Data modyfikacji:

Książki religijne, które warto przeczytać: top 10

Książki religijne nie muszą być patetyczne i utrzymane w moralizatorskim tonie. Wiele z nich to pozycje bardzo lekkie, zabawne i wzruszające. Wybraliśmy 10 propozycji, które pochłoniesz z zaciekawieniem. Oto książki religijne, które warto przeczytać.

kobieta w bibliotece

10 polecanych książek religijnych

Interesują cię tematy związane z wiarą? Wśród najlepszych książek dla ciebie będą zatem książki religijne. Na liście znajdziesz książki religijne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Niektóre z nich skupiają się na religiach całościowo, inne traktują o konkretnych aspektach. Jeżeli poszukujesz książek religijnych, które odmienią twoje życie i wzmocnią wiarę, jesteś w dobrym miejscu. Nasze propozycje wzbogacą życie duchowe każdego, nawet ateistów.

Przebudzenie, Anthony de Mello

„Przebudzenie” to zbiór rekolekcji Anthony’ego de Mello, indyjskiego jezuity, mistyka i terapeuty. Dzieła zostały zebrane i spisane dopiero po jego śmierci przez współpracownika i spadkobiercę, Francisa Strouda.

Książka poświęcona jest nie tylko religii, ale też świadomości oraz psychice człowieka. De Mello wskazuje różnice pomiędzy mistyką europejską a wschodnią oraz porusza tematy ważne dla wiary chrześcijańskiej.

Bóg. Życie i twórczość, Szymon Hołownia

Szymon Hołownia to znany prezenter, dziennikarz i publicysta. Dotychczas wydał 18 książek, z których każda traktuje o religiach oraz tematach duchowych. Hołownia, z charakterystyczną dla siebie przenikliwością oraz uczciwością, bierze pod lupę wszystkie aspekty wiary, nie tylko najważniejsze doktryny.

Udowadnia, że nowoczesne technologie i nauka nie stoją w opozycji do religii, a samą wiarę można dostosować do realiów XXI wieku. „Bóg. Życie i twórczość” jest niejako biografią chrześcijańskiego Boga, w której wyjaśniane są dzieje Nowego i Starego Testamentu.

Dość katolipy! O Jezusie celebrycie, Jan Kaczkowski

Wśród najlepszych książek religijnych nie mogło zabraknąć pozycji zmarłego w 2016 roku na raka mózgu księdza Jana Kaczkowskiego, który zasłynął z doskonałego poczucia humoru oraz optymistycznego podejścia do życia. Jego książki przepełnione są nadzieją, wiarą oraz pozytywną wizją świata.

„Dość katolipy” rozprawia się z błędnym pojmowaniem wiary, a także bylejakością w jej praktykowaniu. Duchowny pokazuje, że odwrót od Kościoła jest wynikiem zaniedbań, które można wyeliminować.

Miej trochę wiary, Mitch Albom

„Miej trochę wiary” to opowieść o odnajdowaniu celu życia oraz powrotach do odkrywanej na nowo wiary. Krzepiąca historia opisana przez Mitcha Alboma przeplatana jest mądrościami oraz chwytliwymi bon-motami, dzięki czemu całość jest wyjątkowo przyjemna w odbiorze. To jedna z tych książek religijnych, które dają nadzieję oraz pomagają odnaleźć się w kryzysie wiary.

Czy ochrzciłbyś kosmitę?, Paul Mueller i Guy Consolmagao

Czy nauka stawia kres religii? To pytanie bardzo często pojawia się w kontekście wyjaśniania natury wszechświata i rządzących nim praw. Dwaj watykańscy jezuici wyjaśniają wszelkie zawiłości i sprzeczności pomiędzy dwiema dziedzinami.

Z tej dobrej książki religijnej wartej polecenia dowiesz się, czym była gwiazda betlejemska, o co chodziło w sporze Galileusza z Kościołem oraz jak należy rozumieć początek wszechświata. Całość okraszona jest niebanalnym humorem.

Monopol na zbawienie, Szymon Hołownia

„Monopol na zbawienie” to czwarta książka religijna Szymona Hołowni, wydana w 2009 roku. Porusza temat zbawienia, a także wyjaśnia, jak – w wierze katolickiej – go dostąpić.

Przepełniona jest zabawnymi anegdotami oraz nawiązaniami do popkultury, które będą dla ciebie intelektualną rozrywką. Jeśli w twojej głowie kłębi się wiele pytań na temat wiary, „Monopol na zbawienie” odpowie na większość z nich.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość, Ewa K. Czaczkowska, Tomasz Wiścicki

Biografia „Wiara, nadzieja, miłość” skupia się nie tylko na posłudze księdza Jerzego Popiełuszki, ale i jego prywatnym obliczu, domu rodzinnym i otaczającym go środowisku. Tematem przewodnim jest jednak powołanie, które było widoczne w życiu duchownego niemal od zawsze. Autorzy nie unikają trudnych tematów, tj. procesu funkcjonariuszy SB czy trudnej relacji Popiełuszki z niektórymi kościelnymi hierarchami.

Jest wiele wiar, Monique Gilbert

Książka religijna dla dzieci „Jest wiele wiar” odpowiada na najważniejsze pytania kłębiące się w głowach najmłodszych. Monique Gilbert wyjaśnia, jak wygląda każdy dzień z życia chłopców i dziewczynek dorastających w katolicyzmie, islamie, judaizmie i protestantyzmie. Dzięki konkretnym przykładom autora pokazuje, że te cztery wyznania nie są sobie wrogie i mogą współuczestniczyć w poczuciu wzajemnego szacunku.

Modlitwy malucha, Joanna Myjak

Tradycyjne modlitwy mogą wydawać się dla najmłodszych niezrozumiałe i niezachęcające. Książka religijna „Modlitwy malucha” przedstawia interesujące alternatywy, które przypadną do gustu najmłodszym. Zawiera wiele inspirujących i mądrych rymowanych modlitw na różne okazje.

Listy starego diabła do młodego, Clive Staples Lewis

Już sam tytuł wskazuje na przewrotność tej książki religijnej. „Listy starego diabła do młodego” odkrywają nowe spojrzenie na zagrożenia, z którymi musi liczyć się każdy człowiek. Są wskazówką, jak żyć w zgodzie z wiarą oraz samym sobą. Filozoficzne i teologiczne rozważania mogą pomóc w walce z własnymi słabościami.

Powyższa lista książek religijnych to jedynie zachęta do zgłębienia kanonu. Wielu wspomnianych autorów ma w dorobku artystycznym znacznie więcej ciekawych książek o wierze, Bogu i religiach. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Autor: Szymon Sonik