Data publikacji:

Ranking kropli do oczu na alergię

Oczy to jeden z najważniejszych organów dla człowieka, dlatego każdego dnia należy dbać o ich stan i kondycję. Człowiek we współczesnym świecie narażony jest na oddziaływanie wielu różnych alergenów. Każdy organizm może być podatny w różnym stopniu na ich oddziaływanie. Wśród alergenów znaleźć można takie, które najsilniej oddziałują na oczy, wywołując różne reakcje alergiczne. Oczy najczęściej narażone są (w okresie wiosenno-letnim) na pyłki drzew, kwiatów lub innych roślin, które rozkwitają. Pyłki budzących się do życia roślin mogą wywołać różne rekcje, wśród których najbardziej problematyczne jest zapalenie spojówek, łzawiące i zaczerwienione oczy lub katar sienny. W okresie zimowym oczy narażone są na działanie szkodliwego smogu, który również odpowiedzialny jest za szereg reakcji alergicznych. W przypadku nasilonych objawów alergii, która wpływa na stan oczu, najlepiej skorzystać z popularnych kropli do oczu na alergię.
ranking kropli do oczu na alergię

Krople na alergie do oczu. Co powoduje reakcje alergiczne?

Reakcje alergiczne, które silnie oddziałują na oczy, zazwyczaj spowodowane są pyleniem drzew, traw, zbóż lub kwiatów. Częstym czynnikiem wpływającym na rozwój alergii są także grzyby i pleśń. Zazwyczaj alergie nasilają się sezonowo, ale czynniki, takie jak pleśń, roztocza, sierść psów i kotów oraz zanieczyszczone środowisko, mogą oddziaływać na organizm człowieka przez cały rok.

Reakcje alergiczne wywołane tymi lub innymi alergenami mogą wpływać na oczy. Wówczas oczy stają się zaczerwienione, może pojawić się świąd, ból oraz łzawienie, a także zapalenie spojówek. Osoby, które zmagają się z alergicznym podrażnieniem oczu, powinny sięgać po krople stworzone dla alergików.

Dobre krople do oczu na alergię mogą skutecznie zmniejszyć obrzęk, świąd oraz zaczerwienienie oczu i tym samym szybko poprawić komfort życia. Zminimalizowanie reakcji wywołanych przez kontakt z uczulającym alergenem pozwala na normalne funkcjonowanie nawet podczas dużego nasilenia alergenów.

Dobre krople do oczu na alergię z rankingu – działanie

Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnych preparatów przystosowanych do leczenia i pielęgnacji oczu dla osób zmagających się z alergią i alergicznym zapaleniem spojówek. Krople do oczu na alergię pomagają szybko złagodzić objawy alergii powstałe w wyniku kontaktu z uczulającą substancją. Krople podawane są miejscowo, bezpośrednio na powierzchnię oka, dlatego ich działanie jest szybkie i wysoko skuteczne.

Krople do oczu dla alergików zazwyczaj obkurczają naczynia krwionośne, co pozwala na szybkie złagodzenie obrzęku. Stosowanie kropli do oczu może niemal natychmiast złagodzić ból i inne skutki kontaktu z alergenem. Krople do oczu na alergię pomagają także zniwelować świąd i światłowstręt, a także wspierają oczy wystawione na długotrwałe oddziaływanie światła monitorów lub innych ekranów emitujących szkodliwe niebieskie światło.

Na intensywne reakcje alergiczne zalecane jest wykorzystanie kropli do oczu o działaniu przeciwhistaminowym. Takie preparaty zazwyczaj mają w swoim składzie ketotifen, olopatadynę lub azelastynę. Ich działanie polega na blokowaniu hormonu powodującego reakcję obronną organizmu na szkodliwy alergen, dzięki czemu reakcja alergiczna ulega zmniejszeniu. W przypadku nasilonych objawów alergii należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który pomoże w określeniu szkodliwego alergenu oraz dobierze odpowiednie preparaty lecznicze.

Krople do oczu dla alergików – skład

Skład kropli do oczu na alergię może się nieznacznie różni, ale zazwyczaj preparaty do oczu zawierają takie substancje:
  • ektoina – to substancja, która znacząco poprawia ochronę komórek oka i ich błon komórkowych, co przekłada się na większą odporność na szkodliwe alergeny,
  • kromoglikan – to środek działający poprzez zatrzymanie degranulacji komórek tucznych, co niweluje stan zapalny oka,
  • sól fizjologiczna – to popularny składnik występujący w wielu preparatach do oczu. Roztwór soli fizjologicznej poprawia komfort i widzenie. Sól fizjologiczna lub inne preparaty, które nazywane są „sztucznymi łzami”, nawilżają powierzchnię oczu i dzięki temu wypłukują szkodliwe alergeny.

Alergia wpływająca na oczy – jak ją rozpoznać?

Osoby, które narażone są na reakcje alergiczne oczu, wśród najczęstszych objawów wymieniają łzawienie, świąd, zaczerwienienie, ból, przekrwienie oczu oraz obrzęk powiek. Równie często występuje nadwrażliwość na światło, czyli tzw. światłowstręt. Pojawienie się objawów może wystąpić natychmiast po kontakcie ze szkodliwym alergenem lub po upływie określonego czasu.

Reakcja alergiczna zazwyczaj wywołana jest w obu spojówkach. Wówczas w tzw. worku spojówkowym produkowana jest wydzielina o wodnistej strukturze, spowodowana uwolnieniem histaminy oraz przekrwieniem naczyń krwionośnych. Opuchnięte, swędzące powieki podczas mrugania mogą naruszyć delikatną powłokę oka, co może doprowadzić do rozwoju zakażenia bakteryjnego.

W przypadku alergii oddziałującej na oczy najczęściej dochodzi do rozwoju stanu zapalnego oczu. Takie schorzenie zazwyczaj wywołane jest określonym alergenem i występuje sezonowo. Zapalenie spojówek charakteryzuje się nasilonym przekrwieniem oczu, wzmożoną produkcją łez, obrzękiem, bólem oraz świądem. Inne czynniki, które mogą wywołać takie reakcje alergiczne, to sierść lub naskórek zwierząt, szczególnie psów i kotów, oraz składniki niektórych kosmetyków. Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej trwa nie więcej niż dwa lub trzy dni i zazwyczaj ustępuje po aplikacji specjalnych kropli do oczu na alergię.

Krople do oczu na alergię – ranking

Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!