Data publikacji:

Jakie książki psychologiczne dla młodzieży warto przeczytać?

Okres dojrzewania wymaga wielokierunkowego wsparcia ze strony rodziców i wychowawców. Dużą pomocą dla nastolatków mogą być również dostosowane do wieku książki, zwłaszcza poradniki psychologiczne dla młodzieży, które ułatwią im lepsze poznanie siebie. Dobre tytuły umożliwią podniesienie samooceny i poprawę relacji z otoczeniem, pokazując inne punkty widzenia i tłumacząc skomplikowany świat emocji. Istnieje również spora szansa, że nastolatek znajdzie w nich odpowiedzi na trudne pytania, które obawia się zadać, lub rozwiązania problemów, z którymi nie potrafi się podzielić. Jakie ciekawe książki psychologiczne dla młodzieży warto mieć w biblioteczce?
jakie książki psychologiczne dla młodzieży warto przeczytać

Poradniki psychologiczne dla młodzieży – dlaczego warto je czytać?

Jakie są książki młodzieżowe, które warto przeczytać? Dlaczego warto czytać książki psychologiczne dla młodzieży? W szkole zazwyczaj niewiele mówi się o psychologii, a tymczasem właśnie poznawanie świata emocji i odkrywanie swojego prawdziwego „ja” jest jednym z najważniejszych zadań dojrzewającego człowieka.
Rodzice i wychowawcy mogą wesprzeć ich poprzez rozmowę, jednak nastolatki bywają zamknięte w sobie i czasami niechętnie dzielą się z dorosłymi swoimi problemami. Tu właśnie z pomocą przychodzi literatura młodzieżowa, poruszająca tematy psychologiczne. W książkach można w bezpiecznej przestrzeni znaleźć odpowiedzi na dręczące pytania, a także materiał do samodzielnych rozważań.

Książki psychologiczne dla młodzieży – najciekawsze propozycje

Psychologia dla początkujących

Książki dla młodzieży psychologiczne, zwłaszcza jeśli mają pełnić rolę podręczników kierowanych do młodszych czytelników, nie mogą być pisane nudnym, suchym językiem. Ich forma i treść powinny być fascynujące, zachęcające do zgłębiania ciekawych tematów. To dlatego bogato i kolorowo ilustrowana „Psychologia dla początkujących”, przedstawiająca zagadnienia w ciekawy, a zarazem prosty sposób, jest tak dobrze przyjmowana przez młodszych nastolatków.
Zaproponuj dziecku tę pozycję, jeśli chcesz, żeby zaspokoiło swoją naturalną ciekawość i dowiedziało się, jak funkcjonuje mózg, czym są stereotypy, skąd biorą się uprzedzenia i dlaczego ludzie podejmują takie, a nie inne decyzje. To jedna z tych książek psychologicznych dla młodzieży, które można z uśmiechem czytać całą rodziną. Dzięki takiemu wstępowi młody człowiek zyska bazę do dalszego zgłębiania psychologicznych tematów.

W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu

Która z psychologicznych książek dla młodzieży przestawia najszerszy zakres zagadnień? „W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu” to pozycja, która powstała przy ścisłej współpracy ze specjalistami, nie tylko psychologami, ale też filozofami czy neuronaukowcami. Możesz mieć pewność, że kupując ją nastolatkowi zainteresowanemu funkcjonowaniem mózgu, zapewnisz mu całe godziny fascynującej lektury.
Jak działają emocje, pamięć i zmysły? W jaki sposób się uczymy? Książka odpowiada na te i wiele innych pytań. To jeszcze nie wszystko. Tytuł ten można zaliczyć do ciekawych książek psychologicznych dla młodzieży również z innego powodu – na jej końcu znajdują się ćwiczenia, które pomagają spojrzeć na świat z nieco innej perfektywny i lepiej poznać siebie.
Książkę czyta się doskonale, między innymi ze względu na jej przejrzystość i ciekawą szatę graficzną. O ile poprzednia pozycja jest zilustrowana w sposób niezwykle barwny i dostosowany do nieco młodszych czytelników, tak „W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu” bazuje głównie na trzech kolorach. Taka stylistyka z pewnością przypadnie do gustu młodym ludziom, zwłaszcza że ilustracje są zabawne i intrygujące.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi dla nastolatek

Z pewnością przynajmniej słyszałeś o kultowej książce „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” w wersji dla dorosłych. Wiele osób twierdzi, że zmieniła ona ich życie i pozwoliła spojrzeć inaczej na relacje z ludźmi. Tym razem mamy wersję dla młodzieży, a właściwie dla nastolatek.
Jeśli jesteś rodzicem dorastającej, nieśmiałej córki, która czuje się zagubiona wśród rówieśników, możesz pomóc jej lepiej radzić sobie w ich środowisku, podsuwając ten tytuł. Rady, które znajdzie w tej książce, z pewnością dadzą jej do myślenia i pozwolą zweryfikować popełniane do tej pory błędy. To wartościowy tytuł, który warto mieć na swojej półce.

Emocje. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Książki o emocjach dla dzieci i młodzieży to bardzo wartościowe pozycje. Jeśli szukasz książek psychologicznych dla młodzieży, które trafią do każdego, ta pozycja będzie strzałem w dziesiątkę. Napisana jest luźnym językiem, który spodoba się nastolatkom, przekazuje przy tym ogrom wiedzy. Dzięki temu, że autor podaje konkretne przykłady, a nawet przykłady doświadczeń, łatwiej zrozumieć treść.
Z książki młody człowiek dowie się, dlaczego tak bardzo potrzebujemy wszystkich emocji, również tych nieprzyjemnych, co wnoszą do naszego życia, a także dlaczego czasami nas ponoszą. Czytelnik poszuka też odpowiedzi na pytanie „co jest ważniejsze – serce czy rozum?”. To wiedza, która z pewnością przyda się w późniejszym życiu, twoje dziecko będzie mogło korzystać z niej w trudniejszych chwilach. Co ważne, świadomość tego, jak działają emocje, wpływa pozytywnie na relacje międzyludzkie, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć, skąd biorą się zachowania ludzi wokół nas. Umożliwia też zrozumienie siebie samego i własnego postępowania, które często nie jest racjonalne.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym