Data modyfikacji:

Podłoga drewniana: jakie deski podłogowe wybrać?

Podłoga drewniana to sprawdzony sposób na efektownie wykończoną posadzkę. Niestety, drewno to materiał wymagający, dlatego jeśli chcesz postawić na deski podłogowe wykonane z naturalnego materiału, przed zakupem warto nieco zgłębić ten temat. Zobacz, jakie są rodzaje desek podłogowych, które gatunki drewna warto wybrać i wreszcie, czy podłoga drewniana będzie dobrą opcją w kuchni lub w łazience.

podłoga drewniana

Jakie są zalety podłogi drewnianej?

Drewno to ponadczasowy materiał wykończeniowy. Stosuje się go w budownictwie i aranżacji wnętrz od lat. Podłoga drewniana nie tylko jest solidna, ale do tego jeszcze świetnie wygląda i daje przyjemny efekt dekoracyjny. Co więcej, łatwo poddaje się obróbce, więc jeśli z czasem zechcesz odmienić jej wygląd, materiał można łatwo zeszlifować i pokryć nową warstwą malarską.

Chcesz postawić na drewno na podłogę? Poznaj rodzaje desek podłogowych oraz ich mocne i słabsze strony. Musisz wiedzieć, że chociaż drewno ma wiele zalet, jest to materiał, który w niektórych przypadkach wymaga specjalnego traktowania.

Rodzaje desek podłogowych

W Internecie znajdziesz kilka typów desek podłogowych wykonanych z drewna. Zasadniczo drewniane deski możemy podzielić na dwa typy przez wzgląd na sposób ich wykonania. Są to deski lite oraz warstwowe.

Deski podłogowe lite

Materiał wykończeniowy tego typu w całości jest wykonany z drewna. To po prostu obrobiona deska przystosowana do montażu na podłodze.

Zalety:

  • Lite deski podłogowe uznawane są za szlachetny materiał, ponieważ do ich wykonania nie stosuje się półproduktów i sztucznych dodatków. Dzięki temu prezentują się bardzo efektownie.
  • Materiał można wielokrotnie poddawać obróbce, ponieważ deska w całości składa się z drewna, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że kolejna renowacja doprowadzi do uszkodzenia dekoracyjnej warstwy wierzchniej.

Wady:

  • Podłoga drewniana wykonana z litych desek nie nadaje się do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Materiał izoluje przepływ nagrzanego powietrza, przez co system ogrzewania osadzony w posadzce działałby nieefektywnie.
  • Materiał tego typu pracuje w większym stopniu niż deski warstwowe. Deski drewniane pobierają z otoczenia wilgoć lub ją oddają, ponadto są podatne na działanie temperatur. Powoduje to kurczenie lub rozszerzanie się desek. W praktyce oznacza to, że bardzo ważna jest jakość wykonania drewnianej podłogi tego typu. Należy zachować szczeliny dylatacyjne o wielkości dopasowanej do powierzchni posadzki.

Deski podłogowe warstwowe

Deski podłogowe tego typu składają się z dwóch lub trzech warstw drewna. Wierzchnia warstwa wykonana jest ze szlachetnego gatunku drewna. To właśnie ona decyduje o dekoracyjnym charakterze materiału. Pozostałe warstwy wykonane są z nieco gorszych gatunków drewna lub materiałów drewnopochodnych.

Zalety:

  • Podłoga drewniana z desek podłogowych warstwowych charakteryzuje się większą stabilnością niż lity materiał. W praktyce oznacza to, że deski tego typu w mniejszym stopniu podlegają odkształceniom pod wpływem działania wilgoci czy temperatur. W efekcie występuje mniejsze ryzyko wypaczania się podłogi.
  • Zastanawiasz się, co na ogrzewanie podłogowe? Deski drewniane warstwowe można montować na posadzce z ogrzewaniem podłogowym. Przez wzgląd na charakterystyczną budowę oraz fakt, że deski warstwowe są cieńsze niż lity materiał, podłoga tego tupu pozwala na swobodną cyrkulację nagrzanego powietrza. Jeśli zdecydujesz się na taki wariant, należy pamiętać o zastosowaniu specjalnych podkładów pod podłogę oraz elastycznego kleju.
  • Deski warstwowe są tańsze od swoich litych odpowiedników.

Wady:

  • Przez wzgląd na cienką warstwę dekoracyjnego drewna deska warstwowa nie może być wielokrotnie poddawana renowacji. Podczas cyklinowania może dojść do uszkodzenia wierzchniej warstwy szlachetnego drewna, co doprowadzi do powstania nieodwracalnych ubytków.

Podłoga drewniana: na jaki gatunek drewna postawić?

Jednymi z najpopularniejszych gatunków drewna, jakie stosuje się do wykonania desek podłogowych, to dąb i jesion. Oba charakteryzują się wytrzymałością i stabilnością, zwłaszcza deski podłogowe dębowe, i mogą sprawdzić się dobrze, jeśli szukasz sposobu na drewnianą podłogę w kuchni.

Sosnowe deski podłogowe są dość tanim rozwiązaniem, jednak drewno tego typu szybko się niszczy, dlatego, przy intensywnym użytkowaniu, prędzej czy później wymagać będzie konserwacji.

Drewno egzotyczne, jakie powszechnie stosuje się do wykonania desek podłogowych, to np. tek, merbau, jatoba czy iroko. Ich cechą charakterystyczną jest niski współczynnik skurczu, dlatego mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli marzysz o drewnianej posadzce również w łazience.

Jaki efekt dekoracyjny na podłodze drewnianej?

W sprzedaży znajdziesz deski podłogowe w kilku różnych wydaniach. Ich rodzaj determinuje ostateczny wygląd drewnianej podłogi.

Deski

To najpopularniejszy rodzaj materiału wykończeniowego. Wielkość desek jest zróżnicowana, więc możesz uzyskać efekt podobny do tego, jaki dają panele podłogowe, lub przeciwnie – postawić na długie, proste deski.

Parkiet

Na parkiet składają się niewielkie klepki, których długość sięga kilkunastu centymetrów. Najczęściej klepki połączone są ze sobą w gotowe plastry i w Internecie znajdziesz różne wzory parkietu.

Jodełka

To bardzo dekoracyjna forma desek podłogowych. Do wykonania podłogi układanej w jodełkę stosuje się dość krótkie drewniane deski. Niestety, metoda ta determinuje powstawanie wielu odpadów, dlatego jeśli chcesz postawić na jodełkę, musisz liczyć się z większym nakładem finansowym.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny