Podłoga drewniana to sprawdzony sposób na efektownie wykończoną posadzkę. Niestety, drewno to materiał wymagający, dlatego jeśli chcesz postawić na deski podłogowe wykonane z naturalnego materiału, przed zakupem warto nieco zgłębić ten temat. Zobacz, jakie są rodzaje desek podłogowych, które gatunki drewna warto wybrać i wreszcie, czy podłoga drewniana będzie dobrą opcją w kuchni lub w łazience.
Drewno to ponadczasowy materiał wykończeniowy. Stosuje się go w budownictwie i aranżacji wnętrz od lat. Podłoga drewniana nie tylko jest solidna, ale do tego jeszcze świetnie wygląda i daje przyjemny efekt dekoracyjny. Co więcej, łatwo poddaje się obróbce, więc jeśli z czasem zechcesz odmienić jej wygląd, materiał można łatwo zeszlifować i pokryć nową warstwą malarską.
Chcesz postawić na drewno na podłogę? Poznaj rodzaje desek podłogowych oraz ich mocne i słabsze strony. Musisz wiedzieć, że chociaż drewno ma wiele zalet, jest to materiał, który w niektórych przypadkach wymaga specjalnego traktowania.
W Internecie znajdziesz kilka typów desek podłogowych wykonanych z drewna. Zasadniczo drewniane deski możemy podzielić na dwa typy przez wzgląd na sposób ich wykonania. Są to deski lite oraz warstwowe.
Materiał wykończeniowy tego typu w całości jest wykonany z drewna. To po prostu obrobiona deska przystosowana do montażu na podłodze.
Zalety:
Wady:
Deski podłogowe tego typu składają się z dwóch lub trzech warstw drewna. Wierzchnia warstwa wykonana jest ze szlachetnego gatunku drewna. To właśnie ona decyduje o dekoracyjnym charakterze materiału. Pozostałe warstwy wykonane są z nieco gorszych gatunków drewna lub materiałów drewnopochodnych.
Zalety:
Wady:
Jednymi z najpopularniejszych gatunków drewna, jakie stosuje się do wykonania desek podłogowych, to dąb i jesion. Oba charakteryzują się wytrzymałością i stabilnością, zwłaszcza deski podłogowe dębowe, i mogą sprawdzić się dobrze, jeśli szukasz sposobu na drewnianą podłogę w kuchni.
Sosnowe deski podłogowe są dość tanim rozwiązaniem, jednak drewno tego typu szybko się niszczy, dlatego, przy intensywnym użytkowaniu, prędzej czy później wymagać będzie konserwacji.
Drewno egzotyczne, jakie powszechnie stosuje się do wykonania desek podłogowych, to np. tek, merbau, jatoba czy iroko. Ich cechą charakterystyczną jest niski współczynnik skurczu, dlatego mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli marzysz o drewnianej posadzce również w łazience.
W sprzedaży znajdziesz deski podłogowe w kilku różnych wydaniach. Ich rodzaj determinuje ostateczny wygląd drewnianej podłogi.
To najpopularniejszy rodzaj materiału wykończeniowego. Wielkość desek jest zróżnicowana, więc możesz uzyskać efekt podobny do tego, jaki dają panele podłogowe, lub przeciwnie – postawić na długie, proste deski.
Na parkiet składają się niewielkie klepki, których długość sięga kilkunastu centymetrów. Najczęściej klepki połączone są ze sobą w gotowe plastry i w Internecie znajdziesz różne wzory parkietu.
To bardzo dekoracyjna forma desek podłogowych. Do wykonania podłogi układanej w jodełkę stosuje się dość krótkie drewniane deski. Niestety, metoda ta determinuje powstawanie wielu odpadów, dlatego jeśli chcesz postawić na jodełkę, musisz liczyć się z większym nakładem finansowym.