Data publikacji:

Jakie kosmetyki w ciąży będą dobrym wyborem, a jakich unikać?

Większość kosmetyków w ciąży jest bezpieczna zarówno dla oczekującej dziecka przyszłej mamy, jak i samego dzidziusia. Niestety, na rynku kosmetycznych można spotkać produkty, które mogą być nieodpowiednie dla wymagającej skóry ciężarnej a niekiedy nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. Sprawdź, jakich produktów unikać. Poznaj produkty polecane na rozstępy dla ciężarnych. Dowiedz się, jak znaleźć bezpieczne kosmetyki dla ciężarnej.

ciąża

Kosmetyki dla kobiety w ciąży

Szukasz bezpiecznych i skutecznych kosmetyków dla siebie, które nie będą wiązały się z żadnymi skutkami ubocznymi dla maluszka w twoim łonie? Stawiaj na produkty przeznaczone dla kobiet w ciąży lub wręcz na produkty rodzinne – przeznaczone zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka.

Mniej znaczy więcej! Czytaj składy produktów i stawiaj na te, których skład jest krótki i przejrzysty. Zapoznaj się z polityką danej firmy. Stawiaj na te marki, które stawiają na ekologię i jest dla nich ważne, by ich produkt był jak najbardziej naturalny i przyjazny środowisku.

Dobrym pomysłem są produkty dermatologiczne, dla skóry wrażliwej lub atopowej. Unikaj produktów perfumowanych. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące stosowania jakiegoś produktu, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Bezpieczne kosmetyki w ciąży to przede wszystkim te, które swój skład opierają na naturalnych, przebadanych składnikach, np. na naturalnych olejach i ekstraktach roślinnych, witaminach C i E. Takie produkty mogą być źródłem pantenolu (prowitaminy B5), gliceryny, alantoiny.

Warto zwrócić uwagę, czy dana seria kosmetyków jest hipoalergiczna, czy została przebadana dermatologicznie oraz czy posiada atest, np. Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Instytutu Matki i Dziecka.

Rozstępy w ciąży – czy da się im zapobiec?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Niestety to, czy u ciebie wystąpią rozstępy, w dużej mierze zależy nie od ceny kremu przeciwko rozstępom, ale też od czynnika genetycznego i innych dodatkowych czynników, np. przyrostu masy ciała w czasie trwania ciąży.

Wykazano, że kobiety, u których rozstępy nie pojawiły się na ciele w czasie dorastania, rzadziej są narażone na wystąpienie rozstępów na brzuchu w czasie ciąży. Warto podpytać mamę i babcie, czy miały one rozstępy, gdy same były w ciąży. Predyspozycja do wystąpienia rozstępów może mieć charakter dziedziczny.

Kobiety otyłe i ze znaczną nadwagą są bardziej narażone na rozstępy, gdy zajdą w ciążę. Jeśli chcesz im zapobiec, warto zawalczyć o zdrową sylwetkę. Co ważne, prawidłowe BMI pozytywnie wpłynie też na twoje samopoczucie, zmniejszy prawdopodobieństwo zakończenia ciąży przez cesarskie cięcie i wpłynie na wiele innych procesów w twoim organizmie.

To samo tyczy się kobiet, które znacznie tyją podczas ciąży. Przyrost masy ciała w ciąży jest oczywiście normalnym, pożądanym zjawiskiem, ale kobiety, które tyją 15–20 kg mogą niestety mieć problemy z rozstępami. Są też bardzie narażone na wystąpienie trudnego porodu. Stąd, zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży może nie tylko negatywnie wpłynąć na wygląd skóry brzucha, ale też na samo zdrowie ciężarnej.

Rozstępy mogą mieć kolor biały, śniady lub czerwono-fioletowy. Zdarzają się zarówno rozstępy wypukłe, jak i wklęsłe. Ich częstotliwość występowania (odległość rozstępów od siebie) to także kwestia indywidualna. Brzuszek ciążowy może mieć tylko kilka rozstępów na skórze lub może być usiany licznymi rozstępami.

Należy zaznaczyć, że rozstępy są jedynie problemem natury estetycznej. Nie trzeba ich leczyć. Pomocny w walce z nimi będzie dobry krem na rozstępy w ciąży.

Jakich kosmetyków nie używać w ciąży?

Kremy brązujące, samoopalacze i inne kosmetyki do opalania lepiej oddać przyjaciółce. Pod wpływem hormonów zwiększa się pigmentacja skóry ciężarnej, ponieważ zwiększa się produkcja melanocytów. Używanie kremów brązujących, samoopalaczy i innych tego typu produktów może skutkować pojawieniem się nieestetycznych, brązowych plam na skórze.

Kosmetyki dla ciężarnych nie powinny zawierać retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, olejków eterycznych (cytrynowych, rozmarynowych, pietruszkowych, lawendowych, tymiankowych, jaśminowych). Olejki mogą uczulać, ale istnieją także przesłanki, że niektóre z nich mogą przyczyniać się do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia.

Inne substancje, których nie zaleca się nakładać na skórę kobietom oczkującym maluszka, to: parabeny, kofeina, kwas salicylowy, triclosan, kwasy AHA i formaldehydy.

Czy wiesz, że związki piżma też nie są polecane dla kobiet w ciąży? W przemyśle perfumeryjnym występuje około 2500 składników aromatycznych, jednak prawo zmusza producentów do ujawniania tylko 26 z nich. Stąd może warto ograniczyć używanie perfum w czasie trwania ciąży?

Jeśli w składzie znajdziesz między innymi skróty typu: DEP, DEPH,BBP, BHT, BHA, DEHA, PEG – odstaw produkt na półkę lub oddaj go swojej przyjaciółce.

W specjalistycznych przeciwtrądzikowych kosmetykach mogą znajdować się szkodliwe dla płodu tetracykliny oraz kwas salicylowy. Ten ostatni można bez problemu znaleźć także w wielu popularnych peelingach. Zapoznaj się ze składem takich produktów przed ich użyciem. Poinformuj swojego dermatologa o ciąży.

Zwróć uwagę na skład swojego płynu do płukania jamy ustnej. Wysokie stężenie fluoru w takich płynach korzystnie wpływa na utrzymanie higieny jamy ustnej, ale może być niebezpieczne dla płodu, jeśli połkniesz znaczną ilość takiego produktu.

Inne składniki, których należy unikać, to: Sodium Lauryl Sulfate, Izopropyl Palmitate, silikony, pochodne olejów mineralnych z przemysłu petrochemicznego, Phenoxyethanol czy EDTA.

Zdjęcie: Pexels