Data modyfikacji:

Jak uratować kruszące się włosy?

Kruszące się włosy są zmorą wielu kobiet, szczególnie tych, które je zapuszczają. Nic dziwnego: ich wygląd pozostawia wiele do życzenia, ponieważ końcówki są poszarpane, a fryzura się puszy, trudno ją ułożyć i przypomina siano. Co w takim wypadku robić? Jak uratować kruszące się włosy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj różne (także domowe) sposoby na kruszące się włosy. Zapraszamy do lektury!

problemy z wlosami

Kruszące się włosy – przyczyny. Jak im zaradzić?

Nieumiejętne mycie i suszenie włosów

Nie da się jednoznacznie określić, co jest przyczyną kruszących się włosów. Często na ten problem składa się wiele czynników, na które kosmyki nierzadko narażone są przez wiele lat (np. przez niewłaściwy sposób pielęgnacji) i trudno je wyeliminować z dnia na dzień. Kruszące się włosy nie rosną – przynajmniej takie sprawiają wrażenie, przerzedzając się coraz bardziej na końcach. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, a poniżej opisujemy kilka z nich.

Bardzo często problem wykruszania się włosów zaczyna się od niewłaściwego ich mycia. Duże znaczenie ma bowiem temperatura wody oraz zbyt silny strumień wody skierowany na głowę. Zbyt gorąca woda przesusza kosmyki i sprawia, że znacznie bardziej są narażone na przerzedzanie się ich końcówek. Jeśli zaś chodzi o ciśnienie wody, to pamiętaj, że zbyt duże również przyczynia się do ich uszkodzenia oraz w efekcie do wykruszania. Warto zatem zadbać o to, aby ciśnienie wody użytej do mycia głowy nie było zbyt duże.

Nie tylko mycie włosów może przyczyniać się do ich wykruszania, ale również ich osuszanie ręcznikiem i suszenie suszarką. Nierzadko wiele z nas, wycierając głowę po umyciu, intensywnie wyciera ją w materiał. To ogromny błąd! Należy tylko delikatnie osuszyć włosy ręcznikiem bez pocierania.

Suszenie włosów zbyt ciepłym powietrzem to natomiast jedna z głównych przyczyn kruszenia się włosów. Jest to o tyle istotne, gdyż nierzadko to element codziennej rutyny. Stąd też przez wiele lat zapewne zdążyłaś już w sobie wyrobić ten nawyk. Zbyt ciepły nawiew przesusza kosmyki i sprawia, że z łatwością przerzedzają się na końcówkach. Warto zatem zrezygnować z ciepłego nawiewu i przestawić się na suszenie włosów chłodnym powietrzem. Najlepiej też, chociaż od czasu do czasu, pozwolić wyschnąć włosom samodzielnie.

Nadmiar zabiegów chemicznych i stylizacji

Jeśli jesteśmy już w temacie wpływu urządzeń na kondycję włosów, generalnie nie powinno się przesadzać z ich używaniem. Prostownica, lokówka czy karbownica, chociaż potrafią pozytywnie wpływać na wizerunek, negatywnie wpływają na kondycję kosmyków: nadmiernie je przesuszają i powodują wykruszanie. Receptą jest zabezpieczanie włosów specjalnymi środkami mającymi zmniejszyć negatywny wpływ gorąca na fryzurę oraz ograniczenie korzystania z urządzeń do minimum.

Nie bez znaczenia dla włosów są również zabiegi chemiczne, takie jak m.in. trwała ondulacja, rozjaśnianie czy farbowanie. Kruszenie się włosów po rozjaśnianiu to bardzo często „norma”, ponieważ preparaty używane do zabiegu mają wyjątkowo negatywny wpływ na odpowiednią kondycję włosa. Kluczowa jest tutaj przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja włosów, w szczególności zadbanie o odpowiedni ich poziom nawilżenia. Jeśli jednak jesteś osobą, która posiada delikatne włosy, najlepiej by było, abyś w ogóle zrezygnowała z rozjaśniania włosów, a farbowanie ograniczyła do minimum.

Niekorzystne dla kondycji włosów jest także przesadzanie z środkami do stylizacji oraz niedokładne ich późniejsze zmywanie z głowy. Nadmiar produktów szybko prowadzi do wykruszania się pasm.

Kruszenie się włosów powoduje również zbyt długie przebywanie na słońcu, w dodatku bez należytej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Warto, szczególnie latem, włączyć do swojej włosowej pielęgnacji kosmetyk, który uchroni włosy przed promieniowaniem UV.

Dieta uboga w składniki odżywcze

Wewnętrzną przyczyną kruszenia się włosów jest natomiast dieta uboga w ważne dla czupryny mikroelementy i witaminy. Zadbaj, aby w twoim jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w miedź, żelazo, cynk, biotynę oraz krzem, kwasy omega-3, a także witaminy A, E oraz z gruby B. Jedz zatem m.in. pełnoziarniste pieczywo i makarony, brązowy ryż, łososia, makrele, siemię lniane, jajka, brokuły, marchew, pestki dyni, orzechy. Jeśli problem kruszenia się włosów jest duży, pomyśl również o odpowiedniej suplementacji, np. biotyny.

Jak zapobiegać kruszeniu się włosów?

Chociaż część sposobów na radzenie sobie z kruszeniem się włosów przedstawiliśmy już powyżej, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka, mniej oczywistych zagadnień.

Aby zapobiegać kruszeniu się włosów, zwróć uwagę na materiały, które nosisz na co dzień i które mają styczność z twoją fryzurą. Szczególnie syntetyczne tkaniny sprzyjają niszczeniu się kosmyków. Dotyczy to zarówno ubrań, jak i szalików, a także… pościeli czy materiału gumek do związywania.

Włosy najbardziej lubią się z jedwabiem, niestety jednak jest to drogi materiał. Jeśli w nocy dużo się poruszasz, możesz zabezpieczyć włosy, nakładając na głowę specjalny turban. To także dobry moment na produkty, które mogą zregenerować trochę czuprynę. Pod turban możesz zatem nałożyć raz w tygodniu całonocną maseczkę lub naolejować włosy. Przyjemne z pożytecznym w jednym!

Kruszenie się włosów – pielęgnacja

Wspomniane wyżej olejowanie włosów ma zbawienny wpływ na kondycję kosmyków. W tym celu dobierz olej do porowatości swojej fryzury i nakładaj specyfik raz w tygodniu na kilka godzin. Istotna w tym zabiegu jest regularność. Chociaż trzeba się uzbroić w cierpliwość, na efekty warto poczekać!

Do mycia kruszących się włosów używaj delikatnych szamponów pozbawionych SLS. Wypróbuj również metodę OMO (odżywka-mycie-odżywka). Najpierw nałóż na całą długość włosów odżywkę, użyj szamponu, następnie spłucz wszystko i użyj jeszcze raz odżywki (i również ją spłucz).

Domowym sposobem na kruszące się włosy są ziołowe płukanki ze skrzypu polnego, pokrzywy czy rumianku. Bardzo dobrze na kondycję włosa wpływają: jajeczna maseczka, chrzanowa maseczka czy płukanka z czarnej rzepy.

Chociaż odbudowa kruszących się włosów może być długotrwałym procesem, podczas którego będziesz zmuszona zmienić kilka swoich przyzwyczajeń, to nie poddawaj się, bowiem piękne i zadbane włosy są ozdobą każdej kobiety.

Autorka: Agnieszka Ragus