Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy lodówka się nie wyłącza?

Jakakolwiek usterka lub poważniejsza awaria lodówki to nie lada wyzwanie w każdym domu. Nie tylko naraża cię na zmarnowanie żywności, ale także na dodatkowe koszty związane z nadmiernym pobieraniem prądu czy koniecznością skorzystania z usług fachowca. Jednym z częstych problemów jest lodówka, która nie wyłącza się po aktywacji sprężarki. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, jeśli lodówka się nie wyłącza? Poznaj przyczyny i rozwiązania najczęstszych usterek!
lodówka się nie włącza

Po jakim czasie lodówka powinna się wyłączyć?

Zacznijmy od sprawdzenia, po jakim czasie lodówka powinna się wyłączyć. Jak się okazuje, nie ma jednego prawidłowego czasu. Wszystko zależy od modelu, producenta czy zastosowanych technologii. Można jednak przyjąć, że urządzenie powinno się włączać co 45 minut, a następnie działać na wysokich obrotach przez 5–10 minut. To właśnie w tym czasie można usłyszeć charakterystyczne buczenie dobiegające z kuchni.
Skąd się ono bierze? To po prostu dźwięk pracującej sprężarki, która reaguje na podwyższenie temperatury w lodówce. Gdy się włącza, urządzenie jest chłodzone do optymalnej temperatury.

Dlaczego lodówka się nie wyłącza?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których sprężarka pracuje nieustannie, a charakterystyczne buczenie i stukanie nie ustaje (lodówka głośno chodzi). Dlaczego lodówka się nie wyłącza? Podobnie jak w przypadku usterek w innych sprzętach, tak i tu przyczyn jest wiele.
Poniżej bierzemy pod lupę najczęstsze przyczyny, dla których lodówka się nie wyłącza, i proponujemy skuteczne rozwiązania problemu.

Lodówka się nie wyłącza? Winowajcą może być termostat

Jeśli lodówka się nie wyłącza, to być może doszło do awarii termostatu. To część odpowiedzialna za uruchamianie i zatrzymywanie sprężarki w sytuacji, gdy temperatura w środku urządzenia jest albo za wysoka, albo za niska. Zazwyczaj uszkodzeniu termostatu towarzyszy także problem z rozmrożeniem żywności.
Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź temperaturę w lodówce przy użyciu zwykłego termometru. Jeśli jest za wysoka (w porównaniu do wartości rekomendowanej przez producenta), to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowca, który naprawi termostat lub wymieni go na nowy.

Nieszczelne drzwi – częsty powód, dla którego lodówka się nie wyłącza

Jeśli drzwiczki w lodówce są nieszczelne i przepuszczają powietrze, to sprężarka będzie pracować nieustannie na maksymalnych obrotach. Powód jest prosty – jej zadaniem jest utrzymywanie optymalnej temperatury, a przez powstałe szpary i niesprawne uszczelki jest to niemożliwe.
Najłatwiejszym rozwiązaniem tego problemu jest po prostu wymiana uszczelki. Wystarczy kupić nowy element, zdjąć stare zabezpieczenie, a następnie przykleić do drzwi i połączyć końce specjalnymi łącznikami.

Dlaczego lodówka się nie wyłącza? Sprawdź, jak wygląda skraplacz

Lodówka nie wyłącza się w sytuacji, gdy zwoje skraplacza są zabrudzone. Zanieczyszczenia uniemożliwiają efektywne chłodzenie, przez co sprężarka pracuje ze zdwojoną siłą. Najczęściej tego typu usterka wynika z nieprawidłowej eksploatacji urządzenia i zapominaniu o regularnym czyszczeniu wnętrza lodówki.
Jeżeli problemem jej zabrudzony skraplacz, to wystarczy go wyczyścić (znajdziesz go z tyłu lodówki). Przetrzyj go szmatką, usuń ewentualne resztki jedzenia, a urządzenie powinno zacząć pracować normalnie. 

Dlaczego jeszcze lodówka się nie wyłącza? Poznaj pozostałe przyczyny

Do innych przyczyn problemów z niewyłączającą się lodówką zaliczamy:
  • Lód znajdujący się na czujniku temperatury, którego można się pozbyć, rozmrażając lodówkę. Nie zapomnij o umyciu jej wnętrza i usunięciu pozostałości po lodzie!
  • Za mało substancji chłodzącej – w wyniku rozszczelnienia systemu chłodzącego może dojść do wycieku płynu. Jeśli jest to powodem problemów z lodówką, która się nie wyłącza, to rozmroź ją i sprawdź, czy będzie pracować normalnie. Jeśli nie, to konieczny jest kontakt z fachowcem, bo najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia systemu chłodzącego.
  • Awaria modułu sterującego – można poznać ją po lekkim oblodzeniu w komorze lodówki. Jeśli podejrzewasz uszkodzenie modułu, to zadzwoń do serwisu lub po fachowca.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.