Dziecko w wieku przedszkolnym dopiero zaczyna rozwijać swoje zdolności manualne, a także próbuje w coraz bardziej oryginalny sposób wyrażać swoją kreatywność. Klocki są więc bardzo dobrą zabawką do trenowania głowy oraz rąk – trzeba tylko dobrać odpowiednie produkty, które sprawią trzylatkowi frajdę, a nie doprowadzą do frustracji. Sprawdźcie, jakie klocki dla 3-latka wybrać.
Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, o którym musicie pamiętać w pierwszej kolejności podczas wybierania klocków dla niemowlaka, trzylatka czy starszego dziecka. W tym przypadku warto sugerować się certyfikatami i atestami (jak np. Instytut Matki i Dziecka, LGA, FSC, EN71 czy CE), a także oznaczeniami wiekowymi umieszczonymi na opakowaniu. Są one tam po to, żeby pokazać rodzicowi, że w środku trzylatek nie znajdzie żadnych elementów, które mogłyby mu w jakikolwiek sposób zaszkodzić.
Oczywiście nawet pomimo tego, zawsze warto sprawdzić samemu zawartość opakowania i ewentualnie usunąć z niego drobne klocki, jeśli wasza pociecha ma tendencję do wkładania wszystkiego do buzi lub nosa.
Istotna jest także jakość kupowanego produktu. Najtańsze klocki dla 3-latka zazwyczaj wykonane są z niskiej jakości materiałów, przez co dosyć szybko mogą ulec zniszczeniu. Nie zaleca się korzystania z nich w wodzie, przechowywania na mocnym słońcu lub piasku – niewykluczone, że tworzywo sztuczne zacznie się kruszyć, co może być niebezpieczne dla dziecka. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór nieco droższych zestawów, niż częstsza wymiana tańszy po ich zużyciu.
Kolejnym problemem najtańszych klocków jest to, że bardzo szybko ulegają „wyrobieniu”, a niekiedy nawet od początku mają z tym problem. Oznacza to, że klocki po złączeniu nie trzymają się zbyt dobrze, przez co zbudowanie większych konstrukcji bywa niemożliwe. Zwłaszcza kiedy trzylatek chce przenieść swoją konstrukcję w inne miejsce – istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta po drodze się rozleci.
Wszystkie zestawy klocków dla 3-latków, jakie znajdziecie poniżej, dostosowane są do wieku przedszkolaków, a także posiadają wszelkie atesty potwierdzające ich wysoką jakość oraz bezpieczeństwo.
DUPLO to zdecydowanie jedna z lepszych propozycji klocków dla 3-latki czy 3-latka. Nie tylko nie będziecie mieli problemu z kupnem ciekawych zestawów (są ich setki), ale również dopasujecie je do zainteresowań waszej pociechy. W sprzedaży znajdziecie bowiem modele inspirowane popularnymi markami (Auta, Myszka Miki, Spider-Man itp.), konkretnymi pojazdami (koparki, buldożery, łodzie podwodne itp.) oraz motywami zwierzęcymi (dinozaury, ZOO, zwierzątka domowe).
Ogromną zaletą klocków DUPLO jest bardzo wysoka jakość produkcyjna oraz stosunkowo duże elementy. Dzięki temu są bezpieczne dla najmłodszych, a także ułatwiają dzieciom zabawę. W zależności od opakowania, możecie znaleźć najróżniejsze kształty klocków, z których można układać ustalone przez producenta rzeczy albo samemu wymyślać własne konstrukcje.
Zabawa drewnianymi klockami wymaga od dziecka znacznie większego skupienia oraz umiejętności manualnych. Zazwyczaj poszczególnych klocków nie przyczepia się jeden do drugiego, tylko ustawia na sobie, przez co łatwo zniszczyć taką budowlę. Żeby więc ułożyć wysoką wieżę, trzylatek będzie zmuszony do ostrożniejszego kładzenia klocków, w taki sposób, aby nie poprzesuwać wcześniej ułożonych elementów.
Jest to bardzo dobre ćwiczenie dla ich koordynacji ruchowej, a do tego gwarantuje fantastyczną zabawę. W końcu klocki nie służą wyłącznie do budowania – równie dużo frajdy zapewnia niszczenie wielkich konstrukcji, które ułożyło się razem z rodzicami. A jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to wybierajcie wyłącznie droższe klocki, żeby mieć pewność, że nie odpryśnie z nich farba. Możecie również kupić zestaw niemalowanych klocków, aczkolwiek nie wiem, co na to powie wasze dziecko.
Chcecie kupić bezpieczne markowe klocki dla trzylatka i do głowy przychodzi wam wyłącznie marka LEGO? W takim razie w dużej mierze będziecie ograniczeni do klocków DUPLO, za produkcję których również odpowiada duńskie przedsiębiorstwo. W przypadku pozostałych zestawów, w większości dedykowane są dzieciom powyżej czwartego roku życia.
Oczywiście takie klocki możecie kupić swoim pociechom, lecz upewnijcie się, że w kartonie nie znajdują się bardzo małe elementy lub ostre krawędzie, mogące zrobić krzywdę dziecku. Zalecane jest również, żebyście podczas zabawy takimi klockami byli w pobliżu dziecka – tak na wszelki wypadek.
W tym przypadku mamy do czynienia z klockami o niestandardowych wymiarach oraz kształtach. Modele konstrukcyjne bardzo często przyjmują inną formę, niż np. klasyczne drewniane klocki czy DUPLO – tutaj pojawiają się patyczki, klocki w kształcie puzzli, plastikowe kości dinozaurów itp. Jeśli więc szukacie dla swojego dziecka czegoś nowego, to koniecznie powinniście przyjrzeć się bliżej tej kategorii klocków.
Ten rodzaj klocków również jest doskonałym wyborem dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom upust wyobraźni. Klocki magnetyczne zazwyczaj składają się z plastikowych elementów oraz magnetycznych kulek, które można łączyć w dowolny sposób. Z racji tego, że rzeczy znajdujące się w opakowaniu mogą być stosunkowo niewielkie, upewnijcie się, że dany zestaw przystosowany jest do wieku waszej pociechy. Tutaj również zalecana jest wspólna zabawa, żeby kontrolować trzylatka.
Autor: Łukasz Morawski