Data publikacji:

Jak naostrzyć nóż do kosiarki? Którą stroną założyć nóż do kosiarki?

Zadbany, równo przystrzyżony trawnik to dla wielu osób obowiązkowy element ogrodu. Odpowiednia odmiana traw i podlewanie zgodnie z jej potrzebami to jeden z kroków do sukcesu. Kolejnym jest właściwa pielęgnacja oraz koszenie. To ostatnie nie obejdzie się bez dobrze działającej kosiarki. Najważniejszą częścią jest jej ostrze. Z tego względu każdy ogrodnik niezależnie od stopnia wtajemniczenia powinien wiedzieć, jak naostrzyć nóż do kosiarki i którą stroną go założyć. Tym bardziej że nie zajmuje to wiele czasu i jest bardzo proste.
Jak zrobić kosz do kosiarki?

Jak często należy ostrzyć nóż od kosiarki?

Nawet najlepszy model z rankingu kosiarek spalinowych czy elektrycznych wymaga odpowiedniej konserwacji. To zależy od czasu użytkowania i stopnia wyeksploatowania. Można go określić w bardzo prosty sposób. Wystarczy przyjrzeć się świeżo skoszonej trawie. Jeżeli źdźbła są poszarpane, nierówne lub połamane, najwyższa pora skontrolować ostrze. Inną wskazówką jest praca kosiarki. Jeśli nagle stała się głośniejsza, w przypadku elektrycznej, lub zużywa znacząco więcej paliwa, w przypadku spalinowej – nóż wymaga naszej uwagi.
Nawet jeżeli kosiarka jest używana bardzo rzadko i na niewielkich obszarach, co najmniej raz w roku należy odkręcić i naostrzyć noże. Im częściej urządzenie jest uruchamiane i im większy teren obejmuje swoją pracą, tym częściej trzeba zajmować się ostrzami. W przypadku częstego koszenia dużych obszarów może to być nawet raz na miesiąc. Zbyt rzadkie ostrzenie może doprowadzić nawet do uszkodzenia urządzenia.

Jak odkręcić nóż od kosiarki?

Wymiana noża, jego naostrzenie czy oczyszczenie nie są możliwe bez uprzedniego odkręcenia. W pierwszej kolejności warto odwrócić kosiarkę i oprzeć ją o coś, co zapewni stabilizację. Poruszenie się urządzenia może doprowadzić do skaleczeń.
Śrubę mocującą odkręcamy w przeciwną stronę do ruchu samego noża. Ostrze należy przy tym przytrzymywać, aby jego ruch nie uszkodził nam palców. Po kilku ruchach śruba powinna być na tyle luźna, aby było możliwe dalsze odkręcenie jej palcami i swobodne wyjęcie ostrza. Przed ostrzeniem warto oczyścić nóż z zanieczyszczeń.

Którą stroną założyć nóż do kosiarki?

Prawidłowa instalacja ostrza jest kluczowa dla pracy urządzenia, ponieważ nóż ostrzy się tylko z jednej strony. Oznacza to, że oba śmigła mają tylko po jednej ostrej krawędzi, druga jest całkowicie płaska. Gdzie więc powinna znajdować się strona ostra? Naostrzony nóż powinien być umieszczony wierzchu, czyli od strony górnej obudowy.
Ostre krawędzie noża muszą być ustawione zgodnie z kierunkiem jego obrotu. Na większości ostrzy jest umieszczone oznaczenie w formie strzałki, wskazujące, w którą stronę powinny się obracać.

Jak wyważyć nóż do kosiarki?

Ostrze noża, prócz tego, że ostre, powinno być także odpowiednio wyważone. Każde ostrzenie to wyważenie zaburza, ponieważ wierzchnia warstwa ostrza zostaje starta. Jeżeli z jednej strony zostanie starte więcej niż z przeciwnej – ostrze może zacząć się odchylać w bok podczas pracy. Efektem tego może być uszkodzenie kosiarki.
Wyważenie ostrza można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy umieścić jego środek na śrubokręcie lub innym narzędziu o podobnym kształcie i sprawdzić, czy utrzyma równowagę i nie spadnie. Jeżeli pozostanie na miejscu – jest dobrze i można przejść do montażu. Jeżeli opada na jedną stronę, należy ją ostrożnie ścierać do momentu, aż będzie miała taki sam ciężar jak przeciwna.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Autor: Karolina Grad