Data publikacji:

Lakierowanie samochodu w mat. Cena

Dziś przelakierowanie auta nie stanowi żadnego problemu. Nie trzeba kupować nowego samochodu prosto z salonu, by cieszyć oko wspaniałym designem. Wystarczy odwiedzić profesjonalnego lakiernika, który zna się na tym, co robi. Dziś w modzie są matowe lakiery, które świetnie podkreślają osobowość właściciela i są unikalnym wyróżnikiem na drodze. Matowy kolor samochodu to sposób, aby nadać mu charakteru oraz przykuwać uwagę innych. Można to zrobić w prosty sposób, decydując się na fachowe usługi, które zapewnią spektakularny efekt. 

Matowe lakiery samochodowe – coraz częściej spotykane na drogach 

Na polskich drogach coraz częściej można zobaczyć oryginalne i naprawdę ciekawie prezentujące się samochody z matowym lakierem. Ten trend sprawia, że każde auto zyskuje na unikalności i prawdziwym charakterze. Dlatego wiele osób decyduje się albo na zakup samochodu w macie, albo na małą zmianę, jaką jest przelakierowanie auta. Wydawać by się mogło to zaskakujące, jednak to niezwykle powszechne zjawisko wśród osób, które pasjonują się motoryzacją i mają ochotę na zmiany. Co ciekawe, producenci sportowych samochodów masowo wprowadzają do swojej oferty właśnie matowe lakiery samochodowe. To chyba najlepszy dowód na to, jaki fenomen zrobiły one na rynku. Można je znaleźć u McLarena czy Lamborghini.  
Nie trzeba jednak kupować nowego pojazdu prosto z salonu, aby cieszyć się czymś spektakularnym. Lakierowanie samochodu mat cena to zajęcie wielbicieli tuningu, którzy chętnie pracują nad autami, eksponując ich atuty również w macie. Możliwości jest wiele.  
Najprostszą i najbardziej budżetową stanowi oklejanie ich folią. Jednak nie jest to ani najlepsze rozwiązanie, ani też najtrwalsze. Tak naprawdę estetyczny efekt może być krótkotrwały. Do tych dłuższych i bardziej profesjonalnych można zaliczyć malowanie dyspersyjne karoserii, które odbywa się w specjalnie przygotowanych do tego komorach.  
Jeśli nie możesz przekonać się do matowych lakierów samochodowych, sprawdź, jak ciekawie łączą się one z elementami karbonowymi czy szczegółami w jaskrawych odcieniach. Czarny matowy kolor samochodu świetnie wygląda z pomarańczą, zielenią, błękitem czy czerwienią. Jeśli chcesz pójść w bardzo unikalnym kierunku, warto zastanowić się nad autem szarym czy beżowym, gdzie cała karoseria jest w macie. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto rozeznać się, co oferują salony i profesjonaliści od tuningu, a następnie zrobić krok ku spektakularnym zmianom. 

Matowa karoseria samochodu – skąd się wzięła? 

Lakiery bez połysku nie są żadną nowością na rynku, ponieważ istnieją już od wielu lat i już wielokrotnie podbijały serca miłośników dobrego stylu. Pojawiły się w latach 40-tych w momencie, gdy narodził się tzw. hot rodding. Być może nie każdy spotkał się z tą nazwą, ponieważ dotyczy to tuningu. W tym przypadku chodzi o najbardziej ekstremalną odmianę, która potrafi skutecznie podnieść poziom adrenaliny.  
Hot rodding pojawił się na początku na południu Kalifornii, a do aut, jakie zyskiwały nowy design, należały wtedy Fordy. Ręcznie wykonywane modyfikacje wpierw były próbą zwalczenia nudy, a potem stały się prawdziwym trendem. Z racji na specyfikę hot rode'ów (brak maski, zderzaków, błotników, dachu, efekt szorowania auta o nawierzchnię) matowy wygląd prezentował się znakomicie. I choć dziś raczej stosuje się je na codziennie używanych autach, które spotkać można na ulicy, to brak połysku jak najbardziej nadaje im wyjątkowego charakteru niczym z lat dawniejszych. 

Matowy samochód - cena i funkcjonalność 

Zastanawiasz się nad matem? To niewątpliwie ciekawe rozwiązanie, które wymaga odpowiedniego traktowania, aby kolor przez długi czas prezentował się efektownie i trwale. Nie da się ukryć, że lakier matowy jest znacznie bardziej delikatny, a jego struktura miękka niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Nie powoduje to jednak, że jest mniej pożądany przez producentów, specjalistów od tuningu i wreszcie kierowców. Dlatego warto pamiętać o tym, aby karoserię przecierać wyłącznie ścierką, która jest przystosowana do tego typu lakieru. W przeciwnym razie może ona wpłynąć negatywnie na wygląd auta i próba nadania mu ładnego wyglądu może okazać się fiaskiem.  
Dodatkowo koniecznie nabądź nawyk sprawdzania, czy przypadkiem na wybieranej ścierce nie znajdują się drobiny - ziemi bądź piasku - które mogłyby zniszczyć karoserię i skutecznie ją porysować, wpływając przy tym na ogólny stan lakieru.  
Zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje pomalowanie samochodu na matowy kolor? To dodatkowa usługa, o którą można poprosić nawet w salonie, wybierając nowe auto. W zależności od jego wielkości oraz marki koszt ten może wahać się od 3000 do nawet 30000 zł. Niewątpliwie jest to wydatek wart każdego grosza. Samochód będzie przykuwać wzrok doskonałym kolorem, a także strukturą. Nie da się ukryć, że brak połysku sprawia, że pojazdy zyskują na niespotykanym designie. 

Ile kosztuje pomalowanie samochodu na inny kolor? 

Wiele osób, które decydują się na zmianę koloru lakieru samochodowego, dość mocno interesuje się wydatkami związanymi z taką decyzją. Zatem pojawia się pytanie, ile kosztuje matowy lakier samochodowy, a ile tradycyjny z połyskiem? Ponadto uwaga kieruje się także wokół kosztów za poszczególne elementy, a także za całość.
Oczywiście nie ma co do tego jednej oczywistej odpowiedzi, która będzie pasować do każdej sytuacji, jednak znamy pewne widełki cen, na które można się przygotować. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że na ostateczny koszt, jaki poniesiemy, wpływa z jednej strony miasto, w którym wykonywana jest usługa, a z drugiej wielkość auta. W końcu im większa powierzchnia do przemalowania tym więcej potrzebnych materiałów, a także pracy poświęconej na to. Mówi się, że w przypadku małego auta usługa ta będzie kosztować od 5 do 12 tysięcy złotych.  
Ile kosztuje malowanie całego samochodu już o nieco większych gabarytach? Tutaj trzeba być gotowym na wydatek od 10 do 20 tysięcy złotych. Warto mieć jednak na uwadze niezwykle ważną kwestię, jaką jest jakość i uzyskany efekt końcowy. To niezwykle ważne czynniki, o których powinno się pamiętać, wybierając miejsce oferujące matowy kolor samochodu.  

Ile kosztuje matowy lakier samochodowy na elementach? 

Zdarza się, że niektórzy decydują się wyłącznie na matowe konkretne elementy karoserii samochodowej. Nie ma w tym nic złego, w końcu najważniejsze jest zadowolenie właściciela auta i podkreślenie jego stylu i osobowości poprzez użyte środki. Niekiedy lakierowanie elementów wynika z konieczności - np. po wypadku czy uszkodzeniach mechanicznych.  
Trzeba przyznać, że w przypadku lakierów matowych lakiernicy mają sporo pracy i gimnastyki podczas dobierania odpowiedniego matu. W grę wchodzi jego struktura i kolor. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Jeśli konieczne jest wyłącznie skupienie się na poszczególnych elementach, tutaj także koszty łączą się z ich rozmiarem. W przypadku maski samochodowej, jej lakierowanie to około 700 zł. Z kolei w przypadku drzwi to najczęściej 500 zł, błotnika około 400 zł, a sam dach samochodu to od 500 do 700 zł. Lakierowanie samochodu mat cena jest uzależnione od wielu czynników, jednak jeśli marzysz o spektakularnym designie swojego auta, nie wahaj się i nie wybieraj najtańszej opcji, a wyłącznie taką, która zagwarantuje Ci wysoką jakość, profesjonalizm oraz zadowolenie.  
Zdjęcie: borodai / Envato Elements
Autor: Agnieszka Górska