Data modyfikacji:

Klawiatury membranowe: zalety i wady. Dlaczego warto kupić klawiaturę membranową?

Jeżeli planujecie przesiąść się z laptopa na komputer stacjonarny, to musicie przemyśleć dokładnie, jaki rodzaj klawiatury będzie dla was odpowiedni. W sprzedaży dostępne są modele z mechanicznymi przełącznikami lub membraną. Przyjrzymy się tym drugim! W tekście wyjaśnimy, jak działa klawiatura membranowa, a także jakie są jej największe wady oraz zalety. Zaczynajmy.

klawiatury membranowe

Budowa klawiatury membranowej

Jest to jeden z rodzajów klawiatur, które do aktywacji klawiszy wykorzystują specjalną membranę. Ta rozciągnięta jest po całej długości obudowy i stanowi wspólną część dla wszystkich przycisków. Pomiędzy klawiszami a membraną znajdują się gumowe nakładki, które stykają się z podłożem po wciśnięciu dowolnego przełącznika na klawiaturze. Wtedy następuje moment aktywacji, czyli sygnał cyfrowy jest przesyłany do komputera.

Zastanawiasz się, jakie są różnice między klawiaturą mechaniczną a membranową?Działanie membarnówek jest kompletnie inne niż klawiatur mechanicznych. W tym przypadku mamy do czynienia z oddzielnymi przełącznikami przypisanymi do pojedynczych klawiszy. Pod ich nasadkami znajduje się specjalny mechanizm, który aktywuje przyciski – czas reakcji i siła nacisku zależy od tego, jaki rodzaj przełącznika wykorzystał producent urządzenia.

Zalety klawiatur membranowych

Opisywane klawiatury zdecydowanie odstępują jakością „mechanikom”, aczkolwiek mają też sporo plusów, które docenią przede wszystkim konkretne grupy odbiorców. Zdecydowanie największą zaletą klawiatur mechanicznych jest ich cena. Nawet bardziej zaawansowane technologicznie modele bywają o wiele tańsze od mechanicznych. Jeśli więc z klawiatury będziecie korzystać głównie do pisania komentarzy na portalach społecznościowych bądź pracy w programach edytorskich, to membranówka w zupełności wam wystarczy.

Docenicie też fakt, że to typ cichej klawiatury, czego natomiast nie można powiedzieć o wersjach mechanicznych (bywają niesamowicie głośne!). Gumowa membrana nie wydaje irytujących dźwięków, dzięki czemu z takich klawiatur możecie bez problemów korzystać w nocy, bez obawy o przeszkadzanie reszcie domowników.

Zaletą dla wielu osób mogą być też gabaryty klawiatur mechanicznych. W sklepach znajdziecie całą masę niewielkich urządzeń, które nie będą zabierały wam zbyt dużo miejsca na biurku. Doskonale sprawdza się to też w przypadku bezprzewodowych klawiatur membranowych, ponieważ zmieszczą się wam one nawet do małej torby czy plecaka.

Czyszczenie klawiatury membranowej również należy zaliczyć na plus. Wystarczy zdjąć wszystkie nakładki z klawiszy, a obudowę przetrzeć lekko wilgotną szmatką (sprzęt musi być odłączony od prądu!) lub odkurzyć. Nie chcecie zdejmować nasadek? W takim razie przedmuchajcie klawiaturę z użyciem sprężonego powietrza.

Wady klawiatur membranowych

Niestety, klawiatury membranowe są już dosyć przestarzałe i mają sporo braków względem dopracowanych technologicznie „mechaników”. Osoby spędzające dużo czasu przy komputerze mogą narzekać na zmęczenie dłoni podczas dłuższego korzystania z membranówek. Głównie dlatego, że wykorzystana w nich technologia wymaga sporej siły do aktywacji klawiszy. Jeśli będziecie robić to zbyt delikatnie, sygnał może nie być przesyłany do peceta.

Takie klawiatury są również o wiele bardziej awaryjne. Wspólna membrana dla wszystkich przycisków oznacza, że jak ulegnie ona pęknięciu, to prawdopodobnie nie będzie można korzystać z reszty klawiszy. W przypadku klawiatur mechanicznych każdy przełącznik jest osobny i można je naprawiać oddzielnie.

Ponadto żywotność membranówek nie jest zbyt duża – szacuje się, że wytrzymują one maksymalnie do 10 milionów kliknięć. To nadal sporo, ale przy częstym graniu szybko może dojść do zużycia gumowych przełączników.

Gamerom może przeszkadzać również stosunkowo wolny powrót klawiszy do pozycji początkowej. Bywa to uciążliwe zwłaszcza podczas grania w produkcje wymagające od użytkownika ogromnego refleksu. Granie na gorszej jakości klawiaturach membranowych w takie pozycje jak Mortal Kombat, Devil May Cry 5 czy FIFA 21 może być mniej precyzyjne, niż jakbyśmy robili to na „mechaniku” lub gamepadzie.

Czy warto kupić klawiaturę membranową?

Po zapoznaniu się z wadami tych urządzeń można przypuszczać, że kupno klawiatury membranowej byłoby błędem. Nic bardziej mylnego! To nadal bardzo dobre sprzęty, które sprawdzają się w odpowiednich warunkach, o których wspominałem w fragmencie tekstu poświęconemu zaletom.

Jeżeli nie jesteście bardzo wymagającymi użytkownikami, a z komputera korzystacie okazjonalnie lub tylko do przeglądania internetu, to klawiatury membranowe w pełni spełnią swoje zadanie. Nadają się także do pisania, aczkolwiek warto robić sobie przy nich przerwy, żeby dać odpocząć palcom. Jeśli zależy wam na większej wygodzie, to zdecydowanie celujcie w modele z wyższej półki cenowej.

Klawiatury membranowe dla graczy – czy to możliwe?

Jest to możliwe, chociaż niewielu producentów decyduje się na wypuszczenie do sprzedaży gamingowych klawiatur membranowych. Głównie dlatego, że ich osiągnięcia w grach nigdy nie będą tak dobre jak w przypadku modeli z mechanicznymi przełącznikami.

Gdybyście natomiast lubili grać na komputerze, ale robicie to głównie w nocy i nie chcecie przeszkadzać współlokatorom, to wtedy wybierzcie membranówkę. W innych przypadkach zdecydowanie bardziej polecam mechanika.

Podświetlenie w klawiaturach membarnowych

Tak, niektórzy producenci decydują się na umieszczenie podświetlenia w swoich klawiaturach, osiągając przy tym bardzo fajne efekty. Część obudowy umieszczona pod klawiszami zazwyczaj jest biała, dzięki czemu światło wypuszczone z diod LED bardzo dobrze się od niej odbija.

W droższych modelach znajdziecie podświetlenie z pełną paletą barw, natomiast w tańszych wykorzystuje się pojedynczy kolor lub kilka predefiniowanych, bez możliwości ich regulacji za pomocą oprogramowania. Klawiatury z luminacją doskonale sprawdzają się podczas nocnych sesji przed komputerem.