Data publikacji:

Książki o samolotach – propozycje czytelnicze dla fanów samolotów i latania

Marzą ci się podróże do najdalszych zakątków świata? Latanie to twoja pasja? A może samoloty interesują cię od strony technicznej? W tym artykule przedstawiamy nasze propozycje książek o samolotach, które każdy fan tych podniebnych maszyn powinien przeczytać. Pogłęb swoją wiedzę lub rozerwij się przy miłej lekturze. Znajdziesz tutaj pozycje biograficzne, literaturę faktu, nowości i bestsellery. Pasją do podróżowania możesz zarazić także dzieci. Polecamy coś dla malucha, przedszkolaka i ucznia. Jakie książki o samolotach warto przeczytać? Sprawdź naszą listę i zainspiruj się do czytania!

książki o samolotach

Najlepsze książki o samolotach

Jeśli jesteś pasjonatem latania i samolotów, powinieneś sięgnąć po propozycje czytelnicze z naszej listy. Zobacz najlepsze książki o samolotach.

Literatura faktu, reportaż, biografie

Pilot ci tego nie powie, Patrick Smith

Podczas lotu pilot siedzi za sterami, a od pasażerów oddzielają go zamknięte drzwi kabiny. Masz wiele pytań o lataniu, ale nie miałeś komu ich zadać? Jeśli jesteś ciekawy, jak to się dzieje, że samoloty latają, dlaczego bilety lotnicze są takie drogie i skąd się biorą turbulencje, to ta propozycja jest dla ciebie. Wiele ciekawostek i prawdziwych podniebnych historii zdradzi pilot linii lotniczych – Patrick Smith.

Lecę. Piloci mi to powiedzieli, Jan Pelczar

Reportaż o tym, jak naprawdę wygląda życie pilotów. Wzbijanie się w chmury, wolność i duże pieniądze? Jakie są tajemnice i prawdziwe oblicze tego zawodu? W książce o samolotach przeczytasz także o znanych katastrofach lotniczych oraz problemach takich jak zanieczyszczenie środowiska.

Turbulencja, Dariusz Kulik

Kto może zostać pilotem? Ile wyrzeczeń i pieniędzy kosztuje zrobienie podniebnej kariery? Kapitan Dariusz Kulik zaprasza w niezapomnianą podróż, w której poznasz tajniki jego życia i pracy. Z książki dowiesz się m.in., dlaczego japońscy piloci latają w rękawiczkach oraz ilu pasażerów rocznie obsługuje lotnisko Warszawa – Okęcie.

Stewardesy. Cała prawda o lataniu, Krzysztof Pyzia

Ważną częścią załogi samolotu są stewardessy. W książce o samolotach pasażerskich poczytasz o zarobkach, kulisach pracy, nietypowych pytaniach i wyjątkowych przygodach z pasażerami. Poznasz także opowieści stewardesy latającej z rodziną królewska Arabii Saudyjskiej.

Zobacz inne polecane książki biograficzne

Życie stewardesy, czy o tym, jak mierzyć wysoko i przekraczać granice, Olga Kuczyńska

Pisana z perspektywy kobiety, która nie poddała się, dzięki cierpliwości i determinacji spełniła swoje marzenie o lataniu. To opowieść o samolotach, pracy na pokładzie i pasażerach.

Książki o samolotach pasażerskich – albumy i poradniki

Samoloty pasażerskie świata

Jakie są najsłynniejsze samoloty na świecie? Jeśli samoloty interesują cię od strony technicznej, to ta propozycja jest dla ciebie. Cała kolekcja liczy 40 książek, a każda z nich to inny model samolotu, jego dane techniczne, szczegółowe opisy, historia oraz zdjęcia.

Samoloty i helikoptery cywilne, Michał Suliński, Mikołaj Kuroczycki

Szukasz książki o samolotach pasażerskich? Ta propozycja to prezentacja najpopularniejszych modeli. Zarówno tych najstarszych, jak i najnowocześniejszych.

Polskie wytwórnie samolotów, Karol Placha-Hetman

Poznaj długą drogę polskiego lotnictwa, od pierwszych konstrukcji po dzisiejsze nowoczesne maszyny. Historia zaczyna się w 1910 roku, kiedy to na Polu Mokotowskim powstało Warszawskie Towarzystwo Lotnicze „Awiata”.

Historyczne książki o samolotach

Lotniska w Polsce, Dominik Sipiński

Pozycja, która opisuje rozwój lotnictwa cywilnego w wybranych polskich miastach. Przeczytasz o historii portów lotniczych, obejrzysz zdjęcia i mapy współczesnych, jak i dawnych lotnisk.

Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u, Anna Sulińska

Praca po 12 godzin w ciągu doby, zarobki w dolarach, rauty w ambasadach i podróże z aktorami. Książka opowiada o tym, z czym wiązało się bycie stewardesą w PRL-u. Poczytaj o wolności, samodzielności i cenie, jaką przyszło za to zapłacić.

Zobacz najciekawsze książki historyczne

Dywizjon 303, Arkady Fiedler

Arkady Fiedler towarzyszył pilotom w czasie bitwy o Anglię, kiedy to ciężar obrony wyspy spoczywał właśnie na nich. Bohaterami byli także Polacy. Dywizjon 303 to książka o samolotach, którą każdy fan lotnictwa powinien znać. W tym temacie warto sprawdzić także 303. Mój dywizjon Tadeusza Kotza.

Sekrety polskiego lotnictwa, Roman Czejarek

Książka napisana przez dziennikarza Polskiego Radia. To historia o lotnikach i samolotach. Poznaj sekrety polskiego lotnictwa i tajemnicze katastrofy.

Książka o samolotach dla dzieci

Opowiem ci, mamo. Co robią samoloty, Artur Nowicki, Marcin Brykczyński

Książka o samolotach dla dzieci od 3 do 6 lat. Charakteryzują ją kolorowe i szczegółowe ilustracje wykonane przez Artura Nowickiego. Rysunki uzupełnione są o krótkie wierszyki, w formie zabawek. To pozycja, która zachęci dziecko do czytania, jak i opowiadania o tym, czego się z książeczki dowiedziało.

Klub małego patrioty. Polskie samoloty, Dariusz Grochal

Wszystko, co mały patriota powinien wiedzieć o samolotach i podniebnych polskich maszynach – balonach, szybowcach czy helikopterach. Jedna z najlepszych książek dla dzieci o latających pojazdach.

Pilot i ja, Adam Bahdaj

Propozycja dla starszych dzieci i uczniów. Książka opowiada przygody chłopca Walusia, który marzy o podróżowaniu samolotem. Jego marzenie spełnia się i wraz z pilotem rozpoczyna wielką wyprawę.

Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników, Anna Litwinek

Opowieść o bohaterach, którzy od najmłodszych lat pragnęli zdobywać podniebne przestworza. To niezapomniany lot szybowcem nad Himalajami, w wykonaniu Sebastiana Kawy. Dziecko przeczyta także o niewielkim turystycznym samolocie, którym Stanisław Skarżyński przeleciał nad Atlantykiem. Książka to pozycja dla 6-9-latków zafascynowanych samolotami i lotnictwem.

Książki o samolotach to pozycje biograficzne, pisane przez pilotów i ludzi, którzy lotnictwu poświęcili swoje życie. Wśród nich nie brakuje prawdziwych historii, które przedstawiają podniebne przygody, jak i tajemnice katastrof lotniczych. To także poradniki i albumy pokazujące budowę i wygląd tych wyjątkowych maszyn.

Autorka: Małgorzata Rokicka