Data publikacji:

Koenzym Q10 – właściwości. Jak stosować koenzym Q10?

Większość osób z pewnością kojarzy go przede wszystkim jako składnik kosmetyków odmładzających. Nie każdy jednak wie, że koenzym Q10 jest substancją niezbędną do życia i występującą we wszystkich organizmach żywych. Dowiedz się, jakie ma właściwości koenzym Q10 i kiedy warto pomyśleć o jego suplementacji.
koenzym q10

Koenzym Q10. Co to jest?

Koenzym Q10 to związek chemiczny nazywany kofaktorem, warunkujący działanie niektórych enzymów w organizmie. Jest obecny we wszystkich komórkach ciała i pośredniczy w produkcji życiodajnej energii. Obecność koenzymu Q10 jest szczególnie ważna dla tych narządów, które potrzebują jej najwięcej. Mowa przede wszystkim o sercu oraz mięśniach szkieletowych.

Koenzym Q10 – właściwości. Jak działa koenzym Q10?

Organizm człowieka sam produkuje koenzym Q10 w ilościach koniecznych do utrzymania niezbędnej równowagi. Ten związek chemiczny odpowiada za szereg bardzo ważnych procesów:
  • koenzym Q10 wspomaga pracę metabolizmu,
  • dostarcza energię komórkom układu odpornościowego,
  • reguluje ciśnienie krwi,
  • działa antyoksydacyjnie, spowalniając starzenie się organizmu i zmniejszając ryzyko nowotworów,
  • zachowuje dobry wygląd skóry, włosów i paznokci (z tego względu koenzym Q10 jest częstym składnikiem kosmetyków),
  • minimalizuje ryzyko chorób serca,
  • zachowuje w zdrowiu zęby oraz dziąsła.

Koenzym Q10 – działanie i suplementacja

Jak już wspomnieliśmy, koenzym Q10 jest substancją wytwarzaną w organizmie. W przypadku osób cieszących się ogólnym dobrym zdrowiem, nie ma potrzeby jej suplementowania. Suplementy z koenzymem Q10 poleca się natomiast osobom cierpiącym na niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzycę, nadciśnienie i miażdżycę. Koenzym Q10 mogą zażywać również osoby starsze, w ramach profilaktyki chorób serca. Większy poziom koenzymu Q10 pomaga zmniejszyć dolegliwości chorobowe i wspomaga proces leczenia.

Inną grupą osób, które mogą suplementować koenzym Q10, są sportowcy. Substancja wspomaga produkcję energii w komórkach oraz odbudowę mięśni, a jej podwyższony poziom pozwoli szybciej zregenerować organizm po wyczerpującym treningu.

Koenzym Q10 - dawkowanie

 Koenzym Q10 jest substancją bezpieczną dla człowieka, a jego suplementacja nie wiąże się ze skutkami ubocznymi. Mimo to, myśląc o jego suplementacji, warto skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o odpowiedniej dawce preparatu. Na podstawie wskazówek specjalisty należy dobrać suplement, który w najszybszy sposób pokryje dzienne zapotrzebowanie na koenzym Q10.

Jaki koenzym Q10 wybrać?

 Koenzym Q10 to substancja rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego najlepiej przyswajalnym suplementem okaże się ten w postaci miękkich kapsułek z olejem zwierzęcym lub roślinnym.
Warto wiedzieć, że źródłami koenzym Q10 są również liczne produkty spożywcze. Znajdziesz go przede wszystkim w zielonych warzywach kapustnych i szpinaku, tłustych rybach, podrobach, olejach roślinnych, pełnym ziarnie oraz kaszach.

Kosmetyki z koenzymem Q10

Nie można nie wspomnieć o zastosowaniu koenzymu Q10 w kosmetyce. Każda kobieta, która chce spowolnić pojawianie się oznak starzenia, powinna zainteresować się kosmetykami z zawartością koenzymu Q10. Jako silny antyoksydant działa on odmładzająco, a ponadto doskonale wspiera odbudowę komórkową.

Koenzym Q10: niezbędny dla zdrowia i urody

Koenzym Q10 to substancja występująca we wszystkich komórkach każdego żywego organizmu. Jej suplementacja u zdrowych osób nie jest konieczna; poleca się ją natomiast osobom zmagającym się z chorobami serca, cukrzycą oraz w wieku podeszłym. Koenzym Q10 mogą suplementować również sportowcy.
Autorka: Joanna Stanuch