Książki religijne nie muszą być patetyczne i utrzymane w moralizatorskim tonie. Wiele z nich to pozycje bardzo lekkie, zabawne i wzruszające. Wybraliśmy 10 propozycji, które pochłoniesz z zaciekawieniem. Oto książki religijne, które warto przeczytać.
Interesują cię tematy związane z wiarą? Wśród najlepszych książek dla ciebie będą zatem książki religijne. Na liście znajdziesz książki religijne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Niektóre z nich skupiają się na religiach całościowo, inne traktują o konkretnych aspektach. Jeżeli poszukujesz książek religijnych, które odmienią twoje życie i wzmocnią wiarę, jesteś w dobrym miejscu. Nasze propozycje wzbogacą życie duchowe każdego, nawet ateistów.
„Przebudzenie” to zbiór rekolekcji Anthony’ego de Mello, indyjskiego jezuity, mistyka i terapeuty. Dzieła zostały zebrane i spisane dopiero po jego śmierci przez współpracownika i spadkobiercę, Francisa Strouda.
Książka poświęcona jest nie tylko religii, ale też świadomości oraz psychice człowieka. De Mello wskazuje różnice pomiędzy mistyką europejską a wschodnią oraz porusza tematy ważne dla wiary chrześcijańskiej.
Szymon Hołownia to znany prezenter, dziennikarz i publicysta. Dotychczas wydał 18 książek, z których każda traktuje o religiach oraz tematach duchowych. Hołownia, z charakterystyczną dla siebie przenikliwością oraz uczciwością, bierze pod lupę wszystkie aspekty wiary, nie tylko najważniejsze doktryny.
Udowadnia, że nowoczesne technologie i nauka nie stoją w opozycji do religii, a samą wiarę można dostosować do realiów XXI wieku. „Bóg. Życie i twórczość” jest niejako biografią chrześcijańskiego Boga, w której wyjaśniane są dzieje Nowego i Starego Testamentu.
Wśród najlepszych książek religijnych nie mogło zabraknąć pozycji zmarłego w 2016 roku na raka mózgu księdza Jana Kaczkowskiego, który zasłynął z doskonałego poczucia humoru oraz optymistycznego podejścia do życia. Jego książki przepełnione są nadzieją, wiarą oraz pozytywną wizją świata.
„Dość katolipy” rozprawia się z błędnym pojmowaniem wiary, a także bylejakością w jej praktykowaniu. Duchowny pokazuje, że odwrót od Kościoła jest wynikiem zaniedbań, które można wyeliminować.
„Miej trochę wiary” to opowieść o odnajdowaniu celu życia oraz powrotach do odkrywanej na nowo wiary. Krzepiąca historia opisana przez Mitcha Alboma przeplatana jest mądrościami oraz chwytliwymi bon-motami, dzięki czemu całość jest wyjątkowo przyjemna w odbiorze. To jedna z tych książek religijnych, które dają nadzieję oraz pomagają odnaleźć się w kryzysie wiary.
Czy nauka stawia kres religii? To pytanie bardzo często pojawia się w kontekście wyjaśniania natury wszechświata i rządzących nim praw. Dwaj watykańscy jezuici wyjaśniają wszelkie zawiłości i sprzeczności pomiędzy dwiema dziedzinami.
Z tej dobrej książki religijnej wartej polecenia dowiesz się, czym była gwiazda betlejemska, o co chodziło w sporze Galileusza z Kościołem oraz jak należy rozumieć początek wszechświata. Całość okraszona jest niebanalnym humorem.
„Monopol na zbawienie” to czwarta książka religijna Szymona Hołowni, wydana w 2009 roku. Porusza temat zbawienia, a także wyjaśnia, jak – w wierze katolickiej – go dostąpić.
Przepełniona jest zabawnymi anegdotami oraz nawiązaniami do popkultury, które będą dla ciebie intelektualną rozrywką. Jeśli w twojej głowie kłębi się wiele pytań na temat wiary, „Monopol na zbawienie” odpowie na większość z nich.
Biografia „Wiara, nadzieja, miłość” skupia się nie tylko na posłudze księdza Jerzego Popiełuszki, ale i jego prywatnym obliczu, domu rodzinnym i otaczającym go środowisku. Tematem przewodnim jest jednak powołanie, które było widoczne w życiu duchownego niemal od zawsze. Autorzy nie unikają trudnych tematów, tj. procesu funkcjonariuszy SB czy trudnej relacji Popiełuszki z niektórymi kościelnymi hierarchami.
Książka religijna dla dzieci „Jest wiele wiar” odpowiada na najważniejsze pytania kłębiące się w głowach najmłodszych. Monique Gilbert wyjaśnia, jak wygląda każdy dzień z życia chłopców i dziewczynek dorastających w katolicyzmie, islamie, judaizmie i protestantyzmie. Dzięki konkretnym przykładom autora pokazuje, że te cztery wyznania nie są sobie wrogie i mogą współuczestniczyć w poczuciu wzajemnego szacunku.
Tradycyjne modlitwy mogą wydawać się dla najmłodszych niezrozumiałe i niezachęcające. Książka religijna „Modlitwy malucha” przedstawia interesujące alternatywy, które przypadną do gustu najmłodszym. Zawiera wiele inspirujących i mądrych rymowanych modlitw na różne okazje.
Już sam tytuł wskazuje na przewrotność tej książki religijnej. „Listy starego diabła do młodego” odkrywają nowe spojrzenie na zagrożenia, z którymi musi liczyć się każdy człowiek. Są wskazówką, jak żyć w zgodzie z wiarą oraz samym sobą. Filozoficzne i teologiczne rozważania mogą pomóc w walce z własnymi słabościami.
Powyższa lista książek religijnych to jedynie zachęta do zgłębienia kanonu. Wielu wspomnianych autorów ma w dorobku artystycznym znacznie więcej ciekawych książek o wierze, Bogu i religiach. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Autor: Szymon Sonik