Data publikacji:

Jaki laptop do produkcji muzyki?

Laptop do produkcji muzyki to świetna alternatywa dla standardowych komputerów PC. W tym poradniku dowiesz się, jakie wyposażenie powinien mieć przenośny komputer, a także jakie modele aktualnie cieszą się największym zainteresowaniem.
laptop do muzyki

Na co zwracać uwagę przy wyborze laptopa do produkcji muzyki?

Podobnie jak laptop do obróbki zdjęć czy laptop dla programisty model do tworzenia muzyki musi sprostać sporym wymaganiom.
Wybierając laptopa do produkcji muzyki, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziesz go używać. Jeżeli masz zamiar tworzyć wstępne nagrania dźwięku, a także miksować utwory i przygotowywać je do późniejszej publikacji, to wtedy będziesz potrzebować mocnego sprzętu, który obsłuży zaawansowane programy.
Jeśli jednak szukasz urządzenia, które pozwoli Ci na wykonywanie podstawowej obróbki dźwięku w podróży, to wtedy warto postawić na lekkiego i kompaktowego laptopa. Dzięki niewielkim rozmiarom i długiemu czasowi pracy na baterii będziesz w stanie tworzyć ciekawe kompozycje niezależnie od tego w jakim miejscu się znajdujesz.
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na procesor, bo to on w tym wypadku jest najważniejszą jednostką. Takie modele jak Intel Core i7, i9, AMD Ryzen 7 czy AMD Ryzen 9 mają na tyle dużą moc obliczeniową, że będą w stanie zapewnić świetne rezultaty. Modele z niższej półki takie jak Intel Core i3, czy AMD Ryzen 3 w rękach wymagającego użytkownika będą niewystarczające. Szybko może okazać się, że laptop nie daje rady nawet z podstawowymi zadaniami.
Drugą ważną kwestią w laptopach do produkcji muzyki jest pamięć RAM. Dobry sprzęt powinien mieć co najmniej 8 GB, choć za optymalną wartość uznaje się 16 GB pamięci RAM. Tak naprawdę im więcej, tym lepiej ponieważ program będzie mógł obsłużyć większą ilość wtyczek oraz dodatków. W wielu laptopach z Windowsem istnieje możliwość rozbudowy o kolejne kości RAM, dlatego w przyszłości z łatwością ulepszysz swój komputer.
Karta graficzna z perspektywy osoby zajmującej się muzyką nie ma większego znaczenia. Również karta dźwiękowa jest mało istotna, ponieważ zwykle użytkownicy korzystają z zewnętrznych i dużo lepszych rozwiązań. W laptopie do tworzenia muzyki warto zainwestować w dysk SSD o pojemności co najmniej 512 GB. Będzie on miał wpływ na szybsze działanie aplikacji, a także uruchamianie samego komputera.

Jaki system operacyjny w laptopie będzie najlepszym wyborem?

To dylemat, który jest trudny do rozwiązania. Wybór konkretnego systemu operacyjnego powinien być uzależniony przede wszystkim od dostępnego na nim oprogramowania. Tylko w taki sposób będziesz w stanie wykorzystać potencjał swojego sprzętu. Zarówno system macOS, jak i Windows mają swoje unikalne programy, dlatego przed zakupem warto zrobić rozeznanie.
Z czysto technicznego punktu widzenia macOS jest systemem nieco bardziej zamkniętym, jednak wśród użytkowników uchodzi jako mało awaryjny i wydajny. Windows w ostatnich latach został znacząco ulepszony, dlatego błędów jest coraz mniej, a prędkość działania jest bardzo dobra. Wybór tak naprawdę musi podjąć każdy biorąc pod uwagę wymienione wcześniej czynniki, a także dostępność konkretnych urządzeń na rynku.

Kiedy najlepiej kupić dobrego laptopa do muzyki?

Jeżeli zajmujesz się produkcją muzyki hobbystycznie i sprzęt, który aktualnie posiadasz nie sprawia Ci większych problemów, to inwestowanie w nowego laptopa nie ma aż tak wielkiego sensu. Jeśli jednak masz problemy z zacinaniem komputera lub opóźnieniami podczas wykonywania zadań, to może oznaczać, że zakup nowego urządzenia będzie bardzo dobrym pomysłem.

Polecane laptopy do produkcji muzyki

MacBook Pro 14” M3 

To bez wątpienia jeden z najlepszych laptopów do produkcji muzyki. Nowy procesor Apple M3 w połączeniu ze zintegrowanym układem graficznym gwarantuje niespotykaną wydajność. W podstawowej wersji mamy 8 GB pamięci RAM, ale zdecydowanie lepiej wybrać pamięć 16 GB, która będzie stanowiła bezpieczny zapas na bardziej wymagające zadania.

Dell XPS 13 9340 13,4

Doskonały laptop z Windowsem 11 jest wyposażony w najnowszy procesor Intel Core Ultra 5, który działa z 16 GB pamięcią RAM LPDDR5x. Do dyspozycji mamy wyświetlacz 13,4 cala o rozdzielczości Full HD+. Ponadto urządzenie ma dysk SSD o pojemności 512 GB. Dobrze zachowany stosunek jakości do ceny sprawia, że mamy do czynienia z dobrym laptopem dla wymagających użytkowników.

ASUS ROG Zephyrus G14

Choć mogłoby się wydawać, że ten laptop jest dedykowany dla graczy, to w rękach producentów muzycznych również świetnie się sprawdzi. W prezentowanej przez nas wersji mamy procesor AMD Ryzen 9, który współpracuje z 32 GB pamięcią RAM. Dysk SSD ma pojemność 1TB, dlatego na pliki miejsca na pewno nie zabraknie. Kompaktowy laptop ma 14-calowy ekran, który wyróżnia się bardzo dobrą jakością.

Acer Swift X

Jeśli masz ograniczony budżet, a potrzebujesz nowego laptopa z solidnym wyposażeniem, to ten model jest ciekawą propozycją. Wyświetlacz w rozmiarze 16 cali zajmuje aż 88,2% powierzchni obudowy, co przekłada się na znakomity wygląd. Laptop korzysta z głośników wspierających system DTS Audio oraz technologię Acer PuriFieldVoice. Pod obudową znalazł się procesor Intel Core i5 działający z 16 GB pamięcią RAM. Dodatkowo mamy kartę graficzną dedykowaną NVIDIA GeForce RTX3050 Ti oraz układ Intel Iris Xe Graphics.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.