użyciem komputera. Klawiatura membranowa to dobry wybór do codziennego zastosowania, dlatego cieszy się niezmiennie dużą popularnością. Jest to także cicha klawiatura, co może być w wielu wypadkach dodatkowym atutem.
Dla kogo zatem są klawiatury mechaniczne? Z racji tego, że zwykle zakup klawiatury mechanicznej wiąże się z większym kosztem, na taki rodzaj klawiatury decyduje się mniej osób. Nie oznacza to jednak, że taka klawiatura nie jest popularna w świecie akcesoriów komputerowych.
Klawiaturami mechanicznymi zainteresowani są szczególnie zapaleni gracze oraz osoby, które korzystają z zaawansowanych programów komputerowych. Duża czułość klawiszy oraz idąca za tym szybkość działania i reakcji sprawiają, że ten model klawiatury idealnie sprawdza się podczas rozgrywek w skomplikowane gry komputerowe.

Klawiatura membranowa czy mechaniczna – którą wybrać?

Wybór odpowiedniej klawiatury powinien być uzależniony przede wszystkim od preferencji przyszłego użytkownika oraz zastosowania klawiatury. Użytkownicy, którzy spędzają wiele czasu przed komputerem, poświęcając go na granie w gry, pisanie długich tekstów lub korzystanie z profesjonalnych programów, mogą zdecydować się na zakup klawiatury mechanicznej. Taki wybór z pewnością sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Z kolei osoby poszukujące klawiatury do codziennego, podstawowego użytkowania, mogą wybierać spośród dużej oferty klawiatur membranowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!