Data modyfikacji:

Lakier do parkietu. Jaki będzie najlepszy?

Lakierowana podłoga to synonim elegancji w aranżacji wnętrz. Jeśli właśnie wykańczasz posadzkę w swoim mieszkaniu i nie wiesz, na jaki lakier do parkietu się zdecydować, poniżej znajdziesz szereg wskazówek i praktycznych informacji na temat preparatów wykończeniowych tego typu.

lakier do parkietu

Dlaczego warto postawić na lakier do parkietu?

Lakierowanie i olejowanie parkietów to najpopularniejsze metody wykańczania posadzek wykonanych z naturalnych materiałów. Olej i lakier dają zupełnie inne efekty dekoracyjne i różnią się właściwościami. Weźmy pod lupę lakiery do parkietu i przekonajmy się, jaki preparat tego typu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Lakier do parkietu tworzy na powierzchni podłogi drewnianej powłokę zabezpieczającą przed wilgocią, zabrudzeniami i uszkodzeniami. W przeciwieństwie do oleju, który wnika w strukturę drewna i je impregnuje, nadaje materiałowi gładką i przyjemną w dotyku fakturę.

Ważną zaletą lakierów do parkietu jest to, że utrzymanie posadzki w czystości nie jest kłopotliwe – zabrudzenia nie wnikają w strukturę drewna. Co więcej, codzienna pielęgnacja również jest bezproblemowa – do czyszczenia wystarczy użyć zwykłego mopa ze środkiem pielęgnacyjnym. Ważne jest jedynie, aby mop nie był zbyt mokry.

Lakiery do parkietu oferują szerokie możliwości stylizacyjne, od błyszczących, przez satynowe, aż po matowe. Dodatkowo w sprzedaży znajdziesz lakier do parkietu koloryzujący, który może wybarwić drewno na subtelne i efektowne odcienie.

W przeciwieństwie do podłogi olejowanej konserwacja parkietu lakierowanego przypada znacznie rzadziej – zabiegi renowacyjne wykonuje się po dość długim czasie użytkowania. Niestety, minusem lakieru do parkietu jest dość uciążliwa naprawa – jeśli w powłoce pojawią się ubytki i głębokie rysy, niezbędne jest cyklinowanie parkietu, czyli dokładne zeszlifowanie lakieru, a następnie nałożenie nowej powłoki.

Rodzaje lakierów do parkietu

Lakier do parkietu wodny

Preparaty, których rozcieńczalnikiem jest woda, zaliczane są do grona produktów ekologicznych. Ich cechą charakterystyczną jest umiarkowane barwienie drewna oraz fakt, że schną szybko, co przekłada się na sprawność prac wykończeniowych.

Wśród lakierów wodnych wyróżniamy preparaty akrylowe, poliuretanowe oraz poliuretanowo-akrylowe. Te pierwsze tworzą na parkiecie równomierną powłokę o średnim stopniu odporności na ścieranie, dlatego najlepiej sprawdzają się w rzadziej użytkowanych pomieszczeniach.

Jeśli posadzka ma sprostać większym wymaganiom w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, lepszym rozwiązaniem będą lakiery poliuretanowe oraz poliuretanowo-akrylowe.

Lakiery rozpuszczalnikowe

Głównym składnikiem mieszaniny w tym przypadku są rozpuszczalniki poliuretanowe. Lakiery do parkietu tego typu charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością i wytrzymałością uzyskanej powłoki. Są polecane do pomieszczeń, w których występuje szczególnie duże natężenie ruchu.

Niestety, preparaty rozpuszczalnikowe nie są wolne od wad – są bardziej toksyczne niż ich wodne odpowiedniki.

Lakiery uretanowo-alkidowe

Środki tego typu charakteryzują się dość długim czasem utwardzania. Ich najważniejszą zaletą jest to, że uzyskana powłoka jest antypoślizgowa, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania lakierowanej podłogi. Co więcej, powłoka lakiernicza jest elastyczna, co szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku, gdy posadzka pracuje – lakier nie pęka i nie łuszczy się.

Niestety, nie jest to rozwiązanie doskonałe – lakiery uretanowo-alkidowe są w nieco mniejszym stopniu odporne na działanie wilgoci.

Jak lakierować parkiet?

Nakładanie lakieru na nowy parkiet nie jest trudnym zadaniem. Preparat nakłada się w dwóch lub trzech warstwach.

Przygotowanie podłoża

Zacznij od delikatnego zeszlifowania podłogi przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Po odkurzeniu posadzki na parkiet nałożyć trzeba preparat gruntujący, który wyrówna chłonność drewna.

Lakierowanie

Po wyschnięciu podkładu można przystąpić do lakierowania. Lakier do parkietu najlepiej jest nakładać wałkiem z teleskopowym uchwytem, ponieważ sprzęt tego typu pozwala szybko i równomiernie rozprowadzić środek na podłodze, bez pozostawiania smug.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy trzeba ją delikatnie zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a po odkurzeniu nanieść kolejną warstwę. Jeśli producent wskazuje, że konieczne jest nałożenie trzech warstw, zabiegi te trzeba przeprowadzić ponownie.

Lakierowana podłoga nabiera pełnię wytrzymałości dopiero po kilku dniach, dlatego zanim zaczniesz w pełni korzystać z posadzki wykończonej w ten sposób, sprawdź wskazania producenta.

Jak dbać o lakierowaną podłogę?

Podłoga lakierowana wymaga szczególnego traktowania. Przede wszystkim podczas mycia mop powinien być dokładnie wyciśnięty z wody – zbyt mokra ściereczka może sprawić, że wilgoć będzie wnikać w strukturę drewna w miejscach, gdzie wystąpiły mikropęknięcia i inne uszkodzenia.

Kolejna rzecz to odkurzanie. Lakiery do parkietów tworzą podłogę odporną na ścieranie, ale drobny piasek i żwirek nanoszony do domu na butach zadziałają jak papier ścierny i uszkodzą warstwę wykończeniową. Dlatego w pielęgnacji podłogi lakierowanej szalenie ważne jest systematyczne odkurzanie i wybór dobrego odkurzacza do paneli.

W sprzedaży znajdziesz preparaty renowacyjne do podłóg lakierowanych, dzięki którym zmatowiała podłoga znów nabierze blasku. Warto po nie sięgać co jakiś czas. Jeśli posadzka jest uszkodzona w znacznym stopniu, konieczne okazać się może cyklinowanie, czyli dokładne szlifowanie starego lakieru i nakładanie nowego.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny