Data modyfikacji:

Najlepsze książki popularnonaukowe

Dlaczego sześciogodzinny sen niszczy mózg? Jak pszenica udomowiła sobie człowieka? Jakie znaczenie ma wschodnia granica Polski? To tylko kilka pytań, na które znajdziesz odpowiedzi w książkach z naszej listy. Nie samymi kryminałami człowiek żyje, dlatego stworzyliśmy listę 10 dobrych i wyjątkowo ciekawych książek popularnonaukowych. Najlepsze książki popularnonaukowe pozwolą ci lepiej poznać świat, a przy okazji dadzą mnóstwo satysfakcji.

książka popularnonaukowa

Polecane książki popularnonaukowe

Lubisz ciągle poszerzać swoją wiedzę i dowiadywać się nowych faktów? W takim razie najlepsze książki popularnonaukowe są dla ciebie. Zobacz polecane książki, które wybraliśmy.

1. „Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z ludzi to, co najgorsze, i to, co najlepsze” – Robert M. Sapolsky

Autor bestsellerowej książki „Dlaczego zebry nie mają wrzodów”, opowiadającej o fizjologii stresu, powraca z nowym tytułem. Tym razem Robert M. Sapolsky, neurobiolog i prymatolog, bierze na tapet biologiczną przyczynę ludzkich zachowań. Na blisko 1000 stronach próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak wiele zależy w naszym życiu od czynników biologicznych. To jedna z najważniejszych i najlepszych książek popularnonaukowych 2021 roku, okraszona doskonałym, charakterystycznym dla Sapolsky’ego poczuciem humoru.

2. „Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” – Matthew Walker

Jeśli myślisz, że sześciogodzinny sen wystarczy, by zachować pełnię zdolności umysłowych, książka Matthew Walkera może cię zaskoczyć. To kompleksowe studium na temat roli snu, które rozprawia się z najpopularniejszymi mitami. Z „Dlaczego śpimy” dowiesz się jak i ile spać, a także przekonasz, że regularne niedosypianie ma wyjątkowo zgubne skutki. Negatywny wpływ na zdolność zapamiętywania, koncentrację, działanie antynowotworowe organizmu czy przeciwdziałanie Alzheimerowi to tylko kilka z przykładów.

3. „Sapiens. Od zwierząt do bogów” – Yuval Noah Harari

„Sapiens” to wyjątkowo popularna książka, która odbiła się szerokim echem na całym świecie. Autor stawia śmiałe tezy i wyjaśnia, w jaki sposób człowiek wspiął się po drabinie ewolucyjnej na sam szczyt. Izraelski historyk Yuval Noah Harari w erudycyjny i eseistyczny sposób opisuje dzieje człowieka, a także momenty przełomowe ewolucji. Jednym z nich jest wspomniana wyżej rewolucja agrarna, która przywiązała człowieka do ziemi i zatrzymała zbieracko-łowiecki styl życia. Tłem dla historii są wierzenia religijne, które Harari wyjaśnia podstawowymi potrzebami człowieka.

4. „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” – Daniel Kahneman

Jednym z powodów wielkiego kryzysu finansowego z 2008 roku było przekonanie ekonomistów, że ludzie podejmują racjonalne, przemyślane decyzje. Daniel Kahneman, psycholog i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, przekonuje, że mechanizmy ludzkiego myślenia są znacznie bardziej skomplikowane. W „Pułapkach myślenia” wyraźnie ukazuje, jak nielogiczne są zazwyczaj zachowania i myśli, zwłaszcza podszyte emocjami.

5. „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” – Hans Rosling

„Factfulness” to jedna z tych książek, która całkowicie zmienia postrzeganie świata. Jej motywem przewodnim jest ludzka skłonność do widzenia rzeczywistości w barwach znacznie ciemniejszych niż świadczą o tym fakty. Autor przedstawia niepodważalne dane, które przeczą popularnym opiniom, dotyczącym chociażby głodu na świecie czy przewidywanej długości życia. Instruuje też, jak nie poddawać się stereotypom i opierać swoje przekonania na faktach.

6. „Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu” – Seth Mnookin

Książka „Wirus paniki” porusza temat wyjątkowo aktualny, czyli okołoszczepionkowy. Jeśli zastanawiasz się, w jaka jest historia ruchu antyszczepionkowego oraz dlaczego wiele osób wciąż myśli, że szczepionki powodują autyzm, Seth Mnookin dokładnie nakreśli całe tło sporu. W rzetelny i naukowy sposób wyjaśnia historię strachu przed szczepionkami i przywołuje tragiczne decyzje resortów zdrowia, które obniżyły zaufanie do szczepień. „Wirus paniki” to pozycja, która pozwala usystematyzować wiedzę na temat szczepień, a także rozwiać wątpliwości wynikające z rozpowszechnionych teorii spiskowych.

7. „Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce” – Tim Marshall

Dlaczego wschodnia granica Polski jest jedną z najważniejszych na świecie? Co sprawia, że podbój Afganistanu nie udał się ani Sowietom, ani Amerykanom? Po co Putin przejął Krym? Na wszystkie te pytania odpowiada geografia. Tim Marshal przygląda się geograficznym podstawom geopolityki, nakreślając charakterystykę danych regionów. „Więźniowie geografii” to pozycja, dzięki której dowiesz się, jak ogromny wpływ mają uwarunkowania terenowe na politykę, ekonomię, kulturę, ruchy społeczne czy zachowania ludzi.

8. „Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd” – Kaja Nordengen

Czy to nie zabawne, że mózg nazwał sam siebie? Kaja Nordengen, neurolożka z Uniwersytetu w Oslo, wyjaśnia, jak działa mózg człowieka i jakie tajemnice kryje. Książka „Mózg rządzi” to jednak nie tylko opowieść o mechanizmach rządzących neuronami, ale przede wszystkim poradnik, jak ćwiczyć ten najważniejszy organ. Kontynuacją bestsellera jest książka „,Mózg ćwiczy”, w której znajdziesz więcej zadań praktycznych.

Przygotowaliśmy dla ciebie także zestawienie najlepszych reportaży

9. „Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur” – Stephen Hawking

Książka wybitnego naukowca to propozycja nie tylko dla fanów fizyki i astronomii. „Krótka historia czasu” co prawda opowiada o dziejach wszechświata i opisuje mechanikę kwantową, ale mówi zaskakująco wiele o człowieku i granicy jego postrzegania. Jeśli chcesz poznać istotę teorii względności, czarnych dziur, wielkiego wybuchu i fizyki cząstek elementarnych, jest to pozycja idealna dla ciebie.

10. „Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko” – Randi Hutter Epstein

Rola hormonów w organizmie człowieka to jedna z najbardziej fascynujących rzeczy. Leptyna, grelina, dopamina, testosteron, serotonina, melatonina – to tylko kilka z długiej listy hormonów, które codziennie zawiadują twoim życiem. Z książki „Pobudzeni” dowiesz się, jak działają najpopularniejsze hormony, a także poznasz historię ich odkrywania. To niezwykle ciekawa i dowcipna opowieść o historii endokrynologii, która ukazuje jej jasne i ciemne strony.

autor: Szymon Sonik