Data publikacji:

Jaki laptop dla seniora będzie dobrym wyborem?

Starsze osoby coraz chętniej korzystają ze zdobyczy technologii takich jak komputery czy smartfony. Laptop dla seniora to doskonały wybór, aby zapewnić starszej osobie możliwość oglądania filmów, komunikowania z bliskimi czy przeglądania stron internetowych. W tym artykule podpowiadam, jaki powinien być dobry laptop dla seniora! Zobacz omówienie takich parametrów jak system operacyjny, ekran, procesor czy karta graficzna.
laptop dla seniora

Laptop dla seniora. Czym powinien się charakteryzować?  

Przenośne komputery ze względu na swoją mobilność i wszechstronność są najlepszym wyborem dla seniorów. Osoby starsze miewają problemy z odnalezieniem się w nowoczesnym interfejsie, który zawiera mnóstwo różnych okienek oraz opcji. Laptop powinien być łatwy i intuicyjny w obsłudze. W pierwszej kolejności należy wybierać urządzenia, które będą lekkie. Ciężki i masywne urządzenie nie będzie wygodne w użytkowaniu.  
Wiele osób waha się czy zamiast laptopa nie lepiej wybrać tablet, który jest mniejszy, poręczniejszy i również może być intuicyjny. Trzeba sobie zdawać sprawę, że takie urządzenie przede wszystkim przegrywa rywalizację ze względu na zbyt małą przestrzeń roboczą. W laptopach mamy do dyspozycji duży ekran, który zawiera duże litery, przez co łatwiej o czytanie.
Dla wielu seniorów możliwość poruszania się za pomocą klawiatury i myszki jest dużo bardziej intuicyjna. Tablet sprawdza się w momencie, gdy jego użytkowanie ogranicza się do multimediów i rozmów z bliskimi. Wtedy rzeczywiście warto rozważyć jego zakup, choć trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są to urządzenia, które względem laptopów mają sporo ograniczeń.
Przeczytaj także: Jakie laptopy w Black Friday?

Na jakie parametry należy zwracać uwagę podczas wyboru laptopa dla seniora?  

Ekran  

Im większy ekran, tym lepiej. W laptopach dla seniorów najpopularniejsze są dwa rozmiary - 17,3 cala oraz 15,6 cala. Urządzenia z największymi wyświetlaczami zapewniają czytelne treści, jednak minusem są ich gabaryty, które często przekraczają wagę 2 kg. Kompromisem pomiędzy dużą przestrzenią roboczą, a dość niską masą są laptopy 15,6-calowe. To dobry wybór zarówno do przeglądania internetu, jak i oglądania filmów.  

Rozdzielczość  

Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy obraz. Najlepszym kompromisem jest rozdzielczość Full HD 1920x1080 px. Obraz jest na tyle ostry, że z odczytaniem tekstu nie powinno być większych kłopotów. Przy wyborze laptopa unikaj modeli z matrycą HD. Jakość może nie być wystarczająco dobra, co w późniejszym czasie mogłoby być dla osoby starszej problemem.

Procesor  

Zwykle osoby starsze ograniczają się do wykonywania podstawowych zadań na swoim przenośnym komputerze, dlatego specyfikacja nie musi być wyśrubowana. Jaki będzie najlepszy procesor w laptopie dla seniora? Dwurdzeniowy procesor powinien do podstawowych zadań sprawdzić się bez najmniejszych problemów. Czterordzeniowe jednostki to wybór dla seniorów, którzy mają w planach grać czy korzystać z nieco bardziej zaawansowanych programów.  

Pamięć RAM  

Pamięć operacyjna ma wpływ na wydajność całego komputera. Jak dobrać RAM do laptopa? Za absolutne minimum należy uznać 4 GB pamięci RAM. Otworzenie kilku kart przeglądarki nie będzie stanowiło dla takiego urządzenia żadnego wyzwania. Zasada jest prosta, im wyższa ilość pamięci RAM, tym płynniejsze działanie urządzenia.

Dysk  

Dysk SSD jest najlepszym wyborem do laptopa ze względu na doskonałą wydajność. Jednak dla seniorów priorytetem może być nie szybkość, a ilość dostępnego miejsca. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na laptopa z dyskiem HDD o pojemności przynajmniej 1 TB. Dzięki temu będzie można bez obaw przechowywać duże ilości zdjęć oraz filmów. 

Karta graficzna  

Jaka będzie najlepsza karta graficzna w laptopie dla starszej osoby? Karta graficzna w laptopach dla seniorów jest zintegrowana i do wykonywania podstawowych zadań, a także uruchamiania prostych gier jest w zupełności wystarczająca.  

Bateria  

Aby laptop mógł działać bez ładowarki pojemna i wydajna bateria jest absolutną koniecznością. Przeciętny laptop powinien być w stanie wytrzymać przynajmniej 4 godziny pracy. Najlepiej sprawdzają się modele, które mają na swoim pokładzie ogniwo o pojemności około 50-60 Wh. Taka wartość sprawia, że nie trzeba martwić się o częste podłączanie urządzenia do ładowania.  

Klawiatura  

Klawiatura w laptopie dla seniora powinna mieć duże czytelne klawisze. Niestety, ale producenci nie pozostawiają większego wyboru i praktycznie wszystkie klawiatury QWERTY wyglądają tak samo.
Pewnym rozwiązaniem tej sytuacji jest zastosowanie specjalnej nakładki na klawiaturę, która zawierałaby taki sam układ tylko w formie większych napisów na klawiszach. Do łatwiejszego wpisywania przydaje się podświetlenie. Jest ono dostępne w droższych modelach, ale gwarantujemy, że osoba starsza doceni to udogodnienie. 

Kamera  

Rozmawianie z bliskimi za pośrednictwem popularnych komunikatorów to jedno z podstawowych, jakiemu ma podołać laptop. Seniorzy potrzebują więc kamery i dobrego mikrofonu. Te wbudowane w urządzenie sprawdzają się nieźle, choć nie gwarantują najlepszej jakości obrazu. Nieco lepiej jest z dźwiękiem, który nie wymaga kupowania dodatkowego mikrofonu.  

Napęd CD/DVD  

Odtwarzanie filmów i zdjęć z płyt nie jest może popularną praktyką, ale seniorzy mają często swoje kolekcje, do których chcą wrócić. Być może są to pamiątki rodzinne lub ulubione seriale zapisane na nośnikach DVD. W niektórych modelach nadal możemy znaleźć napęd optyczny. Jeśli laptop nie ma takiego udogodnienia, to warto pomyśleć o zewnętrznym napędzie.  

System operacyjny

Najlepszym wyborem dla osób starszych będzie komputer z systemem Windows 10 czy Windows 11. Możliwości personalizacji są ogromne, dlatego dostosowanie wielkości czcionki, czy samego interfejsu do potrzeb osoby starszej nie będzie stanowiło żadnego problemu.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.