Data modyfikacji:

Jaki wybrać klej do rzęs bez cyjanoakrylu?

Przedłużanie rzęs już od kilku lat jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych, na który decydują się kobiety na całym świecie, niezależnie od swojego wieku. Długie, gęste rzęsy są marzeniem wielu kobiet, dlatego wychodząc naprzeciw ich potrzebom, powstały sztuczne rzęsy, którymi z powodzeniem można uzupełnić stan swoich naturalnych rzęs.
klej do rzęs
Sztuczne rzęsy robią duże wrażenie i często grają pierwsze skrzypce w makijażu. Kobiety, które zdecydowały się na skorzystanie z zabiegu przedłużania i zagęszczania rzęs rzęsami sztucznymi, często całkowicie rezygnują z makijażu oczu, ponieważ wyraziste rzęsy w wystarczający sposób je podkreślają. To, jaką długość, gęstość oraz kształt będą miały rzęsy po zabiegu, zależy głównie od preferencji klientki.

Osoba, która zawodowo zajmuje się aplikacją sztucznych rzęs, ma w swoim asortymencie modele rzęs o różnej długości oraz różnym skręcie, a coraz częściej znaleźć można także sztuczne rzęsy w różnych, nie zawsze naturalnych, kolorach.

Nie jest tajemnicą, że aby sztuczne rzęsy dobrze się prezentowały oraz, co najważniejsze, trzymały się w odpowiednim miejscu, konieczne jest ich przyklejenie. Specjalne kleje do rzęs, które stosuje wiele osób zajmujących się aplikacją sztucznych rzęs, stworzone są głównie z jednego składnika, czyli cyjanoakrylu.

Cyjanoakryl to klej, który zapewnia dobrą przyczepność, ale jest także szkodliwy dla oczu, a jego opary dla osoby aplikującej sztuczne rzęsy. Wiele osób, które zdecydowały się na skorzystanie z takiego zabiegu kosmetycznego, skarży się na uciążliwe reakcje alergiczne. Większość z tych alergii ma swoje źródło w szkodliwym działaniu cyjanoakrylu.

Dla osób, które wykazują alergie na ten składnik, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z aplikacji sztucznych rzęs, powstały specjalne kleje hipoalergiczne, czyli kleje bez cyjanoakrylu.

Przeczytaj, jak wybrać dobry tusz do rzęs pogrubiający i wydłużający

Cyjanoakryl – co to jest?

Cyjanoakryl jest głównym składnikiem wielu klejów, które służą do stylizacji sztucznych rzęs. W większości przypadków zajmuje on około 80% składu, więc jego obecność jest bardzo wyczuwalna. Cyjanoakryl to chemiczna substancja, która oprócz stylizacji rzęs, ma całą listę innych zastosowań.

Cyjanoakryl jest powszechnie stosowany w klejach przemysłowych oraz budowlanych. Substancja doskonale łączy ze sobą tworzywa takie jak metal, drewno, guma, ceramika i skóra. Substancja ta zaliczana jest do grupy klejów określonych jako kleje szybkoschnące.

Cyjanoakryl to klej jednoskładnikowy, szybkowiążący oraz pozbawiony rozpuszczalników. Do jego produkcji wykorzystuje się metyl, alkoksy oraz etyl.

Konsystencja kleju może być różnorodna, ponieważ cyjanoakryl dostępny jest w formie rzadkiej cieszy, gęstego kleju lub jako masa przypominająca galaretkę. Cyjanoakryl wykazuje dużą odporność na temperatury, od -30 stopni Celsjusza do nawet 100 stopni Celsjusza.

W klejach do rzęs cyjanoakryl może występować w różnych formach i mieszankach, jednak najczęściej w składzie kleju do rzęs zobaczyć można: cyjanoakrylany alkoksyetylowe, cyjanoakrylany etylowe, cyjanoakrylany butylowe oraz cyjanoakrylany propylowe.

Polimeryzacja – czym jest?

Podczas aplikacji sztucznych rzęs, do której wykorzystano klej z dużą zawartością cyjanoakrylu, dochodzi do zjawiska polimeryzacji. Polimeryzacja to nic innego jak reakcja chemiczna, do której dochodzi wtedy, gdy związki chemiczne o małej masie cząsteczkowej, czyli tzw. monomery, reagują same na siebie, tworząc tym samym polimer.

W sytuacji, gdy do aplikacji sztucznych rzęs wykorzystywany jest klej cyjanoakrylowy, dochodzi do polimeryzacji łańcuchowej. Polimeryzacja łańcuchowa oznacza, że pojedyncze monomery cyjanoakrylu łączą się, tworząc całe łańcuchy polimeryzacyjne, dzięki czemu znacznie zwiększa się trwałość aplikowanego kleju. Polimeryzacja zachodzi szybciej w pomieszczeniach o dużej wilgotności oraz stosunkowo wysokiej temperaturze.

Czym przykleić sztuczne rzęsy? Klej do rzęs bez cyjanoakrylu

Chociaż wciąż najpopularniejsze kleje do aplikacji sztucznych rzęs to te z pokaźną dawką cyjanoakrylu w składzie, to na kosmetycznym horyzoncie pojawia się coraz więcej alternatywnych rozwiązań, czyli klejów do rzęs bez cyjanoakrylu. Kleje, których skład jest wolny od tej substancji, często są wymarzonym rozwiązaniem dla fanek sztucznych rzęs, które wykazują alergie na cyjanoakryl.

Wbrew powszechnym obawom, kleje do rzęs bez cyjanoakrylu świetnie się sprawdzają, a przyklejone nimi rzęsy wyglądają dobrze przez długi czas. Kleje hipoalergiczne są bezpieczne w użyciu nie tylko dla osoby, która chce wzbogacić swój wygląd o sztuczne rzęsy, ale także dla stylisty, który takie rzęsy aplikuje.

Przyklejanie rzęs, ze względu na konieczność precyzji, wymaga bliskiej odległości między klientką a stylistą. Oznacza to, że klej, który jest wykorzystywany, znajduje się blisko twarzy obu osób. Opary kleju cyjanoakrylowego są toksyczne, a ich wdychanie może mieć przykre konsekwencje. Kleje bez cyjanoakrylu są bezpieczne, dlatego można je wykorzystywać podczas aplikacji rzęs.

Kleje hipoalergiczne – kleje bez cyjanoakrylu

Kleje hipoalergiczne do rzęs, które nie mają w składzie cyjanoakrylu, stale zyskują na popularności. Kleje bez cyjanoakrylu można bezpiecznie stosować zarówno latem, jak i zimą. Takie kleje cechują się wyjątkową trwałością oraz szybkim czasem zasychania. Kleje do rzęs bez cyjanoakrylu w większości są produktami, które nie wytwarzają oparów, dlatego coraz więcej stylistek rzęs decyduje się na korzystanie z takich preparatów.
Zdjęcie: leungchopan/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!