Data publikacji:

Jak zmienić kształt nosa dzięki konturowaniu?

Własny nos warto lubić – jest wizytówką twarzy i przesądza o jej wyglądzie. Nie każdy jednak akceptuje jego kształt. Można nieco zmienić optyczne postrzeganie nosa. Potrzebne będą kosmetyki i pędzle do konturowania nosa. Podpowiadamy, jak konturować nos.

konturowanie twarzy

Konturowanie nosa. Czego potrzebujesz?

Prawda jest taka, że większość z nas pragnie, by zamiast niepowtarzalnego, szerokiego lub lekko garbatego nosa mieć zwyczajny, mały, prosty lub lekko zadarty. Z pomocą przychodzą kosmetyki – za ich sprawą można nieco zmienić wygląd nosa. Oczywiście żaden makijaż nie spowoduje, że zmieni się realny kształt. Ale jeśli delikatna zmiana ma polepszyć twoje samopoczucie, to warto próbować, a konturowanie nosa nie jest trudne.

Przystępując do makijażu korygującego, trzeba pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

  1. Ciemne kolory wysmuklają.
  2. Jasne kolory uwypuklają.

Potrzebne zatem będą dwa podstawowe kosmetyki – rozświetlacz i bronzer. Jeśli chcesz dany fragment pomniejszyć, użyj ciemnego cienia, pudru lub bronzera. Jeżeli inny element ma wysunąć się na pierwszy plan – użyj rozświetlacza lub jasnego cienia. Konturować można na mokro – podkładem płynnym, lub na sucho – pudrem i rozświetlaczem w cieniu. Zaopatrz się w pędzle – to najbardziej precyzyjne aplikatory.

Konturowanie nosa to przede wszystkim cieniowanie

Czym jest konturowanie? To w istocie operowanie kolorami i światłem tak, by nadać nosowi pożądany kształt. Użycie ciemnych i jasnych cieni i podkładów pozwala wysmuklić lub uwypuklić fragmenty nosa.

Uważasz, że nos jest za szeroki i chcesz go zwęzić? Przyciemnij nos po bokach. Jeśli chcesz, by nos wyglądał na węższy, na skrzydełka nosa nałóż ciemniejszy kolor – bronzer lub brązowy cień z palety do konturowania, rozcieraj ku nasadzie nosa.

Twój nos jest haczykowaty i chcesz go wyprostować i skrócić? Nałóż bronzer lub ciemny cień na sam jego koniec, rozetrzyj brzegi dokładnie, by nie została ciemna plama. Rozświetl górną, wierzchnią część. Pamiętaj – na wielu paletach korygujących znajdziesz ściągawkę z kolorami cieni przyporządkowanymi do konkretnych partii twarzy – to może ułatwić aplikację.

Jak konturować nos, jeśli chcemy go wyprostować? Przyciemnij całe boki, malując na nich brązowe, grube kreski z góry na dół, a następnie delikatnie je rozetrzyj w stronę policzków. Ważne, by linie były zdecydowane i proste, w przeciwnym wypadku możesz niechcący uzyskać efekt krzywego nosa. Na grzbiet nałóż rozświetlacz, który będzie kontrastował z ciemnymi miejscami, które dzięki temu staną się mniej widoczne – a na tym nam właśnie zależy.

Sądzisz, że twój nos jest za długi? Żeby go skrócić, wystarczy nałożyć na jego koniec oraz na miejsce między nozdrzami puder lub podkład o ton ciemniejszy od tego, którego używasz na całej twarzy. Pamiętaj, że specyfik, który nakładasz, nie może być zbyt ciemny, bo będzie sprawiał wrażenie plamy na nosie, co dodatkowo zwróci do niego uwagę, a tego właśnie chcemy uniknąć. Jeśli chcesz też jednocześnie wyprostować nos optycznie, nie nakładaj rozświetlacza do samego końca, gdyż to sprawi, że czubek nosa będzie wyglądał na jeszcze dłuższy niż w rzeczywistości.

Konturowanie nosa przez odwracanie uwagi

By nos stał się mniej wyrazisty, odwróć od niego uwagę. Jak to zrobić? Pozwolić mu wtopić się w twarz, a więc sprawić, by się nie wyróżniał. Zadbaj o odpowiednią pielęgnację – cera, a zwłaszcza linia T, czyli podbródek, nos i czoło – wtedy twój nos nie będzie miał tendencji do błyszczenia. Używaj na co dzień żeli i kremów regulujących wydzielanie sebum.

Na nos aplikuj też kosmetyki o działaniu matującym, np. dobrej jakości podkłady Rimmel. Zauważalne efekty dadzą też dermokosmetyki z wyższej półki aptecznej – La Roche Posay czy Vichy. Możesz też skorzystać z bibułek matujących, które dają natychmiastowy efekt – warto je mieć zawsze w kosmetyczce w torebce.

Oczy, rzęsy, piegi – podkreśl swoje atuty

Zastanów się, co najbardziej lubisz w swojej twarzy. A teraz spraw, by właśnie ten element przykuwał wzrok – może wydatne usta? Urocze piegi lub gęste, podkręcone rzęsy? Tak, ten jeden, ale mocny atut sprawi, że nikt nie zwróci uwagi na niedoskonałość nosa.

Nosisz okulary? Odpowiednio dobrane i dobrze leżące oprawki mogą ukryć garb lub nierówny kształt nosa – poproś o opinię doradcę w salonie optycznym – mówiąc otwarcie o tym, co chcesz ukryć, i wybierz wyraziste oprawki, np. modele w ciemnym kolorze z jasnymi zausznikami Tommy Hilfiger.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska