Data modyfikacji:

Polecane książki piłkarskie i biografie piłkarzy

Co roku na polskim rynku wydawniczym ukazuje się co najmniej kilka tytułów poświęconych piłce nożnej i zawodnikom. Niektórym z nich daleko do dobrze wydanych pozycji, inne z kolei są prawdziwymi perełkami dla kibiców. Które książki piłkarskie warto mieć w swojej biblioteczce? Zobacz propozycje biografii piłkarzy i książek o piłce nożnej.

ksiażki piłkarskie

Najlepsze książki piłkarskie ostatnich lat

Aby łatwiej było ci wybrać interesującą cię tematykę, zestawienie podzieliłam na trzy grupy tematyczne: książki o historii piłki nożnej, książki o klubach piłkarskich i książki o piłkarzach.

Książki o piłce nożnej. Historia piłki

Czytanie książek sportowych o historii piłki nożnej wcale nie musi być nużącym czytaniem encyklopedii. Udowadniają to wybrane przeze mnie tytuły. Zobacz propozycje ciekawych książek opisujących historię sportu.

Moja historia futbolu, Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek to dziennikarz sportowy przez duże „d”, co potwierdzają jego dwie książki – „Moja historia futbolu. Świat” oraz „Moja historia futbolu. Polska”. Pierwszy tom jest poświęcony dziejom światowego futbolu od połowy XIX wieku do mundialu w Brazylii, a drugi skupia się na historii piłki nożnej w Polsce. Pierwsza książka tak mnie pochłonęła, że przeczytałam ją w jeden dzień. Drugą – w dwa popołudnia. Od czasu do czasu wracam również do obu pozycji.

Jeżeli myślisz, że o futbolu wiesz wszystko, ta książka piłkarska wyprowadzi cię z błędu. Oba tytuły pełne są historii – radosnych, ale też tragicznych – związanych z najlepszymi klubami, piłkarzami i reprezentacjami. Szczepłek pokazuje, jak piłka nożna uwikłana bywa w historię (tutaj m.in. niebezpieczne związki futbolu z faszyzmem), ale też jak ważna jest dla społeczeństwa i relacji między ludźmi.

Autor pięknym i lekkim językiem opisuje niesamowite historie – czasem humorystyczne, czasem tragiczne. Ta książka o piłce nożnej jest jak sama piłka nożna – bywa powodem do radości, ale bywa też powodem do smutku.

Na wyróżnienie zasługuje ogrom zgromadzonych materiałów – biletów, zdjęć czy dokumentów – które są znakomitym uzupełnieniem lektury. Do tego to pięknie wydana książka sportowa, która niewątpliwie będzie ozdobą domowej biblioteki. Dla każdego kibica pozycja obowiązkowa.

Książki piłkarskie o klubach i reprezentacjach

Następne propozycje najlepszych książek o piłce nożnej skupiają się na historii reprezentacji narodowej lub klubu. I tutaj znajdziemy kilka interesujących tytułów.

Aniołowie o brudnych twarzach

Piłka nożna w Argentynie jest jak religia, a piłkarze niemal jak bogowie. Jonathan Wilson przybliża nam dzieje reprezentacji Argentyny. Opisuje najważniejsze wydarzenia w argentyńskim futbolu i najważniejsze postacie związane z piłką.

Ale „Aniołowie o brudnych twarzach” to nie tylko sama piłka nożna. Autor odnosi się też do argentyńskiej kultury i historii, której futbol jest częścią. Reprezentacja Argentyny jest ukazana na tle rządów dyktatorów i kryzysów gospodarczych. Jeżeli szukasz ciekawej książki piłkarskiej, ta pozycja na pewno cię nie zawiedzie.

Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol

Nie będę ukrywać – nie jestem fanką hiszpańskiej piłki nożnej i z premedytacją unikam oglądania El Clasico (o, zgrozo!). Jakkolwiek niechętna jestem hiszpańskiemu futbolowi, tak nie mogę negować jego wpływu na cały piłkarski świat.

Jimmy Burns przenosi nas do świata hiszpańskiej piłki – od czasów kopania szmacianki na boiskach do czasów futbolowych gigantów. Autor odnosi się także do hiszpańskiej kultury i historii, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć fenomen futbolu w tym kraju.

Chociaż książka piłkarska ma ponad 350 stron, przeczytasz ją jednym tchem. Najlepiej zarezerwuj sobie na lekturę czas, w którym nie ma rozgrywek piłkarskich.

Tor! Historia niemieckiej piłki nożnej

Ulrich Hesse to jeden z najlepszych dziennikarzy sportowych. Jego książka o niemieckiej piłce nożnej pełna jest humoru (tak, Niemcy też mają poczucie humoru) i ironii. Autor pokazuje wyboistą drogę, którą przeszedł niemiecki futbol, zanim stał się międzynarodową potęgą.

W książce piłkarskiej nie brakuje ciekawych faktów, zabawnych, ale też smutnych historii. Podobnie jak we wcześniejszych pozycjach dotyczący reprezentacji Argentyny i Hiszpanii również i tutaj znajdziemy odniesienia do kultury i historii oraz wzajemnych wpływów między nimi a futbolem.

Real Madryt. Królewska era Galacticos

Wśród książek o piłce nożnej nie brakuje pozycji poświęconych największym klubom piłkarskim. Jednym z nich jest niewątpliwie Real Madryt. Jak już wspominałam, nie jestem fanką hiszpańskiego futbolu, więc początkowo nie miałam w planach sięgać po opisywaną pozycję. Po namowach kolegi w końcu się jednak na to zdecydowałam i… nie żałuję.

Leszek Orłowski pokazuje Galacticos od szatni – w przenośni i dosłownie. We wnikliwy sposób analizuje drogę Realu do sukcesu, oceniając kolejnych piłkarzy i trenerów. Dla mnie najciekawszą częścią tej książki piłkarskiej były gierki między prezydentami, które rzadko wychodzą na światło dzienne, więc są tym bardziej interesujące dla zwykłego kibica. Co ciebie najbardziej urzeknie w tej historii? Sięgnij po lekturę i sam się przekonaj.

Bayern. Globalny superklub

Nie będę ukrywać, że wybór tej pozycji do najlepszych książek o piłce nożnej ma drugie dno. Od 2002 roku kibicuję Bayernowi, więc z wypiekami na twarzy czekałam na ten tytuł. I całe szczęście się nie zawiodłam.

Uli Hesse, autor innej książki z zestawienia („Tor! Historia niemieckiego futbolu”), prowadzi nas przez świat niemieckiego klubu od czasów jego założenia przez konflikt z nazistami aż po czasy obecne w charakterystyczny dla siebie sposób – opisując anegdoty, fakty, ciekawostki, a jednocześnie zachowując dystans do opisywanych wydarzeń, bez krytykowania czy gloryfikowania klubu.

W książce znajdziesz wypowiedzi legend Bayernu, m.in. Beckenbauera. To pozycja nie tylko dla fanów Bayernu Monachium czy niemieckiej piłki, ale dla każdego wielbiciela futbolu.

Biografia i autobiografie piłkarzy

Kolejna porcja dobrych książek o piłce nożnej skupia się na bohaterach tego sportu, czyli zawodnikach. Wybór tutaj jest naprawdę ogromny. Przedstawię jednak kilka tytułów, które z jakichś względów szczególnie mnie ujęły.

Ja, Ibra. Moja historia oraz Ja, futbol. Zlatan Ibrahimovic

Zlatan to niewątpliwie jedna z najbardziej barwnych postaci światowego futbolu. Takie też są jego autobiografie. Poza spojrzeniem Zlatana na samego siebie książki o piłkarzu przedstawiają także wypowiedzi innych zawodników czy trenerów na jego temat.

Pierwsza pozycja opisuje życie Szweda od czasów dzieciństwa, które nie należało do łatwych – Zlatan był wyszydzany przez rówieśników. Z szyderstwami spotykał się też niestety już podczas swojej piłkarskiej drogi na szczyt. Ale ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Historia Zlatana jest też dobrym przykładem walki o swoje mimo przeciwności losu. Wręcz idealny scenariusz na film.

Messi. Historia chłopca, który stał się legendą

Książek o Messim trochę już wydano. Dlaczego akurat ta pozycja jest warta uwagi? Luca Caioli przed napisaniem biografii piłkarza zrobił godny podziwu research – rozmawiał nie tylko z trenerami i innymi piłkarzami, ale też z rodziną i przyjaciółmi zawodnika oraz oczywiście samym Messim.

To kompleksowa książka o wybitnym piłkarzu, ale też o człowieku. Opisuje życie Messiego od najmłodszych lat do czasów wielkiej piłkarskiej kariery. Pozycja nie tylko dla fanów argentyńskiego zawodnika.

Cristiano Ronaldo. Biografia

Skoro był Messi, musi też być Ronaldo. Biografia piłkarza nie tyle skupia się na jego wspaniałych dryblingach czy bramkach, co bardziej ukazuje go jako człowieka. Sam Portugalczyk nie chciał ponoć, aby ten tytuł się ukazał, co jest tylko dodatkową zachętą do lektury.

Książka o portugalskim piłkarzu jest wręcz szczera do bólu. Guillem Balagué rozmawiał z setkami osób, aby poznać prawdę o Ronaldo i przedstawić ją kibicom. Niech się nie przeraża prawie 500-stronicowa lektura – ani się obejrzyj, a książka będzie przeczytana.

Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk

Biografia piłkarza inna niż wszystkie i pozycja wyjątkowa. Niemiecki bramkarz przez lata zmagał się z depresją. Książka o piłkarzu opisuje, jak choroba wpływała na jego karierę i życie rodzinne. Nie jest to łatwa i przyjemna w czytaniu historia – sama po jej przeczytaniu miałam kilkudniowego doła – al.e zdecydowanie musisz po nią sięgnąć.

Robert Lewandowski. Nienasycony

Wśród najlepszych książek o piłkarzach nie mogło oczywiście zabraknąć tytułu poświęconego Robertowi Lewandowskiemu. Mogłoby się wydawać, że o reprezentancie Polski powiedziano i napisano już wszystko. Paweł Wilkowicz w autoryzowanej biografii piłkarza przedstawia kulisy wielkiego futbolu i kariery sportowca.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak doszło do tego, że mały i chuderlawy dzieciak został gwiazdą światowego futbolu, koniecznie sięgnij po tę pozycję.

Kuba

Jakub Błaszczykowski znany jest nie tylko polskim i niemieckim kibicom. Autobiografia zawodnika odnosi się m.in. do trudnego dzieciństwa i śmierci matki piłkarza. Poza wypowiedziami samego Błaszczykowskiego w książce znajdziesz także wypowiedzi rodziny i przyjaciół, trenerów i innych zawodników.

Szczera książka o życiu piłkarza i jego karierze. Na pewno nie będziesz żałować tej lektury

Inne książki o piłce nożnej

Na koniec zachowała tytuły z nieco innym podejściem do tematu futbolu

Ja, kibic

Piłka nożna to nie tylko piłkarze i kluby, ale również kibice. Dlatego warto wspomnieć o książce, które porusza ten temat, ale niestety od tej mniej chlubnej strony. „Ja, kibic” to historia tajnego funkcjonariusza – Jamesa Bannona – infiltrującego szeregi Bushwackers związanych z Millwall. Tytuł opisuje przemoc i brutalność ludzi związanych z Bushwackers.

Futbonomia

Znasz film „Moneyball” z Bradem Pittem? To zaciekawi cię fakt, że piłka nożna również ma swoje moneyball. „Futbonomia” opisuje futbol od innej strony, a mianowicie statystyki. I niech cię nie zniechęcą liczby i matematyka. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, a wiele przedstawionych faktów naprawdę mnie zaskoczyło.

On, Strejlau

Prawdziwa perełka w mojej biblioteczce kibica piłkarskiego podpisanego przez Andrzeja Strejlaua, wybitną postać dla polskiego futbolu, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Książka piłkarska jest zapisem rozmowy między Strejlauem a Jerzym Chromikiem.

Strejlau i Chromik poruszają również trudne tematy w polskiej piłce, takie jak korupcja i wewnętrzne konflikty. Wydanie zawiera zdjęcia z długoletniej kariery Strejlaua w świecie piłkarskim.

Autorka: Izabela Wasztyl